نحوه نوشتن برنامه ارتباطی و راه های بهبود و ارتقاء آن

برای نظر دادن اولین باش!
09 دی
نحوه نوشتن برنامه ارتباطی و راه های بهبود و ارتقاء آن

یک برنامه ارتباطی را چگونه بنویسیم؟

  • عبارت کلیدی: برای نوشتن یک برنامه ارتباطی با یک جمله کوتاه شروع کنیم. جمله ای که نشان دهد قرار است در چه چیزی تغییر ایجاد کنیم، و این تغییر چه کمکی در کوتاه مدت و طولانی مدت خواهد کرد. این جمله باید در 25 کلمه یا کمتر باشد. جمله بالای صفحه و در یک باکس به طور برجسته نمایان باشد. این تک جمله شروع کار ماست و در مدت زمانی که برنامه در حال اجرا و توسعه است، به ما کمک می کند همواره تمرکز داشته باشیم.
  • تحلیل شرایط: قدم بعدی آن است که عبارات کوتاهی در حد چند جمله درباره آنچه با این تغییر به دست می آید را مکتوب کنیم. ممکن است این تغییر در، نیاز به یک هدف کلیدی در بازار، یا شکل جدیدی از فناوری که می تواند به کسب و کار ما اضافه شود یا هر ابتکار دیگری که حفره و خلاءهای بازار کار ما را کند، باشد. هر چیزی که هست، به طور خلاصه و گیرا و موثر، آن را آماده و ارائه می کنیم، باید توجه کنیم که این قسمت، حداکثر سه پاراگراف و هر پاراگراف حداکثر سه خط باشد.
  • ارزیابی ذینفعان: افرادی را که برای این ارتباط باید بشناسیم، شناسایی کنیم. البته از قبل آنها را شناسایی کرده و در این مرحله همه ذینفعان طبقه بندی و نقشه کشی می شوند. ذینفعان همه کسانی هستند که بالقوه یا بالفعل موثرند. به طور آشکار، مصرف کنندگان، کارکنان، داوطلبان، پیمانکاران، انجمن ها سازمان های حاکمیتی و دولتی، رقبا و حتی کارپردازان و تهیه کنندگان دیگر کسب و کارها که مردم را به ما مرتبط می کنند. حیطه ذینفعان را شامل می شوند، باید بدانیم که آیا رسانه به کسب و کار ما علاقه ای دارد. اگر اینطور است، رسانه نیز باید در لیست ذینفعان ما باشد. از طرفی رسانه، رایگان برای کسی آگهی نمی دهد و البته این را نیز باید بدانیم که بعد از ارائه اطلاعات به رسانه، دیگر کنترلی روی پیام خود نداریم.
  • پیام های کلیدی: حالا یک لیست کوچک شامل جمله هایی که می گوید، چه چیز، کجا، کی، چرا، چگونه و برای چه محصول و خدمتی ارسال می شود، تهیه کنیم.  دی حین آماده سازی لیست، پیوسته توجه‌مان به لیست ذینفعان باشد و خود را دائما جای آنها بگذاریم. این کار ما را مطمئن می کند تا جواب همه سوالات بالقوه آنان را داشته باشیم.
  • کانال های ارتباطی: قدم بعدی شناسایی بهترین راهی است که به ذینفعان نشان دهد که چه اتفاقی در حال وقوع است. هر ذینفع، راه های ترجیحی خود را برای دریافت اطلاعات دارد و چالش ما شناسایی بهترین و موثرترین راه است. رسانه یا کانال درست می تواند هر چیزی از یک نامه ساده تا یک کمپین تبلیغاتی در رسانه جمعی، روزنامه کاغذی یا الکترونیکی، وبسایت، بروشور، بنر، پوستر، اینترنت، رادیو، تلویزیون، مقاله ژورنالیستی یا ایجاد صفحه شبکه های اجتماعی و یا حتی تماس تلفنی با سردبیر یک روزنامه محلی باشد.

علاوه بر این موارد، در جریان یک برنامه ارتباطی می توان از طریق نشریات ادواری، جلسات ویدئو کنفرانس، روابط عمومی، جشنواره ها، نظرسنجی ها ارائه گزارش سالیانه ( گزارش عملکرد و ... ) سخنرانی، سمینار و ... با گروه مخاطب ارتباط برقرار کرد.

 

راه های بهبود و ارتقاء برنامه ارتباطی

اهداف و استراتژی های ما، مهمترین بخش برنامه ارتباطی ماست. بخشی که اهداف غایی و نهایی ما را که درصدد دستیابی به آن هستیم شکل می دهد   و برای تاکتیک ها و فنونی که باید کمک رسان دستیابی به اهداف باشد، تمرکز ایجاد می کند. علت شکست بیشتر برنامه های ارتباطی به علت عدم درک و تمیز این مفاهیم است.

اولین قدم در پیشرفت خوب برنامه ارتباطی تشخیص تفاوت این مفاهیم است. افراد تفاوت بین اهداف، استراتژی ها و تاکتیک ها را نمی دانند. اهداف ما باید نشان دهنده همان چیزی باشد که در تلاش برای انجام آن هستیم. مثلا شما در تلاش برای فروش 30 هزار واحد از چیزی یا درصدد افزایش وفاداری مشتریان و ... هستید. به یاد داشته باشیم که هم اهداف تجاری داریم و هم اهداف ارتباطی و دومی باید همیشه در جریان باشد.

راهبردهای ما مشخص می کند که چطور به اهداف معین شده خود دست یابیم. اگر درصدد فروش محصولی هستیم، استراتژی ما باید باعث افزایش آگاهی نسبت به محصول در میان مخاطبان هدف باشد.

تاکتیک های ما سطح نهایی و جزئیات برنامه را مهیا می کند. فعالیت هایی که ما را به استراتژی هدایت می کند و در نهایت نیروی محرک اجرای اهداف است. با درک تفاوت این سه مفهوم پیشرفت و بازده مطلوبی از برنامه ارتباطی خواهیم داشت. اگر خواهان بهبود و پیشرفت و اصلاح برنامه خود هستید، تیم خود را در جهت تشخیص تفاوت اهداف، استراتژی و تاکتیک ها آموزش دهید.

قدم دوم در اقبال یک برنامه ارتباطی، آن است که بدانیم که تمرکز افراد بر امور پرجاذبه است. بیشتر افراد، به خصوص در صنعت ارتباطات، به شدت خلاق و علاقه مند و مشتاق بخش های خلاقانه هستند؛ مثلا تبادل اندیشه و ایجاد طوفان فکری در گروه، برای همه جالب و هیجان انگیز است. با ایجاد چنین فضایی، اصولا هیچ ایده بد و حق مخالفت با هیچ ایده ای وجود ندارد و از هر ایده ای استقبال می شود. چنین موقعیتی فرصت خوبی برای همه اعضاء یک مجموعه است تا با طرح نظرها و عقاید مختلف هم با جنبه های مختلف موضوع آشنا شده و هم با گزینش بهترین ها به ایده مطلوب برسند. یک تیم تمام عیار و عالی، افراد با قدرت خلاقیت و ساختار ذهنی استراتژیک را تومان دارد که با وجود هر دو بهترین تیم را دارا خواهد بود.

اعضای تیم پروژه باید همواره به این نکته توجه کنندکه مخاطبان آنها، چرا به خدمات و محصولات آنها نیاز دارند و خواهان آن هستند، چه خصوصیات و ویژگی هایی را از پروژه می خواهند. به چه صورتی می خواهند محصول را دریافت کنند و چه مدت زمانی برای دریافت محصول لازم است. پس باید به مخاطبان، زمان دریافت محصولی که ارائه می شود دقیق اطلاع داد واعضاء تیم باید مخاطب را مطمئن کنند که محصول با موفقیت به دست مخاطب می رسد.

 

 

منبع: ماهنامه ارتباطات (شرکت مخابرات ایران )

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز253
دیروز615
این هفته6225
این ماه11141
مجموع196445

21
آنلاین
یکشنبه, 26 آبان 1398 10:23
توسعه یافته توسط مارال وب