Super User

Super User

30 دی
طراحي و اجراي آزمايشگاه هاي مجازي زمان حقيقي و كنترل از راه دور

طراحي و اجراي آزمايشگاه هاي مجازي زمان حقيقي و كنترل از راه دور

طراحي و اجراي آزمايشگاه هاي مجازي زمان حقيقي و كنترل از راه دور در راستاي تحقق آموزش هاي مجازي و از راه دور:

 

گسترش روزافزون شبكه هاي كامپيوتري و پيشرفت هاي اخير در زمينه هاي مختلف علوم كامپيوتر، امكان مناسبي را جهت كنترل و مانيتورينگ سيستم ها فراهم آورده است. با توجه به نياز كنوني جامعه امروز به آموزش مجازي و از دور، گسترش دانشگاه هاي مجازي و همچنين افزون شدن متقاضيان آموزش، نياز به ايجاد محيط هاي مجازي آزمايشگاهي زمان حقيقي به صورت كنترل و نظارت تحت شبكه جهت بكارگيري در دانشگاه هاي مجازي، به شدت احساس مي گردد. در اين مقاله ضمن بررسي روش هاي مختلف انتقال داده در محيط برنامه نويسي VIEW Lab ، چگونگي طراحي و اجراي آزمايشگاه مجازي به صورت زمان حقيقي هم راه با نظارت وكنترل تحت شبكه مورد بررسي قرار مي گيرند و در ادامه آزمايشگاه ماشين هاي الكتريكي دانشگاه شيراز به صورت مجازي، زمان حقيقي وكنترل تحت شبكه، مورد ازريابي و اجرا قرار مي گيرد.

نویسندگان: علی قدمیاری، سید علی اکبر صفوی، محمدعلی حسن پور

 

 

30 دی
حق امتیاز اختراع موبایل تبلت شو ثبت شد

حق امتیاز اختراع موبایل تبلت شو ثبت شد

یک تولید کننده کره ای موبایل، حق امتیاز تولید یک موبایل تاشو را ثبت کرده که می توان از آن به عنوان تبلت نیز استفاده کرد.

شرکت ال جی به تازگی حق امتیاز اختراعی جدید برای یک دستگاه بی نام را ثبت کرده است. به نظر می رسد این حق امتیاز مربوط به موبایلی تاشو باشد.

اختراع جدید در جولای ۲۰۱۷ میلادی ثبت شده اما خبر آن به تازگی اعلام شده است. این درحالی است که تولید کنندگان دیگر موبایل از جمله اپل، سامسونگ وZTE همگی حق امتیاز اختراع موبایل هایی با این ویژگی را ثبت کرده اند.

به هرحال در امتیاز ثبت شده دو تصویر وجود دارد که در توضیح آنها آمده است: موبایلی با نمایشگر انعطاف پذیر که از وسط تا می شود.

 یکی از تصاویر نشان می دهد موبایل را می توان به عنوان یک تبلت نیز استفاده کرد.

همچنین به نظر می رسد پشت نمایشگر این دستگاه دو لنز دوربین وجود دارد و پس از تاشدن بخش جلوی دستگاه اطلاعاتی مانند تاریخ و ساعت را در نمایشگر جلویی نمایش داده می شود.

یکی از ویژگی موبایل های ال جی آن است که به کاربر اجازه می دهد بدون لمس نمایشگر نوتیفیکیشن ها یا ساعت را در دستگاه ببیند. احتمالا این ویژگی به موبایل های تاشو این شرکت نیز افزوده شود.

 

منیع: خبرگزاری مهر

30 دی
با محوریت «محتوای الکترونیکی»؛ کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می شود

با محوریت «محتوای الکترونیکی»؛ کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می شود

اندیشمندان و صاحبنظران حوزه یادگیری الکترونیکی در دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران گرد هم می‌آیند.

پونه مهرتاش دبیر اجرایی دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران گفت: این کنفرانس به میزبانی دانشگاه تهران و توسط مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران برگزار می شود.

وی افزود: امسال کنفرانس در روزهای سیزدهم و چهاردهم اسفند در سالن الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد و البته برخی رویداد های جانبی کنفرانس مانند استارت آپ ویک اند محتوای الکترونیکی از تاریخ ۹ اسفند ماه در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران آغاز می شوند.

دبیر اجرایی دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران درباره محورهای این گردهمایی بزرگ علمی، بیان کرد: محور اصلی کنفرانس امسال با توجه به اهمیت محتوای الکترونیکی در این حوزه و لزوم تقویت آن «محتوای الکترونیکی» است.

مدیر شبکه اجتماعی-شعاع مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران افزود: محورهای اصلی کنفرانس شامل علم، هنر یادگیری - یاددهی (پداگوژی) در محتوای الکترونیکی، منابع باز آموزشی، کسب و کار در محتوای الکترونیکی، نقش فناوری‌های نوین در توسعه سامانه‌ها و محیط‌های یادگیری الکترونیکی و یادگیری فراگیر است.

مهرتاش با بیان اینکه کنفرانس امسال نسبت به سال‌های گذشته از بخش‌های متنوع و جدیدتری تشکیل شده است، عنوان کرد: عناوین این بخش‌ها غیر از ارائه مقالات علمی به سیاق تمام کنفرانس های علمی در خصوص تازه های این حوزه، شامل سخنرانی کلیدی، تازه های یادگیری الکترونیکی در جهان، نشست دانشجویی برای ارائه چالش ها و یافته ها این حوزه تا قبل از دفاع تز (تحصیلات تکمیلی)، جشنواره تولید محتوا و ... است.

دبیر اجرایی برگزاری دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران درباره گروه‌های هدف این گردهمایی علمی، عنوان کرد: اندیشمندان و صاحبنظران حوزه یادگیری الکترونیکی، اعضای هیات علمی حوزه‌های مرتبط و یا علاقمندان به این شیوه تدریس، دانشجویان دارای کسب و کار، افراد دارای ایده‌های کارآفرینی، موسسات آموزش الکترونیکی و همه علاقمندان به یادگیری الکترونیکی جزو مخاطبان اصلی این کنفرانس هستند.

وی با بیان اینکه فرصت ارائه مقاله و ارائه پیشنهاد کارگاه به پایان رسیده است، خاطرنشان کرد:  داوری مقالات و بررسی پیشنهادها در حال انجام است. فرصت ارائه محتوا برای جشنواره‌ها و همچنین فرصت ارائه خلاصه پژوهشی برای نشست دانشجویی هنوز وجود دارد. ثبت نام در کنفرانس، کارگاه ها، نمایشگاه، استارتاپ ویکند شروع شده است و تا تاریخ ۲۰ بهمن از تعرفه زود هنگام برخوردار است.

مهرتاش با توجه به همراهان و حامیان کنفرانس، گفت: این کنفرانس از حمایت‌های  مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران به عنوان برگزار کننده دوازدهمین دوره کنفرانس و معاونت آموزشی دانشگاه تهران، معاونت پژوهشی دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات، دانشگاه آزاد اسلامی برخوردار بوده و پارک علم وفناوری دانشگاه تهران، موسسه آموزش عالی مهر البرز، انجمن دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی همکار ما در اجرای برنامه های کنفرانس و سیویلیکا، ISC، شاخه ایران IEEE همراهان ما در انتشار مقالات و و پوشش اطلاعاتی کنفرانس هستند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

30 دی
نویسندگی میهمان؛ ابزار پایدار بازاریابی دیجیتال

نویسندگی میهمان؛ ابزار پایدار بازاریابی دیجیتال

نویسندگی میهمان نوعی بازاریابی است که در سال‌های اخیر به رشد قابل قبولی رسیده و فرصت‌های مناسبی در اختیار افراد قرار می‌دهد.

 

ابزارها و استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال هر روز در حال تغییر و جایگزینی هستند. یکی از این روش‌های که با گذشت سال‌ها هنوز به‌عنوان ابزاری مفید و کاربردی شناخته می‌شود، نویسندگی میهمان است. در صورتی که به‌عنوان صاحبکسب و کار یا حتی یک آزادکار، این روش را برای بازاریابی بلندمدت انتخاب کنید، سود زیادی از آن خواهید برد.

جیسون دیمرس یکی از نویسندگان وبسایت فوربز است که تحقیقات و تجربه‌های مفیدی در زمینه‌ی نویسندگی میهمان دارد. او در این مقاله نکات کاربردی برای شروع این نوع از بازاریابی را به اشتراک گذاشته است تا کاربران بتوانند با ترس اولیه‌ی این کار مقابله کنند.

نویسندگی میهمان چگونه انجام می‌شود

قدم اول، ساختن یک برند شخصی یا سازمانی برای خود است. ساختن برند استراتژی‌های خاص خود را دارد که در مطالب مربوط به آن پرداخته‌ایم. به‌صورت خلاصه، شما باید در قدم اول به‌طور نسبی شناخته‌شده باشید یا حداقل سابقه و رزومه‌ای با نمونه‌کارهای مناسب ارائه دهید.

 

سپس به دنبال وبسایت‌هایی باشید که در انتشار محتوا فعال باشند و حتی‌الامکان مطالبی مرتبط با صنعت شما ارائه بدهند. شاید قدم اول در این مسیر دشوار باشد؛ اما پس از پیدا کردن ناشر  اولیه، مسیر پیشرفت شما شروع می‌شود. از همان روزهای اولیه می‌توانید از منافع نویسندگی خود استفاده کنید و رفته‌رفته برند خود را گسترش دهید. با شناخته‌تر شدن برند، کار شما برای پیدا کردن ناشران بهتر آسان خواهد شد و این روند دومینویی، شما را به مخاطبان و در نهایت مشتریان بیشتر وصل می‌کند.

سؤالی که ذهن اکثر افراد و صاحبان کسب و کار را به خود مشغول می‌کند این است که نویسندگی میهمان را از کجا شروع کنند؟

۱- برند شخصی را در اولویت قرار دهید

همان طور که پیش از این گفته شد، در قدم اول باید شناخته‌شده باشید. پس ابتدا خودتان را در پروفایل‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ شخصی یا صفحه‌ی مؤلفان در وبسایت شرکتی معرفی کنید. سعی کنید در فضاها و گروه‌های مختلف کاری خود را نشان بدهید و در کنار آن، لحن به‌خصوص و ویژگی اصلی خودتان را به نمایش بگذارید.

personal brand

۲- محتوای متنوع در ارتباط با کسب و کار آماده کنید

در قدم بعدی باید محتوای مورد نظر را تولید کرده و آماده داشته باشید. برای انتخاب موضوع محتوا به سراغ زمینه‌هایی بروید که در آن‌ها حرفه‌ای هستید. علاوه بر حرفه‌ای بودن، موضوعات باید با زمینه‌ی کاری شما مرتبط باشند. این محتوا را قبل از تماس با هر ویراستار یا وبسایت ناشری آماده کنید.

۳- مخاطب اولیه را پیدا کنید

اگر ناشر بداند که شما در حال حاضر تعدادی مخاطب در انجمن‌های متنوع دارید، محتوای شما را راحت‌تر منتشر می‌کند. شناخته شدن در شبکه‌های اجتماعی در این موقعیت کمک بزرگی خواهد بود.

۴- ناشر اول را با دقت انتخاب کنید

اولین وبسایت یا سرویسی که محتوای شما را منتشر می‌کند، حکم تبلیغات را نیز برای شما ایفا می‌کند. انتخاب هوشمندانه‌ی ناشر اولیه، به شما کمک می‌کند تا مخاطبان اولیه را بهتر جذب کنید و در برقراری ارتباط با ناشران بعدی نیز راه آسانی در پیش داشته باشید.

۵- پایدار بمانید

پس از ارتباط اولیه و جلب نظر ناشر، باید بتوانید با محتوای مناسب، جای پای خود را در وبسایت هدف محکم کنید. این کار با انتخاب موضوع مناسب و نوشتن محتوایی که مخاطبان وبسایت هدف را علاقه‌مندتر می‌کند، عملی می‌شود.

۶- ارتباط با ناشر را قوی کنید

از همان روزهای اولیه، ارتباطی مداوم و سازنده با وبسایت ناشر داشته باشید. سعی کنید ویرایش‌های مدنظر آن‌ها را به بهترین نحو انجام بدهید و محتوا را با شراکت کامل با تیم آن وبسایت آماده کنید.

مخاطب

۷- روی مخاطب سرمایه‌گذاری کنید

مخاطبان و دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی، حکم مبلغان شما و محتوایتان را دارند. ارتباط با آن‌ها را هیچ‌گاه از دست ندهید و تلاش کنید هر روز بیش از پیش محتوای جذاب برای آن‌ها تولید کنید. در شبکه‌های اجتماعی به نظراتشان پاسخ دهید و محتوا را آن‌طور که دنبال‌کنندگان می‌پسندند تولید کنید.

۸- دست از تلاش برندارید

پست. از انتشار محتوا در چند سرویس و جذب مخاطبان زیاد، شاید به این فکر بیفتید که به اندا‌زه‌ی کافی روی این روش وقت گذاشته‌اید. این طرز تفکر اشتباه است و هیچ بن بستی برای انتشار و بازاریابی محتوا وجود ندارد. با گذشت زمان به فکر ناشران بزرگ‌تر و حضور جدی‌تر در بازارهای جدید باشید.

فراموش نکنید که دشوارترین مرحله‌ی هر استراتژی کسب و کار، شروع آن است. قدم اول را به هر شکل ممکن بردارید و شروع به نوشتن کنید. مطمئن باشید استراتژی نویسندگی میهمان سود بالایی برای شما خواهد اشت.

 

منبع: زومیت

30 دی
تحلیل هزینه - سودمندی و گام های اجرای آن

تحلیل هزینه - سودمندی و گام های اجرای آن

تحليل هزينه - سودمندی

چنانچه در مطالعه اي بررسي شود كه آيا فوايد انجام يك كار يا پروژهاي خاص، از مشكلات و دردسرهاي آن بيشتر است يا خير، تحليل هزينه - سودمندي اساس تصميم گيري قرار گرفته است. مي توان گفت همه ي ما در طول روز خودآگاه يا ناخودآگاه، در انجام امور مختلف، اتخاذ تصميمات در موقعيت هاي گوناگون، خريد كالاهاي متفاوت و ... مشغول انجام تحليل هاي هزينه - سودمندي به منظور انتخاب بهترين گزينه ها، از نظر هزينه ي مصروف و منفعت حاصل از آن هستيم. مفهوم تحليل هزينه - سودمندي در متون مختلف با عبارات متعددي بيان شده است. در زبان انگليسي به صورت CBA و یا BCA (Benefit cost analysis) در زبان فارسي با عبارات تحليل هزينه - منفعت، تحليل هزينه - فايده و يا تحليل هزينه - سودمندي به كار ميرود.

مفهوم هزينه - سودمندي بيش از 160 سال پيش توسط مهندس فرانسوي به نام Jules Dupuit ارايه شد. وي، پايه ي نظري تحليل هزينه - سودمندي را در سال 1844 مطرح كرد و از آن تاريخ به بعد تحليل هزينه - سودمندي نقش حياتي در اقتصاد رفاه ايفا كرده است، اما اولين استفاده ي گسترده از آن، توسط يگان مهندسي نیروي زميني آمريكا به عنوان روشي براي تصمیم گیری در خصوص ارزيابي پروژه هاي آب فدرال در ايالات متحده آمريكا در اواخر دهه ي 1930  صورت گرفت. اين روش به دلیل سادگي و در عین حال مؤثر بودن، مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت و از دهه ي 50 به طور رسمي به ادبيات اقتصادي راه يافت و از آن زمان به بعد، براي تحليل سياستهاي مؤثر بر حمل و نقل، بهداشت عمومي، دفاع، آموزش و محيط زيست نيز مورد استفاده قرار گرفته است. عمده ترين كاربرد اين تحليل در تجارت و صنعت به عنوان شيوه اي براي ارزيابي پروژه ها، خدمات و توليدات مختلف بوده است به همين دليل بيشتر تعاريف مربوطه، بر اين حوزه ها تمركز دارد.

تحليل هزينه - سودمندي در مفهوم عبارت است از تجزيه و تحليلي كه در آن منافع و هزينه هاي مربوط به شقوق مختلف براي انجام كاري با هم مقايسه مي شود. عمده ي كار در اين تحليل به يك پايه در آوردن منافع و هزينه هاي شقوق مختلف و در واقع قابل مقايسه گرداندن نتايج حاصل به روش هاي مختلف است. تحليل هزينه - سودمندي ترازويي براي اندازه گيري است . به طوري كه همه ي مقادير مثبت (جريان پول نقد و فوايد ) در يك طرف ترازو و همه ي مقادير منفي (هزينه ها و زيان ها ) در طرف ديگر ترازو قرار داده مي شوند. از ديدگاه سليمي، تحليل هزينه - سودمندي روشي براي يافتن كليه ي هزينه ها و فوايد يك طرح و كمي كردن آنهاست، به طوري كه تفاوت اين دو، نشان دهنده ي مقرون به صرفه بودن فعاليت است.

تحليل هزينه - سودمندي به چهار صورت قابل اجرا است كه دو نوع اول آن بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد:

 • تحليل هزينه - سودمندي پيش از اجراي پروژه ( Ex ante CBA)كه پيش از اجراي پروژه يا سياست پيشنهادي خاص و با محاسبه ي سود و هزينه هاي تخميني انجام مي گيرد، اين نوع تحليل در تصميمات و سياست هاي عمومي، مستقيم و فوري و جهت تعيين اختصاص و يا عدم اختصاص منابع كمياب به پروژهاي خاص كاربرد دارد
 • تحليل پس از اجراي پروژه ( Ex post analysis) كه پس از اتمام پروژه و با مشخص شدن همه ي سودمندي ها و هزينه ها انجام مي شود. هر چند دامنه ي اين نوع مطالعه گسترده تر است، اما اطلاعات لازم در اجراي پروژه و نوع مداخله را با تأخير مشخص مي كند.
 • گاه تحليل هزينه - سودمندي در طول اجراي يك پروژه ي خاص انجام مي گيرد. برخي عناصر اين مطالعه مشابه تحليل پيش از اجراي پروژه و برخي شبيه تحليل پس از اجراي پروژه است
 • در نوع ديگر تحليل، نتايج حاصل از تحليل هزينه- سودمندي پيش از اجرا و پس از اجراي پروژه با يكديگر مقايسه ميشود. اين شيوه بهترين تحليل را در مورد اجراي پروژهاي خاص در اختيار قرار ميدهد.

انجام تحليل هزينه - سودمندي "پيش از اجراي پروژه" مي تواند در موارد تصميم در مورد انجام يا عدم انجام پروژه يا برنامه ي پيشنهادي خاص، تصميم در مورد ادامه ي يك پروژه ي خاص، انتخاب ميان چندين گزينه ي اجرايي، انتخاب مقياس مناسب و زمان بندي متناسب با يك پروژه يا برنامه، ارزيابي پروژه ها يا سياست هاي اجرايي به تصميم گيرندگان و سياست گذاران ياري رساند. اين تحليل را مي توان «پس از اجراي پروژه» به منظور تعيين ميزان موفقيت پروژه در دستيابي به سودمندي با توجه به هزينه هاي مصروف، در مقايسه با گزينه هاي جايگزين و يا تمركز بر اجزاي مختلف يك پروژه يا برنامه به منظور تعيين چگونگي اصلاح آنها و تعيين اجزاي قابل حذف و يا توسعه به كار برد.

در مفهوم كلي، تحليل هزينه - سودمندي روشي است براي سازماندهي اطلاعات كه به تصميم گيري كارآمد در مورد شيوه ي اختصاص منابع در پروژه هاي مختلف منتهي مي شود. قدرت اين شيوه به عنوان يك شيوه ي ارزيابي برخاسته از دو ويژگي اساسي است: هزينه ها و منافع يك طرح يا پروژه تا جاي ممكن بر اساس واژگان مالي بيان مي شود، بنابراين مستقيماً قابليت مقايسه با ساير موارد را داراست و همچنين هزينه ها و سودمندي ها بر اساس سود فراهم آمده براي كل جامعه، ارزيابي مي شود بنابراين نگاهي جامع و فراگير دارد و محدود به افراد و گروهي خاص نيست.

به طور كلي مي توان گفت تحلیل هزينه - سودمندي كي منطق تصمیم گیری است كه بر مبناي محاسبه ي پیامدهاي احتمالي گزينه هاي مختلف تصميم عمل مي كند. اين تحلیل به پنج سؤال اساسي پاسخ می گوید : چه چه منافع مستقیمی از این هزينه ها عاید خواهد شد؟ چه منافع غیر مستقيمي از اين هزينه ها عاید خواهد شد؟ آیا منافع حاصل نسبت به هزينه هاي حاصل بیشتر است؟ اگر هزينه انجام نشود چه زيانهايي واقع خواهد شد؟ اگر این اقدام ضروري است آیا گزینه ي كم هزينه تري براي انجام آن وجود دارد؟ این روش تحليل كمك مي كند تا تصمیم مناسب براي ایجاد حداكثر منافع در مقابل حداقل هزينه مشخص شود. البته شايان ذكر است كه تحليل هزينه - سودمندي نمي تواند تنها مبناي تصميم گيري باشد، اما مي توان از آن به عنوان ابزار كمكي ارزشمندي در سياستگذاري ها استفاده كرد.

 

گام های اساسي در فرايند تحليل هزينه- سودمندی

هر فرايند منطقي تصميم گيري، به مقايسه ي مزايا و معايب يك سياست اجرايي مي پردازد. هر نوع تحليل اقتصادي پروژه شامل تكنيك هاي مقايسه و تصميم گيري و انتخاب بهترين راه حل از ميان راه حل هاي موجود بر اساس شرايط اقتصادي مي باشد . اجراي تحليل هزينه - سودمندي به عنوان يك فرايند تصميم گيري داراي مراحل مختلفي است كه ممكن است مشكل و پيچيده به نظر برسد. بنابراين به منظور اجراي مؤثر و كنترل پذير آن مي توان مراحل اجرا را در هشت گام خلاصه كرد:

 1. تعيين اهداف و محدوده پروژه.
 2. تعيين شقوق مختلف پروژه و گزينه های جايگزين آن
 3. برآورد هزينه ها و منافع پروژه و تعيين ارزش كمي آنها
 4. تعيين ميزان تنزيل احتمالي نرخ هزينه و منافع در آينده
 5. انتخاب شاخص های ارزيابی مناسب
 6. تحليل حساسيت نوعي بازنگري به يك ارزيابي اقتصادي است با اين سؤال كه آيا پس از انجام پروژه، تخمينهاي اوليه ميتواند به خوبي نمايانگر شرايطي باشند كه در آينده پيش خواهد آمد و بر طرح اثر خواهد گذاشت؟و تعيين ابهامات و ريسك های پروژه
 7. انتخاب پروژهی برتر از ميان گزينه های موجود
 8. ارايه پيشنهاد و تهيهی گزارش نهایی.

هدف اصلي و متداول در روش تحليل هزينه - سودمندي، افزايش سطح رفاه جامعه است. بدين معنا كه آنچه به دستاوردهاي جامعه اضافه شود، نوعي منفعت و آنچه كم ميشود، نوعي هزينه است.

 

منابع:

-Portney PR. Benefit-Cost Analysis [Online]. 2002; Available from: URL: http://www.econlib.org/library/Enc/BenefitCostAnalysis.html/

-Golriz H. Dictionary of money, banking and international finance, English-Persian. 2nd ed. Tehran, Iran: Farhang Moaser; 2006. [In Persian].

-Salimi S. Economic evaluation of investment projects of mining copper extraction Sungun [Thesis]. Tehran, Iran: Shahid Beheshti University of Medical Sciences; 1995. [In Persian].

-Boardman AE. Cost-Benefit Analysis: Concepts and Practice. 3rd ed. New York, NY: Prentice Hall; 2006.

-Australia.Dept.of Finance A. Handbook of Cost-Benefit Analysis. Canberra, Australia: Australian Government Publishing Service; 1991.

-Ghaffarian V, Kiani G. Effective strategy. Tehran, Iran: Fara Publication; 2008. [In Persian].

-Australian Government. Office of Best Practice Regulation (OBPR). Cost Benefit Analysis Procedures Manual [Online]. 2010;Available from: URL: http://www.casa.gov.au/manuals/regulate/acm/257rfull

30 دی
انواع تعامل در محیط های یادگیری الکترونیکی

انواع تعامل در محیط های یادگیری الکترونیکی

 تعامل در محیط یادگیری الکترونیکی 

 یادگیری الکترونیکی فعالیت آموزشی را در بر می گیرد که توسط فرد یا گروه هایی به صورت برخط (Online) و نابرخط (Offline)، توسط شبکه یا رایانه هاي مستقل و دیگر وسایل الکترونیکی انجام می پذیرد. این دو شیوه، یادگیرنده را قادر می سازد تا در زمان واقعی در کلاس درس شرکت و با یادگیرندگان دیگر، مدرسان و منابع یادگیري در زمان، مکان و با سرعت دلخواه خود از طریق ابزارهایی مانند ارتباط الکترونیکی، پست الکترونیکی، تابلوهاي اعلانات ،اتاق هاي گفتگو، کنفرانس هاي (Electronic communication,Electronic posting and course Web site) سامانه هاي وب صوتی-تصویري ،کلاس هاي مجازي، متن هاي تعاملی، کتابخانه هاي دیجیتال و از این قبیل دسترسی دلشته باشد .  سامانه هاي وب ساز و کارهایی را براي دانشجویان فراهم می نمایند تا تکالیف خود را براي هم گروه ها ارسال نمایند.

پوشه کار (E-Portfolios) و مجلات الکترونیکی از دیگر انتخاب هایی هستند که می تواند براي به اشتراك گذاردن تجربیات و دیدگاه هاي یادگیرندگان و یاددهنده ها استفاده شود. فراهم نمودن فضاي محترمانه، به هم گروه ها اجازه می دهد تا بازخوردهاي خود را به اشتراك بگذارند و بار سنگین استاد را بکاهند. 

همان طور که دیدیم یادگیري الکترونیکی علاوه بر دو بعد (مطالعه فردي و گروهی) عموماعموماً به دو صورت برخط و نابرخط ارائه می شود. 

هنگامی تعامل به صورت برخط است که ارتباط با منابع یادگیري و با افراد به صورت هم زمان و واقعی است. معمولاً اینترنت ابزاري است که ما را به صورت مستقیم به منابع و افراد مختلف متصل می سازد. در صورتی که در یادگیري برخط فرد شخصاً به مطالعه و جستجوي منابع و پایگاه هاي اطلاع رسانی بپردازد، مطالعه به صورت انفرادي خواهد بود ولی چنانچه فرد از طریق اینترنت به اتاق هاي گفتگو وارد شود و با دیگران تشکیل گروه داده و به تبادل بپردازد یادگیري به صورت گروهی قلمداد خواهد شد. 

چنانچه یادگیرنده با استفاده از یک سري لوح هاي فشرده آموزشی که قبلاً تهیه شده و یا از طریق مواد آموزشی که قبلاً از اینترنت دانلود کرده شخصاً به مطالعه بپردازد، مطالعه به صورت نابرخط انفرادي تلقی می گردد. حال اگر از طریق پست الکترونیکی و یا فهرست هاي پست الکترونیکی و یا فهرست هاي بحث و نظر خواهی و سیستم هاي مدیریت یادگیري به تبادل دانش و اطلاعات با افراد بپردازد یادگیري نابرخط قلمداد می شود. البته این جداسازي صرفاً جهت تبیین مطلب صورت گرفته است و در واقع یادگیري الکترونیکی همیشه ترکیبی از مطالعه انفرادي و گروهی است و همچنین به صورت برخط و نابرخط صورت می گیرد.  

از نگاهی دیگر اشکال تعامل می تواند به لحاظ عناصر شرکت کننده در آن تقسیم بندي شود. Moor اولین کسی است که متداول ترین شکل تعامل را در آموزش از دور مورد بحث قرار داد. او در تحقیقات خود به سه نوع تعامل اشاره کرده است: تعامل یادگیرنده و محتواي آموزشی، تعامل یاددهنده و یادگیرنده وتعامل یادگیرنده و یادگیرنده.

این تعامل ها توسط Anderson گسترش پیدا کرد تا تعامل یاددهنده و یاددهنده، تعامل یاددهنده و محتوا و تعامل محتوا و محتوا را هم در بر گرفت. بنابراین تعامل در نظام هاي آموزش از دور (من جمله یادگیري الکترونیکی) را به شش دسته زیر تقسیم می کنند: 

 1. تعامل یادگیرنده با یادگیرنده.
 2. تعامل یادگیرنده با یاددهنده.
 3. تعامل یادگیرنده با محتوا.
 4. تعامل یاددهنده با محتوا.
 5. تعامل یاددهنده با یاددهنده.
 6. تعامل محتوا با محتوا.

 

 

 • تعامل یادگیرنده -یادگیرنده

به طور سنتی به تعامل بین یادگیرندگان به منزله یک نیاز و ضرورت براي آموزش از دور کمتر بها داده می شود. علت آن محدودیت هاي دسترسی به فناوري و سوگیري قبلی نظریه پردازان آموزش از دور درباره یادگیري انفرادي است. لیکن نظریه پردازان نوین آموزش از دور که ساختن گرایی (Constructivism) را پذیرفته اند به ارزش تعامل یادگیرندگان با یکدیگر بسیار تاکید دارند. امروزه در ساختارهاي یادگیري الکترونیکی می توان تعاملات میان یادگیرندگان با یکدیگر را از طریق مجموعه اي از فناوري هاي ارتباطی، هم به صورت برخط و هم به صورت نابرخط ،مورد حمایت قرار داد. شاگردان فقط از معلم خود نمی آموزند بلکه با بحث با یکدیگر درباره مسائل، باورها و انتظارات خود نیز آموزش می بینند. بزرگسالان و خصوصاً فراگیران حرفه اي نیز از تعامل با دیگرانی که دغدغه هاي حرفه اي مشترك دارند بهره هاي فراوان می برند. فناوري امروز امکان یادگیري اجتماعی و گروهی را از طریق کنفرانس هاي رایانه اي فراهم می کند. مشارکت در فعالیت هاي گروهی و عملی که دانش آموزان براي یادگیري انجام می دهند، موجب می شود تلاشی انسانی و جمعی براي مفهوم سازي و یادگیري معنادار صورت گیرد [17]. 

در یادگیري معنادار انتقال اطلاعات اهمیتی ندارد و برعکس بیشتر بر مذاکره و بحث تاکید می شود. فناوري اطلاعات و ارتباطات، فرایند یاددهی و یادگیري را به سرعت با دنیاي گسترده خارج از کلاس درس مرتبط می سازد و کلاس درس را شوق انگیز می کند و امکان تعامل با دنیاي وسیع تري را براي فراگیران فراهم می کند. آنچه در این جا مطرح است متمرکز نمودن کل گروه در یک زمان بر یک بخش یا یک واحد درسی است . تعامل یادگیرندگان با یکدیگر و شرکت در گروه هاي موثر کاري براي پیشرفت تحصیلی، موفقیت هاي شخصی ،مهارت هاي ارتباطی و افزایش رضایت مندي و نگرش مثبت به یادگیري مادام العمر ضروري است. 

 

 • تعامل یادگیرنده - یاددهنده

تا به حال چیزهاي زیادي در مورد لزوم تعامل مناسب میان استاد و دانشجو به رشته تحریر درآمده است. مسأله فراهم نمودن حمایتی که همه دانشجویان به آن دسترسی داشته باشند، براي اساتید در موقعیت یادگیري الکترونیکی بسیار مهم است. یک جنبه از حمایت معلم محور که مدرسین براي آن ارزش بسیاري قائل هستند، عبارت است از اعتمادسازي و ایجاد ارتباط کاري با یکایک دانشجویان. مدرسین براي رسیدن به این اهداف، اقدام به انتخاب آگاهانه رسانه ها می نمایند. تعامل برخط  چه به صورت چهره به چهره و یا از طریق تلفن، در این شرایط بسیار مهم است. در یادگیري الکترونیکی تعامل یادگیرنده- یاددهنده به روش و شکل هاي گوناگون از جمله ارتباطات نابرخط و برخط متنی یا با کمک محتواي شنیداري و ویدئویی حمایت شده است. سهولت و سادگی برقراري چنین ارتباطی موجب می شود تا بسیاري از اساتید به خاطر افزایش کمیت ارتباطات دانشجویان و نیز افزایش انتظارات آنان براي دریافت جواب فوري، دچار فشارهاي طاقت فرسا شوند. به طور کلی کیفیت و کمیت تعامل دانشجو و مدرس در هر نوع آموزشی (از جمله یادگیري الکترونیکی) بستگی به طراحی آموزشی و نیز نوع انتخاب فعالیت هاي یادگیري تعیین شده در برنامه آموزشی دارد. بسیاري از اساتید بر اهمیت و شیوه هاي اثربخش تعاملات زنده و یا مجازي با دانشجویان، آگاه نیستند بنابراین لازم است تا اساتید براي طراحی و انجام تعاملات مناسب با دانشجویان آموزش ببینند. 

 • تعامل دانشجو با محتوا

قسمت عمده اي از وقت دانشجویان در تمامی انواع آموزش و پرورش صرف تعامل با محتواي آموزشی می شود. در آموزش و پرورش سنتی و مبتنی بر کلاس درس، این امر به معناي مطالعه متون و منابع کتابخانه اي بوده است. در ساختار یادگیري الکترونیکی محتوا را می توان از طریق صفحات نمایش یا کاغذ ارائه داد اما در این ساختارها محتواها غالبا همراه با مجموعه اي غنی از آموزش مبتنی بر رایانه، شبیه سازي ها، ریزدنیاها (Micro World) و ابزار ارئه خلاق همراه است.به هر حال کارهاي صورت گرفته در زمینه توسعه، فهرست بندي و توزیع یک چنین محتواهایی- که غالبا از آنها به عنوان منابع یادگیري (Learning Objects) یاد می شود- این امید را به وجود آورده است که اساتید و دانشجویان بتوانند به مجموعه اي گسترده از انواع محتوا دسترسی پیدا کنند [5]. فناوري هاي نوین امکانات بسیار متنوعی را براي خلق و ارائه محتوا فراهم آورده اند. Tuovinen رسانه هاي ممکن براي خلق و ارائه محتوا در محیط هاي یادگیري الکترونیکی را به پنج دسته طبقه بندي کرده است که شامل صوت ،متن، گرافیک، تصویر و واقعیت هاي مجازي می شوند. Tuovinen به بررسی اثر استفاده ترکیبی از صوت همراه با هر کدام از دیگر رسانه ها پرداخته و ادعا می کند که صوت و تصویر توسط بخش هاي متفاوتی از مغز مورد پردازش قرار می گیرند و به همین جهت وقتی از ترکیب صوت و یکی دیگر از انواع رسانه ها (مثل صوت و متن، یا صوت و تصویر) استفاده می کنیم، حجم پردازش شناختی حافظه انسان کاهش یافته و یادگیري، تسهیل می گردد. در گذشته فرض بر این بود که محتوا حالتی ثابت و غیرفعال دارد و دانشجویان باید آن را جذب و هضم نمایند. اما در حال حاضر می توان حالتی نمایشی به محتوا بخشید و آن را همانند افراد انسانی به نحوي خودمختار با اراده و عقلانیت برنامه ریزي نمود که بتواند نقش فعال تري در تعاملات بین دانشجو با محتوا به عهده گیرد.

شکی وجود ندارد که امروزه به مدد فناوري می توان برخی عملکردهاي تبادل آموزشی را که در گذشته تماماًتماما از طریق تعامل استاد با دانشجو فراهم می شد، از طریق دانشجو با محتوا امکان پذیر ساخت.   

 • تعامل یاددهنده - محتوا

اولین نوع از انواع سه تعاملی که براي نخستین بار توسط Anderson و Garrison مورد توجه قرار گرفت، تعامل بین یاددهنده و محتوا است. توسعه و کاربرد مواد محتوا یکی از مهمترین نقش هاي مدرسین چه در آموزش الکترونیکی و چه آموزش سنتی است. شبکه معنایی وجود فرصت هایی را براي اساتید فراهم می کند تا بتوانند مواد یادگیري را جستجو نموده و مورد کاربرد قرار داده و حتی در برخی موارد ایجاد نمایند. این مواد یادگیري به نحو خودکار توسط دیگر عوامل محتوایی به داده هاي نوظهور و جدید و دیگر حسگرهاي محیطی و نتایج پژوهشی به روز تبدیل می گردند. براي نمونه برخی مواد محتوایی وجود دارند که قادرند روندها را از طریق آخرین منابع اطلاعاتی موجود نظیر نشانگرهاي اقتصادي، اخبارهاي انتشار یافته، درجه حرارت و دیگر داده هاي حسی محاسبه نموده و به نمایش در آورند. همچنین برخی دیگر از عوامل محتوایی قادرند فعالیت هاي تحقیقی اساتید پژوهشگر را تحت نظارت قرار داده و گزارش هاي آن را ارسال نمایند و به این ترتیب نوعی محتواي جدید را به طور اتوماتیک وار خلق کنند که می توانند دانشجویان را در فرایند پژوهش مداخله داده و با آن آشنا نمایند. تعامل بین استاد و محتوا بر تولید محتوا و تعیین فعالیت هاي یادگیري به وسیله اساتید تمرکز دارد و به آنان اجازه می دهد به طور مداوم بر فعالیت ها، منابع و منابع محتوایی که براي یادگیري دانشجویان تولید شده است نظارت داشته باشند و آنها را روز آمد کنند.

از سوي دیگر استفاده از اینترنت می تواند با صرفه جویی در وقت محققان در گردآوري مطالب، امکاناتی را براي آنان فراهم آورد که بارها بتواند مطالب مورد علاقه خود را مطالعه کرده و در اسرع وقت و در کمترین زمان به نسخه های چندین سال قبل نشریات مراجعه و مطالب خاص خود را جستجو و در یک جا ذخیره کنند. همین امکانات اطلاع رسانی اینترنت وقتی در بعد آموزش و یادگیري هاي مجازي مطرح می شود نشان می دهد که به وسیله این شبکه استاد و دانشجو می توانند در نقاط مختلف دنیا بدون هیچ محدودیت مکانی و جغرافیایی، سیاسی و اجتماعی به صورت زنده، صوتی و تصویری ارتباط برقرار کنند و کار آموزش و یادگیری از دور را ممکن سازند. 

 • تعامل یاددهنده - یاددهنده

گسترش شبکه های چند رسانه ای با هزینه کم، فرصت های بی سابقه ای را براي تعامل با یکدیگر، فراهم می آورد. مسائل امنیتی و هزینه هاي بالاي مسافرت سبب شده است تا کوشش هایی در جهت یافتن راه هایی کم هزینه که بتواند اساتید را به بهترین وجه در تعامل کیفی درگیر نموده و در عین حال مسافرت های فیزیکی را به حداقل برساند، صورت گیرد. فناوري ارتباط همتایان با همتایان (Peer-to-Peer Technologies) که جهت حمایت از تبادل پرونده ها، همایش های متنی و صوتی و هماهنگی تقویمی شکل گرفته اند، بسیار مورد توجه واقع شده و عنصر جدیدي از تعامل یاددهنده با یاددهنده را که دیگر به یک خدمت دهنده مرکز شبکه اي وابسته نیستند، نوید می دهد. امروزه مجموعه متنوعی از ابزارهای شبکه برای حمایت از اشکال هم زمان و غیرهم زمان تعامل میان اساتید، فراهم آمده است. اگر استاد نظام هاي یادگیري الکترونیکی بخواهد از تحولات صورت گرفته در رشته خود و همچنین تحولات به وجود آمده در آموزش به وسیله یادگیری الکترونیکی حداکثر بهره را ببرد، باید اینگونه ابزار شبکه را شناخته و به کار ببرد. این گونه تعاملات بین اساتید، پایه و اساس نوعی سازمان یادگیري را در نهاد آموزش شکل می دهد. تعاملات اساتید با یکدیگر، پایه و محور اصلی تشکیل چنین انجمن های یادگیری است. ساختن گرایان معتقدند وجود چنین انجمن هایی برای گسترش و توسعه کیفی و کمی آموزش در محیط های یادگیری الکترونیکی ضروري است. 

 

 • تعامل محتوا- محتوا

دانشمندان علوم رایانه و مربیان در حال خلق برنامه ها یا عامل های هوشمندي هستند که از نرم افزارهای سنتی متفاوت هستند چرا که طول عمر بیشتري داشته، نیمه خود کار، فعال و انعطاف پذیر هستند. در حال حاضر برخی عوامل و برنامه هایی در حال توسعه بوده و به کار می روند که قادرند اطلاعات را بازیابی نموده، برنامه های دیگر را اجرا کرده، تصمیمات لازم را اتخاذ نموده و دیگر منابع موجود روي شبکه را مورد نظارت قرار دهند. برخی از صاحب نظران توانسته اند دوره ای را تصور کنند که در آن محتوا قادر است به نحو خود کار درون دادهای مختلف را اخذ نموده و خود را به روز در آورد و پس از آنکه تغییرات به وجود آمده در آن به حد قابل قبولی رسیدند، اساتید و دانشجویان را مطلع می سازد. بارزترین نمونه این امر، موتورهای جستجوگر اینترنتی هستند که به طور مداوم شبکه هاي اینترنتی را جستجو نموده و نتایج اکتشافات خود را به پایگاه مرکزی داده ها ارسال می کنند. در آینده ای نه چندان دور ،اساتید منابع یادگیری را خلق نموده و به کار خواهند بست که قادرند از طریق تعامل با دیگر برنامه هاي هوشمند، به طور مداوم وضعیت خود را بهبود ببخشند. نوع جدید و در حال توسعه از تعامل آموزشی است که در آن محتوا طوری برنامه ریزی شده است تا با دیگر منابع اطلاعاتی رایانه ای تعامل برقرار کند و با کسب قابلیت هاي جدید، به طور مداوم روز آمد شود. برخی عوامل و برنامه ها در حال توسعه بوده که قادرند اطلاعات را بازیابی نموده، برنامه های دیگر را اجرا کرده، تصمیمات لازم را اتخاذ نموده و دیگر منابع موجود روي شبکه را مورد نظارت قرار دهند. بهره گیری از این نوع تعامل به منزله ابزاري براي کنترل و حفظ حقوق نویسندگان و ردیابی میزان استفاده از اطلاعات توسط گروه های گوناگون یادگیرندگان و اساتید ضروری است. 

 

 

منابع:

 1. Garrison DR, Anderson T. E-learning in the 21st Zaree E, Safaee S, trans. Tehran: Olum va Fonun Pablications; 2005. [In Persian]
 2. Ibrahimzadeh I, Zandi B, Alipour A, Zare H, Yazdani F. The Kinds of E-learning and Different Forms of Interaction on It. MEDIA1389;(1)1:11-22. [In Persian]
 3. Collis B, Moonen J. Flexible Learning in a Digital Word: Experiences and Expectations. London: Kogan Page; 2002.
 4. Rahbardar H, Faradanesh H. Designing Medical Electronic Learning Programs Based on the Interactive Research based Approach. MEDIA. 2012;(3)1:45-56. [In Persian]
 5. Baath JA. A List of Ideas for the Construction of Distance Education Courses. New York: Croom Helm; 1983. p. 272-289.
 6. Naidu Som. E-Learning a Guidebook of Principles,Procrdure and Practices; 2006
 7. Swann J. A Dialogic Approch to Online Facilitation. Australasian Journal of Educational Tchnology. 2010 [Retrieved 2013 Nov 22; cited 2013 Nov 22];26(1):50-62. Available at: http://www.ascilite.org.au/ajet/ajet26/swann.pdf
 8. Rahimidust GH, Razavi A. Diffusion of Innovation and E-learning Phenomenon. Journal of Education and Psychology. 2006;13(4):127-142. [In Persian]
 9. Anderson T, Elloumi F. Theory and Practice of Online Learning. Zamani B, Azimi A, trans. Tehran: Madarese Hushmand Publications; 2006. [In Persian]
 10. Zamani E, Azimi A. Utilization of the Information and Communication Technologies in Doing Home Work of England Primary School, Survey of Study Guides Teaching (Teacher). Review Quarterly Journal of Educational Innovations. 2008;7(27):7. [In Persian]
 11. MacDonald J. Blended learning and online tutoring: a good practice guide. Zaree E, Salehi V, trans. Tehran: Allameh Tabatabaee University publications; 2006. [In Persian]
 12. Ramiszowski AJ. APLET Yearbook of Education and Instructional Technology. Published for the Association for Programmed Learning and Education Technology (APLET). London: Kogan Book; 1972.
 13. Afzalnia MR. Design and Orientation with Material Centers and Learning Resources. Tehran:Samt Publications; 2005. [In Persian]
 14. Zarifsanaiey N. Assessing the Criteria for the Quality and Effectiveness of E-Learning in Higher. MEDIA. 2011;(13):24-.23

 

27 دی
مفهوم بازاریابی افقی و معرفی یک نمونه موفق آن

مفهوم بازاریابی افقی و معرفی یک نمونه موفق آن

شاید تا همین پنج سال پیش نمی‌توانستیم فرقی بین اپل و استارباکس قائل شویم؛ چراکه نقاط اشتراک زیادی باهم داشتند. علاوه‌براین، هرازگاهی در گوشه‌ای از یکی از کافه‌های استارباکس، می‌شد چند تا از طرفداران این برند معروف قهوه را دید که پشت لپ‌تاپ‌های اپل خود مخفی شده‌اند و هرازگاهی جرعه‌ای از قهوه‌ی استارباکس خود را می‌نوشند. اما آن زمان، فناوری نوظهور اپل و قهوه‌ی داغ استارباکس در ذهن مصرف‌کنندگان بیشتر شبیه دو خط موازی بودند. اما در سال ۲۰۰۷، این دو شرکت با هم وارد شراکتی شدند که به‌نفع هر دوی آ‌نها بود: آنها محصولات و خدمات جدید را وارد فضایی از قابلیت‌ها و امکانات کردند که در آن بویی از قهوه به مشام نمی‌رسید. شما فکر می‌کنید نقطه‌ی اشتراک این دو شرکت چه بود؟ برای یافتن پاسخ این پرسش در ادامه با ما همراه باشید تا درباره‌ی بازاریابی افقی بیشتر بدانیم.

موضع مشترک بین استارباکس و اپل، موسیقی بود. اپل برای اینکه مخاطبین و خریداران محصولات جدید خود را به حداکثر برساند یک فرصت منحصربه‌فرد را دراختیار مشتریان استارباکس قرار داد.

مشتریان شعبه‌های استارباکس می‌توانستند با اینترنت وایرلس، ازطریق فروشگاه موسیقی iTunes به جست‌و‌جو، دانلود و خرید فایل‌های موسیقی بپردازند. سپس می‌توانستند موسیقی را در طیف متنوعی از پلتفرم‌های اپل که تازه به بازار عرضه شده بود آپلود کنند: iPhone ، iPad ، کامپیوترهای شخصی یا Mac با قابلیت اجرای iTunes. این دو ابرشرکت توانستند با ترکیب قدرت رهبری اپل در عرصه‌ی موسیقی و تجربه‌ی آشنای مشتریان با استارباکس، وارد شراکت سودمندی شوند و برای دوستداران موسیقی در سراسر جهان تجربه‌ی متفاوتی را رقم بزنند.

سود این شرکت آشکار بود: مشتریان پروپاقرص استارباکس تا پاسی از شب موسیقی آنلاین گوش می‌دادند و بدین ترتیب فروش بیشتر شده بود، گسترش این برند و درنتیجه سهم بازار برای این برند افزایش یافت. اپل به یُمن صف‌کشیدن قهوه‌خورهای قهار پشت در استارباکس‌ها، که می‌آمدند لحظاتی را با موسیقی و قهوه به خوشی بگذرانند، شاهد افزایش فروش در iTunes بود.

شکی نیست که مشتریان استارباکس که با فناوری آشنا بودند در رشد صنعت موسیقی نقش به‌سزایی داشته‌اند. این شراکت نمونه‌ای خوب از یک بازاریابی افقی موفق است – بازاریابی افقی عبارت است از پیوند دو شرکت برای یافتن فرصت‌های جدید در بازار. استارباکس و اپل با کمک هم به چیزی دست یافتند که اگر جداگانه می‌خواستند به آن دست یابند برای‌شان امکان‌پذیر نبود.

 

بازاریابی افقی چیست؟

شراکت در بازاریابی افقی

آنچه امروز به‌عنوان رابطه‌ی اپل و استارباکس می‌شناسیم، دروهله‌ی نخست ظاهرا امکان‌پذیر به نظر نمی‌رسید. این رویکرد، که طی آن دو کسب‌وکار متفاوت بر خطوط افقی کسب‌وکار جهت جذب مشتریان و مخاطبان دوجانبه همکاری می‌کنند – بازاریابی افقی – می‌تواند به شرکت‌ها در هر صنعتی کمک کند تا مخاطبان و مشتریان خود را افزایش دهند.

برای نمونه، شرکت‌هایی که مکمل‌های غذایی، تجهیزات ورزشی یا دستگاه‌های بدنسازی می‌فروشند، محصولات متفاوتی را عرضه می‌کنند، با این‌وجود هر سه در یک بازار افقی هستند؛ چرا که مشتریان و مخاطبان همه‌ی آنها را ورزشکاران و دوستداران تناسب اندام و سلامت تشکیل می‌دهند. این کسب‌وکارها بر یک قشر از مشتریان تمرکز دارند، اما محصولات یا خدمات آنها منحصربه‌فرد است و به‌طور جداگانه عرضه می‌شود.

هرچند، اگر دو یا سه تا از این شرکت‌های تناسب اندام با هم شریک شوند تا محصولات خود را عرضه کنند و در عملیات فروش، بازاریابی و تولید یکدیگر سهیم شوند چه پیش می‌آید؟ احتمال این وجود دارد که بتوانند به مخاطبان بیشتری دست یابند و سود خود را با بازاریابی و توزیع محصولات یکدیگر به حداکثر برسانند.

روش‌های بازاریابی افقی

پشتیبانی: اغلب وقتی دو شرکت برای ارائه‌ی محصولات جدید با هم شریک می‌شوند یکی از آن دو شرکت یا شاید هر دو شرکت‌ نام‌هایی را برای محصولات خود پیدا کرده‌اند. شرکت‌های کوچک که هویت برند آنها چندان مشخص نیست، می‌توانند با سوءِاستفاده از برندهای قوی، و ارائه‌ی نوعی تبلیغ برای مشتریان‌شان، موج‌سواری کنند. اگر شرکت‌های بزرگی در شراکت وارد شده باشند، حمایت از محصول یکی از شرکت‌ها توسط شرکتی دیگر کار تحسین‌برانگیزی است.

پخش هزینه‌ها: کسب‌وکارهایی که در یک منطقه واقع شده‌اند، می‌توانند مشتریان را به یک مکان جذب کنند و بدین‌تریب در مقایسه با دو کسب‌وکار جداگانه‌ای که در مکان‌های متفاوت قرار دارند، هزینه‌های بالاسری را کاهش دهند یا شاید گروه بزرگی از کسب‌وکارها بتوانند در یک بروشور تبلیغاتی تمام محصولات و خدمات متنوع شرکت خود را معرفی کنند.

 

چه کسی از بازاریابی افقی استفاده می‌کند؟

اپل و استارباکس در بازاریابی افقی

برای استفاده از بازاریابی افقی به دو یا چند شرکت نیاز است که مایل هستند بدون افزایش بودجه‌ی بازاریابی، مشتریان خود را افزایش دهند. این کسب‌وکارها معمولا محصولات متنوعی را عرضه می‌کنند که یک دسته از مشتریان را هدف گرفته‌اند. در برخی از موارد شرکت می‌تواند رقیبی باشد که محصولاتش با محصولات شرکت دیگر همپوشانی دارد، اما دقیقا مشابه آن نیست. هر دو شرکت باید بتوانند طیف وسیعی از خدمات و محصولات را ارائه دهند و مشتریانی را که به راحتی می‌توانند به جای دیگری بروند، راضی نگه دارند.

مشتریان یا مخاطبان هدف سنگ‌بنای بازاریابی افقی هستند. مخاطب هدف علایق و مشخصات آماری مشابهی دارد که شرکت‌هایی که وارد شراکت بازاریابی افقی شده‌اند، می‌خواهند به آنها دست یابند.

با استفاده از استارباکس/اپل به عنوان الگو می‌توان دید که آن تیپ مشتری که بخشی از زمان خود را در کافی‌شاپ استارباکس می‌گذراند، کاندید خوبی برای دانلود موسیقی هم هست. در این نمونه‌ی ویژه، مخاطب به نوعی اسیر است. مخاطب در این نمونه دارای سواد فناوری کافی است. اکثریت قریب به اتفاق آنها دوستدار موسیقی هستند. آنها به اندازه‌ی کافی زمان دارند که درحین خوردن قهوه، در اینترنت هم اقلام اضافی مورد نیاز خود را خریداری کنند. بازاریابی افقی با مواجه‌ساختن مشتریان درمعرض محصولات جدیدی که از آن آگاه نبودند و منطبق با علایق‌شان است، سود می‌برد. آنها می‌توانند با قرارگرفتن در مسیر خرید محصول جدید، چیزی جدیدی را هم کشف کنند.

 

برنامه‌ی بازاریابی افقی چطور ایجاد شده و به‌کار گرفته می‌شود؟

تقریبا تمام کمپین‌های بازاریابی افقی با کشف نکته‌ای آغاز می‌شوند. یک شرکت می‌فهمد که فرصتی برای شراکت با شرکتی دیگر جهت تولید و ارائه‌ی محصولی جدید به بازار سر راهش سبز شده است. هر کدام از شرکت‌هایی که با هم شریک می‌شوند باید فرایند بازاریابی محصول و ارائه‌ی آن به مخاطب هدف را، به‌طور مثال در امور تولید، توزیع یا بازاریابی تقویت کنند. وقتی شراکت شکل گرفت، مراکز بر خود بازاریابی معطوف می‌شود. برای یک شرکت بهتر است که صرفا محصولی را که شرکت دیگر عرضه می‌کند، حمایت کند؛ آیا می‌توان محصول جدید را به عنوان کسب‌وکار مشترک ارائه داد؟ چه تاکتیک‌های بازاریابی برای محصول جدید مناسب هستند؟ آیا شبکه‌ی اجتماعی مؤلفه‌ی کلیدی است یا نشانه‌های مغازه به روشی دلیل شراکت و نیروی هر یک از شرکت‌ها در ارائه‌ی محصول جدید را بیان می‌کند؟ پاسخ این پرسش‌ها بسته به محصولی که وارد بازار می‌شود، اعتبار شرکت‌ها و اهداف کمپین‌های تبلیغاتی متغیر است.

برای نمونه برندهای معروف، لازم نیست در رابطه با کیفیت محصولات یا قصدشان از شراکت به مشتریان خود اطلاع‌رسانی کنند. برای نمونه، یک فروشگاه زنجیره‌ای نظیر Target می‌تواند کارت‌های هدیه‌ی انتشارات Barnes & Noble را با بیان اطلاعات کمی در اختیار مشتریان قرار دهد. هر دو برند آن‌قدر معروف و معتبر هستند که هدف و قصدشان کاملا روشن است.

فقط کافی است در نظر بگیرید که مشتریان Target در Barnes & Noble خرید می‌کنند و درعین‌حال برای خرید کتاب‌های جدید وقت کافی ندارند. سهولت قراردادن آن کارت‌های هدیه در راهروی صندوق فروشگاه نمونه‌ای خوب از یک بازاریابی افقی است؛ چرا که هر دو شرکت از خرید کارت‌های هدیه توسط مردم سود می‌برند. درصدی از فروش در جیب Target می‌رود و Barnes & Noble از میلیون‌ها مشتری که هر روز وارد فروشگاه‌های Target می‌شوند، سود می‌برد.

 

منبع: چطور

27 دی
ایستگاه فضایی چین ۳ ماه دیگر به زمین برخورد می‌کند

ایستگاه فضایی چین ۳ ماه دیگر به زمین برخورد می‌کند

تخمین های مختلف نشان می دهد ایستگاه فضایی سرگردان چینی تا سه ماه دیگر به زمین برخورد می کند و کشورهای ترکیه، اسپانیا، هند، یونان و بخشی از آمریکا مکان احتمالی فرود آن هستند.

تخمین های دوباره محققان نشان می دهد ایستگاه فضایی چینی که چندی پیش در آسمان سرگردان شد، سه ماه آتی به زمین بر می گردد.

ایستگاه فضایی Tiangong-۱ که دور زمین مدار می زند، حاوی مواد شیمیایی بسیار سمی است و احتمالا بین ماه های آوریل و مارس به زمین برخورد کند. البته بخش اعظم ایستگاه هنگام ورود به اتمسفر می سوزد اما ۱۰ تا ۴۰ درصد آن که حاوی مواد خطرناک است، به زمین می رسد. ازسوی دیگر طبق آمار سازمان فضایی چین، متوسط ارتفاع مدار Tiangong-۱ از ۲۸۹.۱ کیلومتر به ۲۸۱.۳ کیلومتر رسیده است.

بنیادهای فضایی  مختلفی سراسر جهان مشغول رصد این ایستگاه هستند. درهمین راستا در روزهای اخیر سه پیش بینی مختلف از زمان برخورد آن با زمین اعلام شده است.

محققان سازمان فضایی اروپا در پاریس نیز مسیر این ایستگاه را رصد می کنند. درهمین راستا ESA پیش بینی خود از زمان ورود ایستگاه به اتمسفر زمین را تغییر داده و آن را بین ۱۷ مارس تا ۲۱ آوریل اعلام کرده است. این یکی از دقیق ترین پیش بینی های موجود در این باره است.

از سوی دیگر وب سایت Satflare به طور آنلاین و سه بعدی مسیر ۱۵ هزار ماهواره را رصد می کند. طبق محاسبات این وب سایت احتمالا Tiangong-۱ در سه ماه آتی وارد اتمسفر زمین شود. شرکت آئرواسپیس در کالیفرنیا نیز پیش بینی می کند Tiangong-۱ در اواسط ماه مارس وارد اتمسفر زمین شود. البته ممکن است تاریخ دقیق آن دو هفته جا به جا شود.

از سوی دیگر هرچند مکان دقیق ایستگاه مشخص نیست اما ESA منطقه احتمالی فرود را تخمین زده است. طبق این تخمین کشورهای اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، یونان، هند و بخش هایی از آمریکا مکان احتمالی فرود ایستگاه فضایی چینی هستند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

27 دی
استفاده همزمان از دستیار هوشمند گوگل و اپل در یک خودرو

استفاده همزمان از دستیار هوشمند گوگل و اپل در یک خودرو

امروزه سازندگان خودرو ترجیح می دهند از یکی از دو دستیار هوشمند اندروید اتو یا کار پلی در تولیداتشان استفاده کنند. اما در نمایشگاه اتومبیل دیترویت خودرویی مجهز به هر دو محصول عرضه شده است.

۲۰۱۹ Ram ۱۵۰۰ یک خودروی بزرگ و جادار و مستحکم است. اما آنچه آن را از محصولات رقیب متمایز می کند یک نمایشگر بزرگ ۱۲ اینچی است که بخش زیادی از داشبورد را به خود اختصاص داده و در آن واحد ازApple CarPlay  و  Android Autoپشتیبانی می کند.

سرنشینان این خودرو با استفاده از امکانات این نمایشگر می توانند برای مدیریت تماس ها و پیام های آیفون و گوشی های اندرویدی، پخش موسیقی و کتاب های صوتی، نقشه خوانی و مسیریابی و غیره اقدام کنند.

این خودرو که توسط شرکت فیات تولید شده مجهز به نسل چهارم نرم افزار تفریحی اختصاصی فیات موسوم به یوکانکت است که می توان از آن برای دسترسی سریع به رادیوهای ماهواره ای، کنترل دقیق دمای هر یک از صندلی ها، تسهیل ناوبری و مسیریابی و غیره استفاده کرد.

نمایشگر ۱۲ اینچی این خودرو به گونه ای طراحی شده که می توان آن را به دو بخش برای اجرای دو برنامه جداگانه تقسیم کرد و به عنوان مثال در حالی که در نیمی از نمایشگر اطلاعات مربوط به مسیریابی در دسترس قرار می گیرد، در نیمی دیگر می توان یک فایل چندرسانه ای را مشاهده کرد.

پشتیبانی همزمان از اپل و گوگل باعث می شود کاربران بتوانند کیفیت برخی خدمات و سرویس های این دو شرکت و از جمله نرم افزار نقشه آنها را با یکدیگر مقایسه کنند. در این خودرو صفحه شارژ بی سیم و سیستم صوتی ۹۰۰ واتی Harman Kardon با ۱۹ بلندگو نیز تعبیه شده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

27 دی
ارزیابی اقتصادی چیست؟

ارزیابی اقتصادی چیست؟

ارزيابي اقتصادي ( evaluation Economic ) عبارت است از تحليل تطبيقي راهكارهاي مختلف انجام يك فعاليت، مداخله يا برنامه بر حسب هزينه ها و پيامدهاي آن. هر فرايند منطقي تصميم گيري شامل تعيين مزايا و معايب آن است . روش  هاي مقايسه اين مزايا و معايب بر حسب قانون تصميم گيري و چارچوب مورد استفاده براي تصميم گيري متفاوت است. در ارزيابي اقتصادي يك طرح در واقع براي تصميم گيري در مورد ميزان مطلوبيت، فرايند وزندهي به مزايا و معايب صورت مي پذيرد. اين شيوه ارزيابي به مقايسه هزينه ها و منافع گزينه هاي متفاوت در تصميم گيري مي پردازد به همين دليل اين شيوه، ابزاري كارآمد براي كمك به انتخاب خردمندانه از ميان پروژه  هاي موجود و اجراي بهينه ي آنهاست.

دليل اهميت ارزيابي اقتصادي آن است كه اين نوع ارزيابي اساساً ابزاري جهت تعيين وضيعت تخصيص مناسب منابع در موقعيت تصميم گيري و كاهش منابع است  .

هدف از ارزيابي اقتصادي، فراهم ساختن برآوردي از هزينه ها و منافع حاصل از هر پروژه در طول زمان براي تصميم گيران است و نتيجه آن ممكن است به ادامه پروژه به شكل موجود و بدون هرگونه اصلاح و يا ادامه پروژه با اصلاحات مورد انتظار و يا لغو پروژه منتهي شود. دلايل مختلفي براي انجام ارزيابي اقتصادي پروژه ها وجود دارد. اصولي ترين آنها به صورت كلي يا جزيي، بر اساس مفهوم كارايي اقتصادي قرار دارد . تعيين كارايي اقتصادي بستگي به ارزشگذاري تمام هزينه ها و منافع حاصل از يك پروژه با معيار پولي دارد . پروژه ها از نظر اقتصادي هنگامي كارايي لازم را دارند كه منافع حاصل از آنها با معيار پولي بيش از هزينه هاي آن باشد، و كارآمدترين پروژه آن است كه حداكثر تفاوت بين اين دو مقدار را داشته باشد .

روش های ارزشـــــيابي اقتـــــــــصادي (methods evaluation Economic )  متعددند و اشتباه در گزينش آنها در موقعيت هاي مختلف مي تواند زيان هاي قابل توجهي را به دنبال داشته باشد. مهمترين روشهاي ارزشيابي اقتصادي كه استفاده گسترده تري در عرصه هاي مختلف دارند عبارتند از:

 • تحليل هزينه (analysis Cost CA) روشي نظام مند براي ارزيابي اقتصادي است كه در آن همه هزينه هاي يك برنامه به تفكيك و با جزئيات كامل بر حسب واحد پول، جمع آوري، سازماندهي و تحليل مي شود.
 • تحليل هزينه – اثربخشي(CEA analysis effectiveness- Cost) اثربخشي معياري است براي سنجش ميزان موفقيت يك نظام در رسيدن به اهداف و پاسخگويي به توقعاتي كه از آن نظام مي رود و تحليل هزينه - اثربخشي، معياري براي اندازه گيري ميزان توانايي آن نظام در دستيابي به اهدافش، از نقطه نظر هزينه هاي متحمله مي باشد. در حقيقت اين شيوه، رسيدن به توليد يا خدمتي خاص با حداقل هزينه ممكن را مورد بررسي قرار ميدهد.
 • تحلیل مطلوبيت - هزينه  (Cost utility analysis CUA) شيوه اي براي سنجش ميزان موفقيت يك نظام در رسيدن به حداكثر اهداف در نظر گرفته شده و مطلوب ترين خدمات تعريف شده توسط سازمان است.
 • تحلیل سودمندي- هزينه (CBA Cost- benefit analysis) در اين روش همه هزينه ها و نتايج يك طرح يا برنامه اعم از منافع و خسارات بر مبناي واحد پول، مورد مقايسه قرار مي گيرد.

از ميان روشهاي فوق، روش تحليل هزينه به عنوان روش ارزشيابي جزيی (evaluation Partial ) شناخته مي شود چرا كه در آن مقايسه اي صورت نمي گيرد و صرفاً به هزينه هاي ناشي از يك مداخله يا تصميم خاص، نظر دارد. اما سه روش ديگر، ارزشيابي كامل(evaluation Full ) ناميده مي شوند چرا كه داراي چارچوب مقايسه اي براي لحاظ كردن هزينه و اثربخشي دو يا چند مداخله هستند.

براي ارزيابي دقيق اقتصادي هر پروژه يا سيستم، توجه به هر دو عنصر هزينه و سودمندي، ضروري است. تا پيش از اين تمركز اصلي كتابخانه ها در امر ارزيابي، بر هزينه ها بوده است، اما در ساليان اخير اين توجه به سمت سود و منفعت حاصل از خدمات كتابخانه ها براي كاربران و سنجش آنها معطوف شده است . از ميان روشهاي فوق با نگاه خاصي كه روش تحليل هزينه- سودمندي به هزينه ها و منافع دارد و براي مقايسه، هر دو را به صورت يكپارچه و با مقياسي واحد مورد مقايسه قرار مي دهد، جايگاه ويژه اي دارد.

در ميان رويكردهاي كمي به تصميم گيري، آنچه در سالهاي اخير عموميت يافته تحليل هزينه - سودمندي است كه به عنوان ابزاري كارآمد، با توسعه اطلاعات مفيد در مورد تأثيرات مطلوب و نامطلوب پروژه ها، براي محدود كردن دامنه انتخاب ها استفاده مي شود .از نظر بسياري از اقتصاددانان، تحليل هزينه - سودمندي به دليل ريشه اي كه اين روش در اقتصاد رفاه دارد مقبول ترين روش ارزشيابي اقتصادي محسوب مي شود.

 

 

منابع:

شهرزادی، لیلا؛ باب الحوائجی، فهیمه؛ اشرفی ریزی، حسن (1392). تحلیل هزینه-سودمندی: شاخصی برای ارزیابی اقتصادی کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی. مدیریت اطلاعات سلامت. دوره دهم، شماره دوم، خرداد و تیر.

 

World Road Association (PIARC) in Iran. Eòconomic Evaluation Methods for Road Projects in PIARC Member Countries. Trans. Ghahremani, H. Tehran, Iran: Vice Chancellor for Research and Technology; 2004. [In Persian].

9. Anderson R. Systematic reviews of economic evaluations: utility or futility? Health Econ 2010;19(3): 350-64.

Zaza S, Briss PA, Harris KW. The Guide to Community Preventive Services: What Works to Promote Health?: What Works to Promote Health? Oxford, UK: Oxford University Press; 2005.

Mustafa H. Conflict of Multiple Interests in Cost-Benefit Analysis. International Journal of Public Sector Management 1994; 7(3): 16-26.

Weick E. Cost-Benefit Analysis and its Possible Application to the EARP Process" [Report]. Ottawa, Canada: Canadian Federal Environmental Assessment Review Office; 1993.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز73
دیروز573
این هفته1850
این ماه14385
مجموع261657

24
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 03:24
توسعه یافته توسط مارال وب