برندینگ : اهمیت و اجزاء

برای نظر دادن اولین باش!
13 دی
برندینگ : اهمیت و اجزاء

برندینگ

برندینگ که امروزه در بازاریابی اهمیت ویژه ای یافته است؛ فرآیندی است که در آن ایجاد، سنجش و ارزیابی، ارزش گذاری، جلوگیری از لغزش و بازسازی برند را مدیریت می کند.

برای ارایه یک تعریف کامل از برندینگ باید گفت: "در برندینگ، یک تصویر ذهنی در مشتری با خدمات و محصولات شرکت ایجاد می شود که با شنیدن نام کارخانه یا کسب و کار، مشتری به یاد خدمات و محصولات آن می افتد. این تصویر ذهنی را برندینگ ایجاد می کند.

بنابراین برندینگ تنها درباره رقابت بر سر مشتری و تشویق او به انتخاب خدمات و محصولات شرکت در میان رقبا عمل نمی کند، بلکه با ایجاد ذهنیت و چشم انداز نسبت به تجارب خود در مشتریان، رفع نیازهای شرکت را در گرو مراجعه به برند می داند. برندینگ نه تنها می تواند بازار هدف شرکت را بشناسد تا رقبا را انتخاب کند بلکه به شرکت کمک می کند تا تنها ارایه دهنده راه حل های مشکلات خاص در آن حوزه باشد.

اهمیت برندینگ

برای موفقیت در برندینگ، اول از همه نیاز است که مشتریان و چشم اندازهای خود را بشناسید. این با یکپارچه سازی استراتژی برند از طریق شرکت در هر نقطه از ارتباطات عمومی به دست می آید. در برندینگ، مدیریت شرکت به این فکر می کند که سازمان چه چیزی می خواهد ارایه کند. برندینگ، اهدافی چون ایجاد پیام واضح، تایید اعتبار برند، ارتباط با مخاطب از طریق محصولات و خدمات، تحریک افراد برای خرید، ایجاد کاربران و مشتریان وفادار و شناخت مشتریان را دنبال می کند.

برخی از صاحبنظران، برندینگ را یک راهنما برای شناخت اهداف کسب و کار تعریف می کنند، زیرا که باعث می شود شرکت با برنامه بازاریابی متناسب با اهداف خود به خوبی هم راستا شود و استراتژی خود به طور کامل انجام دهد. برندینگ نه تنها می تواند باعث ایجاد مشتریان وفادار برای شما باشد، بلکه می تواند کارمندان شما را وفادارتر کند. برند به آن ها چیزی را می دهد که به آن اعتقاد دارند و به آنها کمک می کند که هدف سازمان و کسب وکار خود راه بهتر بشناسند. به طور کلی برندینگ مناسب دستاوردهایی دارد از جمله اینکه می تواند پیام و شعار شما را به خوبی منتقل کند؛ اعتبار شما را تایید کرده و افزایش دهد؛ هویت مناسب برند مشتریان را  به راحتی متقاعد کند و در نهایت اینکه موجب افزایش وفاداری مشتریان و برقراری ارتباط عاطفی و ایجاد حس شناخت در مشتریان می شود.

 

هر برند موثر باید از سه جزء تشکیل شود:

  • استراتژی: هر برند موثر باید همانند هر فعالیت انسانی که هدفمند و هدفدار است، از استراتژی ها و اهداف معینی برخوردار باشد. اهدافی اثربخش و موثر هستند که راهنمایی برای انتخاب رسانه، طراحی پیام برند، بودجه بندی و ارزیابی برندسازی باشند.
  • خلاقیت: خلاقیت ایده ای درخشان است که سبب جلب توجه مخاطبان و تسخیر ذهن آنها می گردد. مفهوم تفکر خلاق بایستی در کل فعالیت های برند وجود داشته باشد. تنظیم و تعیین استراتژی های برند نیازمند حل خلاقانه مسئله است. تلاش هایی که در زمینه پژوهش های برند انجام می گیرد، باید خلاقانه باشد و به نتایج عالی منجر شوند.

به سبب اینکه افراد در طی روز در معرض پیام ها و رسانه های برندسازی بسیاری قرار می گیرند. برندی موثر واقع خواهد شد که بتواند در این جنگ پیام های برندسازی، توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

  • اجرای برند: برند موثر برندی است که علاوه بر اینکه اهداف و استراتژی ها و خلاقیت خوبی بهره می برد، به خوبی نیز اجرا شود. برند موثر از تکنیک ها و روش های علمی و تجربی برای مراحل مختلف برند از سنجش تصویر شرکت در ذهن مشتری تا طراحی پیام و انتخاب رسانه بهره می گیرد.

بر این اساس، مدیریت برند، می بایست با داشتن چنین دانشی، در صورتی که برند در طول زمان دستخوش تغییرات و لغزش هایی شده است. آان را بازسازی کرده و به سمت محبوبیت سوق دهد.

 

منبع: ماهنامه ارتباطات. ماهنامه شرکت مخابرات ایران. شماره 248، تیرماه 96

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز83
دیروز573
این هفته1860
این ماه14395
مجموع261667

25
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 03:39
توسعه یافته توسط مارال وب