اجزاء يك سيستم هوشمند كسب و كار

برای نظر دادن اولین باش!
10 دی
اجزاء يك سيستم هوشمند كسب و كار

سیستمBI  متشكل از چند زیر سیستم به هم وابسته است. براي این كه سیستم موثر عمل كند اجزاء باید در مسیري یكپارچه و هماهنگ كار كنند. اجزاي مختلفBI  ممكن است بطور كلی به چهار زیر سیستم زیر طبقه بندي شوند: مدیریت داده ها  ،تحلیل از پیش، مدیریت عملكرد كسب و كار، و تحویل اطلاعات.

1. زير سيستم مديريت داده ها، شامل اجزاء مربوط به انبار داده ها، مارتهاي داده و پردازش تحلیلی آنلاینOLAP  است. افرادي كه به طور عمده در این زمینه كار می كنند "تكنولوژیست ها"هستند، كه در علوم كامپیوتر، سیستم هاي اطلاعاتی مدیریت و یا رشته هاي مرتبط متخصص هستند.

 این زیر سیستم با تمام جنبه هاي مدیریتی از توسعه گرفته تا پیاده سازي و عملیات انبار داده و یا مارت هاي داده ها از جمله استخراج، تبدیل، تصفیه و بارگذاري اطلاعات از منابع مختلف، سر و كار دارد. این زیرسیستم همچنین شامل مدیریت متا داده ها، مدیریت امنیت، تهیه پشتیبان و بازیابی، و توزیع داده ها می باشد.

 انبار داده ها پایه و اساس عملیات سیستم هاي هوشمند كسب و كار است، كه دو مورد آن تحلیل چند بعدي داده ها از طریق OLAP و تجزیه داده ها است. هسته اصلی هر سیستمOLAP  مكعبOLAP  است. همچنین به نام مكعب چند بعدي و یا hypercube  یک مكعبOLAP ساختار داده اي است كه تجزیه و تحلیل سریع و كارآمد حجم زیادي از اطلاعات از دیدگاه چند بعدي را ممكن می سازد.

 پردازش تحلیلی آنلاین، طبق تعریف شورايOLAP  ، رده اي از فن آوري نرم افزاري است كه تحلیلگران، مدیران و مدیران اجرایی را قادر می سازد تا بینشی به داده از طریق دسترسی سریع، سازگار، و تعاملی به طیف گسترده اي از دیدگاه هاي ممكن به اطلاعاتی كه از تبدیل داده هاي خام براي انعكاس ابعاد واقعی سازمانی به گونه اي كه توسط كاربر قابل درك باشد، حاصل كنند. كاركردOLAP  توصیفی است توسط تحلیل دینامیكی چند بعدي از داده هاي تلفیقی شركت براي پشتیبانی تحلیل و ناوبري فعالیت هاي كاربر نهایی از جمله مدل سازي و محاسبات به كاررفته در سراسر ابعاد، از طریق سلسله مراتب ها و یا در

میان اعضا، تجزیه و تحلیل روند در طول دوره هاي زمانی متوالی، برش زیر مجموعه ها براي دیدن روي صفحه نمایش، عمیقشدن در سطوح پائین تر از تركیب، دستیابی از طریق جزئیات داده هاي پیوست، و چرخش به سمت مقایسه ابعاد جدید در ناحیه دید.OLAP در محیط چند كاربره اجرا می شود و بدون در نظر گرفتن اندازه پایگاه داده و پیچیدگی آن سازگاري و واكنش سریع ارائه می دهدOLAP . به كاربركمك می كند تا اطلاعات را از طریق مقایسه، مشاهده شخصی، و نیز از طریق تجزیه و تحلیل تاریخی و طرح ریزي داده ها در سناریو هاي مدل داده مختلف "چه می شد اگر" سنتز كند. این امر از طریق استفاده از سرورOLAP  به دست می آید.

 انبار داده ها وOLAP  بر دستیابی به بینشی از داده هاي تاریخی ذخیره شده در انبار داده هاي خود تمركز دارند. آنها از داده هاي گذشته استفاده كرده تا به سئوالات پاسخ دهد، مانند - چه اتفاقی افتاده؟ و چرا آن اتفاق افتاده است؟ براي مثال، اطلاعات گذشته كاركنان می تواند دلیل رهایی ترقی و تنزیل كاركنان و عواملی كه مسئول ترقی و تنزیل بودند را روشن تر كند.

در حالی كه شناخت آنچه در گذشته رخ داده ارزشمند است، زیر سیستم تحلیل از پیش، سازمان را قادر می سازد تا پاسخ به پرسش هاي عمیق تري را بیابد.، مانند، چه می شود اگر روند ادامه یابد؟ بهترین اقدامات چه هستند؟ در نتیجه این اقدامات چه اتفاقی خواهد افتد؟ 

2.زير سيستم آناليز پيشرفته، شامل توابع تحلیلی بر اساس آمار، داده كاوي، پیش بینی، مدلسازي پیش بینی كننده ،تجزیه و تحلیل پیش بینی، و بهینه سازي است. افرادي كه به طور عمده در این زمینه ها كار می كنند «كاربران فوق العاده» هستند، كسانی كه در ریاضیات، آمار، علم مدیریت یا رشته هاي مرتبط تخصص دارند.

 فروشندگان بزرگBI  بسته هاي جامع آماري را در سیستم هاي نرم افزاريBI  خود گنجانیده اند. براي مثال، آي بی امSPSS  در سیستمCognos BI خود گنجانیده است، و شركتSAS  نرم افزارBI  خود را با هسته متشكل از بسته بندي نرم افزار آماري مشهور خود توسعه داده است. مایكروسافت XLSTAT را توسعه داده، كه یك افزودنی  براي اكسل براي تجزیه و تحلیل آماري و چند متغیره داده ها است. همراه با گنجاندن قابلیت هاي آماري، همچنین فروشندگان BI قابلیت هاي داده كاوي را در محصولات خود گنجانیده اند. داده كاوي فرمتی از تكنیكهاي آماري مانند، هوش مصنوعی و كلاسیك است. تكنیك هاي آماري معمولاً در داده هاي نمونه تصادفی با اندازه هاي نسبتًاً كوچك كه براي اثبات فرضیه اي خاص جمع آوري شده اند، كاربرد دارد و تكنیك ها با مجموعه اي از فرضیات در مورد جمعیت مطابقت داشت. این تكنیك هاي آماري به نام «روشهاي تایید محور» خوانده می شوند. داده كاوي شامل تكنیكهایی به نام «تكنیك هاي كشف محور» است كه می تواند براي كشف اطلاعات با استفاده از الگوریتم هاي مناسب به صورت خودكار تلاش كند. این تكنیكها می توانند به عنوان كشف اطلاعات یا اكتشاف شناخته شوند (Kim, 2002; Tan, Steinbach, Kumar, 2006; Shmueli, Patel, Bruce, 2010).  

3.زير سيستم مديريت عملكرد كسب و كار، متشكل از فرآیندهایی براي اهداف استراتژیك و اهداف عملیاتی، اندازه گیري عملكرد و نظارت، تجزیه و تحلیل عملكرد و تصمیم گیري به منظور بهبود عملكرد كسب و كار است .

اهداف استراتژیك و اهداف عملیاتی - یك هدف استراتژیك بیانیه گسترده اي از آنچه مدیریت خواهان رسیدن به آن است، بوده و یك هدف عملیاتی معمولاً دوره هاي خاص زمان بندي شده  عمل است كه منجر به دستیابی به هدف استراتژیك می شود .

ممكن است چندین هدف عملیاتی مربوط به هدف استراتژیك شوند .

در اینجا نمونه اي از یك هدف استراتژیك و دو هدف عملیاتی مربوط به آن كه توسط بخش منابع انسانی ایالت كالیفرنیا برنامه ریزي شده است آورده شده است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز237
دیروز182
این هفته1840
این ماه4541
مجموع172674

14
آنلاین
شنبه, 30 شهریور 1398 23:33
توسعه یافته توسط مارال وب