آزمایشگاه های واقعی دارای چه معایبی هستند؟

نوشته شده توسط  برای نظر دادن اولین باش!
منتشرشده در آزمایشگاه مجازی
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
02 آبان
آزمایشگاه های واقعی دارای چه معایبی هستند؟

معایب آزمایشگاه های واقعی

بيشتر معلمان به اهميت استفاده از فعاليتهاي آزمايشگاهي در آموزش اثر بخش فيزيک، شيمي و زيست شناسي واقفند و معتقدند که بايد در آموزش علوم از فعاليتهاي آزمايشگاهي مناسب استفاده شود ، اما در بيشتر مواقع اين امر محقق نمي شود. موانع متعددي وجود دارند که باعث مي شود تا معلمان نتوانند به راحتي از فعاليتهاي آزمايشگاهي در آموزش علوم استفاده نمايند.

به استناد پژوهش انجام گرفته اصفا (1385)، مشخص شده است که عوامل مختلفی سبب کم توجهی به آزمايشگاه های واقعی و انجام فعاليت‌هاي عملي در مدارس شده اند.

چند مورد از مهمترین این عوامل مزاحم عبارتند از:

  • کمبود امکانات، ابزار و وسایل آزمایشگاهی
  • بی توجهی معلمان، مدیران و مسئولان نسبت به انجام آزمایش
  • هزینه بردار بودن برخی آزمایش ها
  • عدم امکان نمایش نتایج برخی آزمایش ها
  • خطرناکی برخی آزمایش ها

وجود این معایب استفاده از آن را در مکانها و زمانهای مختلف دچار محدودیت کرد و بنابراین بسیاری از دانش آموزان توان انجام آزمایش های مختلف و استفاده از آزمایشگاه مجازی را نداشتند. بنابراین زمینه برای ظهور آزمایشگاه های مجازی فراهم شد.

 

 

 

  • اصفا، آ. (1385). علل اجرا نشدن فعاليتهاي عملي در آموزش علوم دوره متوسطه شهر تهران، سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي، تهران.

 

خواندن 206 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 آبان 1396 ساعت 06:57

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز214
دیروز180
این هفته1683
این ماه3782
مجموع164939

9
آنلاین
شنبه, 26 مرداد 1398 21:21
توسعه یافته توسط مارال وب