رویکردهاي استراتژیک مدیریت منابع انسانی: مدل کنترل-محور

برای نظر دادن اولین باش!
12 دی
رویکردهاي استراتژیک مدیریت منابع انسانی: مدل کنترل-محور

اولین رویکرد استراتژی منابع انسانی است که ماهیت آن کنترل محیط کار و رفتار اداری کارکنان جهت هدایت و کنترل عملکرد و نقش آنها ی باشد. این رویکرد بر ساختار مدیریت و استراتژی منابع انسانی، ابزار و تکنیک هایی جهت کنترل کلیه جنبه های کار برای دستیابی به سطح بالایی از امنیت و افزایش بهره وری سازمان و پاسخگویی آن تاکید دارد. این مسئله تنها با تمرکز بر ارزیابی و کنترل رفتار کارکنان امکان پذیر است و به عنوان یک اصل برای استقرار استراتژی های مختلف منابع انسانی بوده و منتج از مطالعه ی فرآیندکار می باشد و در علم جامعه شناسی صنعتی ریشه دارد.

نقطه آغاز این چارچوب، تحلیل مارکس از فرآیند سرمایه داری است، او به انتقال نیروی کار اشاره دارد. هنگامی که سازمان ها، افرادی را استخدام می نمایند، این افراد تنها یک نیروی بالقوه برای کار محسوب می شوند. برای اینکه هر فردی در سازمان با تمام ظرفیت خود کار کند، مدیران ناگزیرند که وظایف، فضا، حرکت، زمان را برای آنان تنظیم نمایند، لیکن علایق کارکنان نسبت به محیط کار، میزان پاداش دریافتی و نیز امنیت شغلی بسیار متفاوت است و آنان با درگیر شدن در رفتارهای رسمی و غیررسمی، میزان کنترل مدیران را خنثی می کنند. تضاد بین رفتار مدیران و کارکنان سبب افزایش اعمال کنترل مدیران و انضباط درون سازمانی می شود. حال سوال اساسی این است که استراتژی های منابع انسانی چه راه حلی را به مدیران ارائه می دهند تا رفتار کارکنان را ارزیابی و پیش بینی نمایند؟

ادواردز روش های کنترلی واضحی را ارائه داد که میزان مقاومت کارکنان و شرایط متغیری را منعکس می ساخت. انواع سیستم های کنترلی بزعم او به شرح زیر است:

کنترل فردی که اختیار مستقیما به کارکنان داده می شود

کنترل دیوانسالارانه دربرگیرنده مقررات تدوین شده و شیوه های انجام کار است

کنترل فنی شامل تجهیزات و با سیستم های ( خط تولید، دوربین های ناظر) می باشد.

ادواردز همچنین بیان می دارد که مدیران برای کنترل کارکنان از یک استراتژی طبقه بندی شده، مقررات، برتری جنسیتی، نژاد و سرپرستی نیز استفاده نمایند.

فریدمن و مک ویا سنخ شناسی استراتژی منابع انسانی ( کنترل مستقیم، خودمختاری پاسخگو ) را پیشنهاد کردند که بیشتر بر قوانین مختلف کنترل ( ماهیت تولید و بازار کار ) تاکید داشت. دیگر نظریه پردازان سازمانی نظیر بارنی، برای توسعه استراتژی منابع انسانی، با تغییر دادن روش های قبلی که بیشتر بر روابط اجباری بین مدیر و زیردست تاکید داشته اند، روش های جدید بر مبنای "شهروند صنعتی" ارائه کرد که این روش ها روابط کارکنان را از طریق فرآیندهای چانه زنی و شکایت تنظیم می نمایند. لیکن اخیرا تمایل بیشتری به استفاده از سیستم های کنترل فنی پیدا شده است.

انتخاب استراتژی های مختلف منابع انسانی تابع ترکیب سازمانی (اندازه، ساختار، سن)، فشارهای رقابتی بر مدیریت و ثبات بازارکار، کنش متقابل مدیر و زیردست و مقاومت کارکنان است. از طرفی باید دانست که اختلاف در استراتژی های منابع انسانی تصادف نیست، بلکه انعکاسی از دو نوع استدلال مدیریتی دارد:

نوع اول، استدلال مستقیم بوده و یک کنترل فرآیند-محور است که بر کارایی و کاهش هزینه ها تاکید دارد. بنابراین مدیران نیاز به ارزیابی و کنترل دقیق عملکرد کارکنان خواهند داشت.

نوع دوم، استدلال غیرمستقیم بوده و یک کنترل پیامد-محور است که بر نتایج واقعی سازمان تاکید دارد. بنابراین مدیران نیاز به ارزیابی سرمایه فکری کارکنان، تعهد و همکاری آنان خواهند داشت.

باید دانست که برای اداره کردن افراد در سازمان، به کنترل، همکاری و با هم زیستن آنان نیاز است و لیکن هیچ برتری بین انواع کنترل وجود نداشته و انتخاب آن به فرآیند مدیریتی بستگی دارد.

ضمنا در این رویکرد، مبنای انتخاب استدلال مدیریتی به میزان سازگاری آن استدلال با استراتژی رقابتی دارد. بعید به نظر می رسد که سازگاری بین استراتژی رهبری-هزینه با استراتژی منابع انسانی را در زیرمجموعه استدلال پیامد-محور قرار دهیم. نکته مهم آنکه مدیران، هنگامی که وسیله ها-هدف ها، مشخص و قطعی ( استراتژی رهبری هزینه) هستند به کنترل فرآیند-محور تمایل پیدا می کنند. این استدلال های مدیریتی نتیجه اختلاف بین طراحی سازمان و استراتژی منابع انسانی است که منبع اجتناب ناپذیر تنش های ساختاری بین کارکنان و مدیریت است و نیز نشانگر آن است که استراتژی های منابع انسانی ذاتا با یکدیگر تناقض دارند.

 

منبع: برگرفته از کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی مولفان: دکتر سوسن بهرامی، دکتر سعید رجایی پور، دکتر محمدحسین یارمحمدیان، 1391.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز295
دیروز159
این هفته1213
این ماه1720
مجموع323922

37
آنلاین
پنج شنبه, 19 تیر 1399 19:58
توسعه یافته توسط مارال وب