ارزش های سازمانی و روش های تعیین آن

برای نظر دادن اولین باش!
07 دی
ارزش های سازمانی و روش های تعیین آن

ارزش های سازمانی به عنوان اصول اساسی حاکم بر سازمان برای افراد درون سازمان ارزش ذاتی دارد و بیانگر باورهای کلی است که رفتار افراد را در همه شرایط تحت تاثیر قرار می دهند. ارزش های محوری سازمان ارزش های مورد حمایت مدیران که آنها را قواعد اخلاقی سازمان نیز می نامند. این قواعد اصول راهنما در سازمان هستند که رهنمودی برای تصمیم گیری و رفتارها خواهد بود. این قواعد اخلاقی توسط استراتژیست ها تدوین، توزیع و اعمال می گردند. در یک سازمان، اصول اخلاقی خوب، پیش شرط مدیریت راهبردی خوب است. اصول اخلاقی خوب یعنی سازمان خوب، ارزش ها باید در شرایط سخت به کارکنان سازمان روحیه بدهند وگرنه ارزش نیستند. ارزش ها حامل شعارهای هر روزه ای هستند که به کارکنان احساس خوبی می بخشند. جنبه اخلاقی  منابع سازمانی محسوب می گردند و علاوه بر همگانی بودن، شخصی نیز هستند.

اگر سازمانی خواهان پیشرفت باشد باید به گذشته برگردد و ارزش های خود را مجددا کشف کند. این موضوع به بنیان های اخلاقی وابسته بوده و با روحیات شخصی کنترل می شود. این اعتقاد که ترویج اصول اخلاقی و تقویت فرهنگ معنی موجب ایجاد مزیت های راهبردی برای سازمان می گردد روز به روز عمیق تر می شود.

مفهوم ارزش های سازمانی

ارزش های یک سازمان، عبارت است از آنچه سازمان بر آن بنا شده. آنچه حائز اهمیت است یا آنچه سازمان جهت اجرای رسالت و فعالیت هایش در راستای چشم اندازش بر آن تکیه می کند.

ارزش های سازمانی، به آن دسته از ارزش هایی اشاره دارند که هدایت گر رفتار، کردار و اندیشه کارکنان و مدیران سازمان اند و بر آنها تاثیر می گذارند.

ارزش های اصلی هر سازمان که به مقیاس وسیع مورد توجه همگان قرار می گیرند، معرف فرهنگ آن سازمان هستند. ارزش های سازمانی مبنای تصمیم گیری و راهنمای قضاوت امورند.

ارزش های محوری سازمان مجموعه ای از باورها هستند که در یک سازمان، رفتارهای مطلوب را شکل می دهند و همچون صافی، همه اقدامات و تصمیمات سازمانی از آنها می گذرد.

 

روش عملی تعیین ارزش های سازمانی

روش های گوناگونی برای تعیین ارزش ها وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

الف-  روش بلانچارد و کانر که شامل شش مرحله به شرح زیر است:

در مرحله اول باید گروهی از کارکنان انتخاب شوند. مجموع نفرات ترجیحا زوج باشند، زیر این تکنیک برای گروه های زوج شش تا سی نفره بهترین کاربرد را دارد.

در مرحله دوم فهرست ارزش های سازمانی باید در اختیار هر یک از اعضاء گروه قرار گیرد تا ضمن بررسی در صورتی که موارد دیگری مدنظرشان هست به لیست خود بیفزایند.

در مرحله سوم هر یک از اعضا باید به طور انفرادی، سه ارزش مورد نظر خود را انتخاب و سپس بر اساس اولویت مرتب نمایند.

در مرحله چهارم کاکنان باید به صورت گروه های دو نفره و در مدت زمان مشخصی، بر سر سه ارزش از میان شش ارزش منتخب خود به توافق برسند و آنها را بر حسب اهمیت مرتب کنند.

در مرحله پنجم پس از آنکه که گروه های دو نفره به سه ارزش مشترک دست یافتند، گروه های چهارنفره تشکیل شده، به نحوی که دو گروه دو نفری سه ارزش را به مباحثه می گذارند زمان مورد نظر برای گروه های چهارنفری تقریبا دو برابر گروه دو نفری باید در نظر گرفته شود.

در مرحله ششم  فرآیند مرحله چهارم و پنجم تکرار شده و هر چه گروه بزرگتر می شود مدت زمان بررسی نیز باید افزایش یابد. در مراحل بعدی (گروه های بزرگتر) نماینده ای برای مباحثه، توسط گروه تعیین می شود.

ب- روش فرآیندی

در این روش مشاوران مانند یک روانکاو عمل می کنند. به عبارت دیگر، بیشتر از آن که جواب دهند، سوال طرح می کنند. به نظر طرفداران این روش، این خود سیستم است که می تواند در حل مسئله یا مشکل به خود کمک کند. بدین لحاظ سیستم را به سمت خودآزمایی و خوددرمانی سوق می دهند. این در حالی است که خود بدون ارائه راهکاری مشخص صرفا به طرح سوالات عمیق و نافذ بسنده می کنند. از نظر یک مشاور مدیریت که از این روش تبعیت می کند، هیچ بیگانه ای در کوتاه مدت نمی تواند به تجزیه و تحلیل و ارائه راه حل مسئله یا معضل سازمانی بپردازد و تنها خود سیستم است که باید مسئولیت اصلی را در قبال تشخیص معضل و یافتن راه کار عهده گیرد.

 

ماهنامه ارتباطات(ماهنامه شرکت مخابرات ایران)، آبان ماه 1396

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز371
دیروز159
این هفته1289
این ماه1796
مجموع323998

35
آنلاین
پنج شنبه, 19 تیر 1399 21:17
توسعه یافته توسط مارال وب