اصول راه اندازی تجارت الکترونیک

برای نظر دادن اولین باش!
13 دی
اصول راه اندازی تجارت الکترونیک

امروزه تجارت B2C قسمت زیادی از تجارت الکترونیک یا بهتر است بگوییم تجارت جهانی الکترونیک را در برگرفته است. چرا که هر فرد می تواند در این عرصه به رقابت بپردازد. شما نیز می توانید یک تاجر اینترنتی باشید هرچند که خدمات یا محصولی که برای فروش دارید کم باشد، اما اینترنت و عرصه وسیع تجارت اینترنتی و عرصه وسیع تجارت اینترنتی به خرید و فروش شما نیز وسعت می بخشد و حتی امکان رقابتتان را با تجارت جهانی فراهم می کند، اما چگونه می توانیم تجارت الکترونیکی خود را در دنیای پر رقابت تجارت جهانی امروز آغاز کنیم. برای راه اندازی یک سایت تجاری الکترونیکی ابتدا باید فروشگاه اینترنتی مان را راه اندازی کنیم و به این منظور باید مراحل زیر را طی کنیم:

1.Domain و ثبت آن:

انتخاب domain name صحیح یا URL:

نامی که انتخاب می کنید باید به گونه ای باشد که با یکبار شنیدن در ذهن بماند؛ مثل Amazon.com. این نام باید تجارت الکترونیکی شما را معرفی کند. نام سایتتان را مناسب با نام تجارتتان انتخاب کنید. نام انتخابی باید کوتاه باشد تا مشتری با یکبار شنیدن آن را به خاطر بسپارد.

2.طراحی و ساخت سایت:

بهتر است در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی خود به نکات زیر نیز توجه کنید:

یک کاتالوگ بر روی سایت برای صرفه جویی در وقت تهیه کنید که اطلاعات کاملی درباره محصولات و خدمات تجارت الکترونیک شما مثل قیمت گذاری، خصوصیات محصولات و اطلاعات دیگر برای هر محصول و خدمات را در بر داشته باشد.

یک بخش ( FAQ )، برای پیش بینی و پاسخگویی مسائل و سوال های اساسی را که ممکن است به ذهن خریدار اینترنتی برسد، در نظر بگیرید.

اسکلت سایتتان به گونه ای باشد که مشتریان به آسانی بتوانند درباره خرید اینترنتی تصمیم بگیرند و به سرعت خرید الکترونیکی خود را انجام دهنند.

صفحه اصلی سایت شما (Homepage) مانند ویترین فروشگاه الکترنیکی شماست و باید بر مخاطب شما اثرگذار باشد. آیا مخاطب شما کودکانند؟ افراد بازاری هستند؟ عامه مردمند؟

به این مسئله دقت کنید:

در صفحه اول سیاست های زیر نیز به شما کمک می کند که مشتری شما از هر قشری جذب سایتتان شود. نام شرکت و لوگو ( نشانه تصویری) را که تجارت اینترنتی شما را معرفی می کند، در صفحه اول قرار دهید. صفحه ای که نشانی و شماره تلفن، نمابر و نشانی پست الکترونیک سایت شما را در بردارد، به طور مشخص در صفحه اول قرار دهید. از صفحه اصلی به صفحه ای که درباره فروشگاه اینترنتی شما توضیح داده، لینک دهید تا مشتریان بتوانند به راحتی درباره شما و امکاناتی که در اختیارشان قرار می دهید بدانند. بهتر است یک قسمت برای اخبار و معرفی محصولات داشته باشید که همیشه به روز شود. این باعث می شود که خریدار اینترنتی زود به زود به سایتتان سر بزند. سیاست حفاظت از اطلاعات شخصی خریداران را برای خریداران اینترنتی خود توضیح دهید تا اعتمادشان را جلب کنید و چه بهتر که این توضیح در صفحه اول قرار گیرد.

ساخت سایت فروشگاه اینترنتی شما به گونه ای باشد که مشتری برای رسیدن به محصول مورد نظر  خود مجبور نباشد کلیک های زیادی کند. تعداد کلیک ها را به حداقل برسانید. 4 تا 6 کلیک بهترین کارآیی را دارند. سعی کنید که لینک ها نظر مشتریان را جلب کنند تا بدانند باید کجا را برای چیزی که به دنبالش هستند، کلیک کنند.

سایتتان را با عکس، انیمیشن و موسیقی و دیگر چیزهای دیداری یا شنیداری انباشته نکنید. از همان رنگ ها و قلم هایی که برای سایر ارتباطات مثل لوگو یا بروشورها به کار می برید، استفاده کنند. مطمئن شوید که تصاویر به کار رفته بر کیفیت سایت می افزاید نه اینکه بازدید کننده را گیج کند و شما را از هدفتان دور نگهدارد.

مطمئن شوید که نوشته ها به آسانی قابل خواندن خواندن هستند، ممکن است نوشته های سیاه بر روی زمینه سفید زیاد جلب توجه نکنند، اما آنها برای خوانده شدن مناسب تر از نوشته های نارنجی بر روی زمینه بنفش هستند.

صفحات نباید با تصاویر سنگین پر شده باشند، زیرا زمان برگذاری را افزایش می دهد. اکثر خریداران اینترنتی اگر بارگذاری یک صفحه بیش از 8 ثانیه طول بکشد، جای دیگری را کلیک می کنند یا از اینترنت خارج می شوند.

3. اجاره فضا بر روی اینترنت ( Host)

4. پرداخت الکترونیکی

5. تامین امنیت سایت

6. بازاریابی، تبلیغ و جذب مشتری

7. بررسی و تحلیل سایت

پس از آنکه سایت شما طراحی و آماده شد، میزبان و دامنه نیز برای آن مشخص بود، زمان آن می رسد که محل مناسبی برای فروشگاه اینترنتی خود پیدا کنید؛ مکانی که مشتری به آن اعتماد داشته باشد و با آن آشنا باشد، پرداخت را برای مشتری آسان و دنیا را از وجود سایت شما با خبر سازد.

 

منبع: عبدالسعید دهقانی. " تجارت الکترونیک ". بانک، پاییز 89.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز97
دیروز573
این هفته1874
این ماه14409
مجموع261681

24
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 04:00
توسعه یافته توسط مارال وب