فرآیند تصمیم به خرید از یک وب سایت بازاریابی

برای نظر دادن اولین باش!
19 دی
فرآیند تصمیم به خرید از یک وب سایت بازاریابی

فرآیند تصمیم به خرید

سوجاتا و همکارانش (2016) در بررسی عوامل موثر در تصمیم گیری خرید آنلاین مصرف کنندگان به درک انتظارات مشتری در مورد صفحه اصلی یک وب سایت تجارت الکترونیکی می پردازد و عوامل مهم روانی را تحت مدل تصمیم خرید مشتری CPD در خرید آنلاین پیشنهاد داده است.

یافته های این مطالعه نشان می دهد که فرآیند تصمیم گیری مصرف کننده برای خرید آنلاین بستگی به پنج عامل اساسی یعنی انگیزه، ادراک، نگرش، یکپارچه سازی یا جمع بندی و یادگیری دارد. به طور ضمنی وقتی مدیران عوامل موثر بر خرید آنلاین را درک می کنند، اقدامات مناسب آنها سبب افزایش ترافیک وب سایت در نتیجه افزایش رتبه بندی وب سایت در ابزار جستجو و کمک به SEO می گردد.

انگیزش: ترکیب رنگ وب سایت و در دسترس بودن طیف گسترده ای از محصولات، به عنوان عامل محرک بوده و سبب به رسمیت شناختن نیاز یک کاربر تجارت الکترونیکی است.

با این حال عوامل دیگر که منجر به انگیزش می شود شامل محتوای وب سایت، نمایش محصول، سهولت دسترسی و راحتی کار با وب سایت همگی در بخش وسیع الطیف محصولات که بالاترین رتبه را بدست می دهد، مورد درجه بندی قرار می گیرد.

به محض اینکه کاربر انگیزه مند شد و نیاز به خرید یک محصول را شناخت، شروع به جستجو برای اطلاعات مربوط به محصول خاص می نماید و از این رو یک ادراک درباره وب سایت ( همان جایی که او در نظر گرفته برای خرید)، ایجاد می شود.

در این پژوهش مشخص شد که توجه به مسئله نبود خطر سرقت اطلاعات و عدم تقلب نقش مهمی در ایجاد یک ادراک مثبت ایفا می کند. عوامل دیگر شامل ریسک به خاطر ناملموس بودن خرید، پس از ریسک به علت عدم ارتباط فیزیکی انسان ها، همه این عوامل از بالاترین تا پایین ترین اهمیت، عوامل موثر در ادراک هستند.

ادراک مثبت منجر به مرحله بعدی فرآیندCPD  می شود که شکل گیری نگرش است (نگرش جامع تر از ادراک است و از ادراکات مختلف شکل می گیرد).

از طریق تجزیه و تحلیل نتایج، یافت شده که احراز هویت و اخذ گواهینامه های مورد نیاز ( گواهینامه های مورد نیاز وب سایت ها از سازمان های مربوطه ) نقش بزرگی در ایجاد نگرش مثبت در کاربر بازی می کنند.

جدای از این، پرداخت پول نقد و در عوض دریافت محصولات نامرغوب، تخفیف ارائه شده در سایت های دیگر که بهتر از آن (محصول نامرغوب) در دسترس می گذارند، سهولت ناوبری و حراج وب سایت های ارائه دهنده تخفیف بهتر، عواملی هستند که بر نگرش منفی فرد، اثر می گذارد.

پس از شکل گیری نگرش، کاربران به حرکت به مرحله بعدی CPD یعنی جمع بندی گرویده می شوند.

قبل از اقدام تصمیم به خرید یک محصول از طریق یک وب سایت تجارت الکترونیک، مشتریان محصولات آفلاین را با تبلیغات آنلاین مقایسه و ارزیابی می کنند.

به نظر می رسد که تبلیغات آفلاین تاثیر بزرگتری از تبلیغات آنلاین دارند.

هنگامی که مشتری با محصولی که در تبلیغات آنلاین است از قبل آشنای حسی و فیزیکی داشته و راضی به نظر می رسد، به راحتی تصمیم به خرید کالا از طریق وب سایت تجاری الکترونیک می گیرد.

در نهایت و در مرحله یادگیری است که مرحله تصمیمات پس از خرید است، و مشتری عمدتا تحت تاثیر تجربه و رضایت از خدمات، کیفیت خدمات و کیفیت نام تجاری قرار گرفته است.

عوامل دیگر موثر، شامل پاسخ دریافت شده توسط مشتری در مورد وضعیت بحرانی محصول که توسط فروشنده داده می شود و همچنین پی بردن به مزایای خرید آنلاین و توصیه های مثبت و منفی می باشد که، همگی این ها در همان راستای بحث یادگیری از بالا به پایین درجه بندی می شوند.

منبع:

  • حیدری، مهدی. "بهینه سازی شیوه های طراحی وب در بازاریابی الکترونیکی". کنفرانس بین المللی فناوری اطلاعات ایران.
  • Joshi Sujata, Shrivastava Noopur, Nair Neethi, Prakash Jubin and Pandey Udit. 2016.On-Page Search Engine Optimization: Study of Factors Affecting Online Purchase Decisions of Consumers. Indian Journal of Science and Technology, Vol 9(15)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 10:56

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز237
دیروز182
این هفته1840
این ماه4541
مجموع172674

11
آنلاین
شنبه, 30 شهریور 1398 23:21
توسعه یافته توسط مارال وب