مراحل طراحی و تجزیه و تحلیل یک سیستم خبره

برای نظر دادن اولین باش!
منتشرشده در سایر مقالات
19 دی
مراحل طراحی و تجزیه و تحلیل یک سیستم خبره

سیستم خبره

مرحله شناسایی

اولین قدم در مرحله شناسایی، شناسایی مشکل است شبیه به مرحله شناسایی مشکل در چرخه عمر توسعه سیستم های سنتی. هدف شناسایی توصیف و معرفی مشکلات سیستم است که انتظار می رود حل شود و سپس مشکل تقسیم بندی به زیر وظایفی شود. پس از شناسایی مشکل، منابع مورد نیاز برای کسب دانش، پیاده سازی سیستم و آزمایش سیستم شناسایی می شوند. منابع معمولی شامل، دانش، زمان، محاسبه امکانات و پول هستند. از آنجایی که سیستم های خبره خیلی گران هستند و ایجاد آن شامل سپری شدن زمان خواهد شد، یک مطالعه امکان سنجی قبل از اینکه اینکار پیشرفت فراتر از این نقطه داشته باشد، لازم است. علاوه بر شناسایی منابع، تحلیلگر سیستم خبره و یا طراحان همچنین اهداف و موضوع های سیستم را شناسایی می کنند. این کمک مفیدی است برای معرفی و صراحت مستندسازی اهداف بدلیل رویکردهای طراحی خاصی مانند جستجو اکتشافی، جستجو عرضی، جستجو عمقی و دلایل و استدلال های هدف گرا هستند.

مرحله مفهومی

وظیفه اصلی مرحله مفهومی ساخت نمودار مفاهیم کلیدی سیستم است و ارتباط پایه مفهومی برای سیستم نمونه تعریف می کند. اهداف کلیدی آن عبارتند از جدا کردن موتور استنتاج از دامنه مشکل، انجام مشکل به متا-مشکل ها، معرفی مفاهیم کلیدی و ارتباطات آنها با سیستم و تست مفاهیم کلیدی و ارتباطات آنها بوسیله چالش کشیدن آنها. برای اطمینان از اینکه هر حالت کلی آنها را پوشش می دهد.

مرحله فرموله کردن یا رسمی کردن

مرحله رسمی شامل نگاشت مفاهیم کلیدی، زیرمشکلات و ویژگی های جریان اطلاعات در طی ادراک به چندین نمایش فرموله بر اساس مهندسی دانش و ابزارهای حل مشکل و چارچوب های کاری نمایش دانش مجزا می شود. اهداف کلیدی شناسایی فضای راه حل، فضای فرضیه مدل زمینه ای و ویژگی داده ها هستند.

برای تعریف فضای ساختار فرضیه، طراحان و تحلیلگران سیستم باید مفاهیم را فرموله کنند و تعیین اینکه چطور آنها با هم ترکیب شوند تا به شکل یک فرضیه شوند. مفاهیم ارائه سرنخ در باره طبیعت فضا از قبیل اگر آن محدود است، اگر یک سلسله مراتب باید در نظر گرفته شود، اگر سطح معینی انتزاعی می توان به کار برد و اگر یک کلاس خاص از مفهوم باید تولید شود.

چنین تکنیک جستجوی تکنیک جستجوی کور، جستجوی اکتشافی وفضای حل انتزاعی اغلب استفاده می شود. تکنیک استدلال از قبیل، ساختن فرض، ساختن توجیه، و محدودیت تکنیک های هدف کمک به معرفی مدل اساسی فرآیند مورد استفاده برای تولید راه حل های در دامنه می کنند.

مرحله طراحی سیستم

ددر طول مرحله طراحی سیستم تحلیلگر یا طراح مشخص می کنند چگونه سیستم با ملزومات معرفی شده در طی مرحله سوم قبلی ملاقات خواهد کرد. توجه داشته باشید، با این حال طرح های نمایش داده شده مورد استفاده در دانش توصیفی متفاوت از روش های سنتی است.

مرحله توسعه سیستم

یک سیستم نمونه سیستم خبره در طی توسعه بوجود می آید. این مرحله مشابه مرحله توسه درچرخه عمر توسعه سیستم سنتی است.

مرحله تست و ارزیابی

در طی این مرحله سیستم نمونه ارزیابی می شود. این مرحله موازی با مرحله تست در چرخه عمر توسعه سیستم سنتی است. با این حال، علاوه بر ابزار های تست کردن و تکنیک های شرح داده شده، سیستم های خبره از تکنیک تست پویا استفاده می کنند که تایید کننده استدلال و یا فرآیند استنباط است.

مرحله تجدید نظر نمونه اولیه

یک سیستم خبره در طول زمان تکامل می یابد، برای تجدید نظر تقریبا ثابت فراخوانی می شود، یک خاصیت سیستم خبره اشتراک گذاری با اغلب نمونه های اولیه است. بر اساس نتایج آزمایش مرحله ازمایش ارزیابی، مفاهیم ارتباطات تصحیح می شوند. فضای راه حل، مدل و ویژگی های داده ها دوباره فرموله می شوند و سیستم دوباره طراحی می شود.

 

 

منبع: 

زواره، علی؛ کوچکی، امیر(2011). " معرفی سیستم های خبره و کاربردهای آن". اولین همایش منطقه ای رویکردهای نوین در مهندسی کامیپوتری و فناوری اطلاعات.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز400
دیروز159
این هفته1318
این ماه1825
مجموع324027

36
آنلاین
پنج شنبه, 19 تیر 1399 21:54
توسعه یافته توسط مارال وب