هارپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای نظر دادن اولین باش!
منتشرشده در سایر مقالات
05 دی
هارپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

هارپ چیست؟

هارپ یک پروژه تحقیقاتی است که در اظهر برای بررسی و تحقیق درباره لایه یونسفر و مطالعات معادن زیرزمینی با استفاده از امواج رادیویی تاسیس شده است. ولی در واقع پروژه ای با تکنولوژی جنگ ستارگان به منظور کامل کردن یک سلاح جدید پایه گذاری گردیده است.

نیکلا تسلا اولین نظریه پرداز هارپ در سال 1912 میلادی در ارتباط با این سیستم نظیاتی را بیان کرد و بعدها دکتر برنارد ایستلاند سیستم هارپ را اختراع کرد. تسلا در فکر بر افروخته کردن اتمسفر بود. وی جریان متناوب فناوری رادیویی با فرکانس لالا و ارنژی آزد را توسعه داد و آن را با فرکانس بالا و فرکانس پایین آزمایش کرد و از امواج الکترومغناطیسی استفاده نموده و نظریه ای داد که بتوان جو زمین را تغییر داد و بتوان سپری در اطراف کره زمین ایجاد کرد تا زمین را به دو قسمت تقسیم کرد؛ ابتدا تسلا توانست برق را تا راتفاع 42 کیلومتری انتقال دهد، بعدا در سال 1985 میلادی ایستلاند طرح هایی ارائه کرد. برنارد ایستلاند با کمک مالی شرکت که در پس پرده آن، نیروی دریایی و هوایی آمریکا بودند این سستم را به نام خود ثبت کرد. در واقع جرقه های فکری برای اختراع این سیستم در ابتدا این گونه بود که با ارسال نیرو الکتریکی به زیردریایی ها در اعماق دریا، انتقال برق بدون استفاده از کابل در آغاز 48 آنتن 20 متری و هر آنتن به فرستنده ای به قدرت یک میلیون وات وصل بود. قدرت نهایی به یک میلیارد وات و 360 آنتن و فرستنده توسط 6 توربین به قدرت 3600 اسب بخار داشت.

تکنولوژی هارپ پروژه مشترک نیروی هوایی، دریایی و سازمان ناسای آمریکا است و در حقیقت، بخشی از نسل جدید سلاح های پیشرفته این کشور محسوب می شود. این پروژه، متشکل از سیستمی از آنتن های بسیار قدرتمندی است که توانایی خلق تغییرات محلی کنترل شده در سطح یون کره را دارند.

دکتر نیکلاس بگیج دانشمند برجسته آمریکایی از مخالفین جدی و از جمله افرادی است که در پی دامن زدن به مخالفت های عمومی علیه این برنامه است. هارپ را اینگونه توصیف می کند: هارپ، تکنولوژی است که بر پایه انتشار امواج رادیویی فوق العاده قدرتمند بنا شده است، امواجی که انعکاس یافتن شان به سطح یون کره یا همان سطح فوقانی جو، سبب گرم شدن و بالا رفتن سطح آن می شود. در چنین شرایطی است که امواج الکترومغناطیسی ارسال شده، به زمین بازگشت نموده و در هر موجود جان دار و بی جان نفوذ می کند.

دکتر روسالی برتل، هارپ را به مثابه بخاری غول آسایی بر می شمارد که می تواند به اختلالاتی عظیم در سطح یون کره دامن زده و نه تنها حفره هایی عظیم را خلق کند لکه شکاف هایی طویل نیز در این سطح محافظ زمین که مانع اصلی برای هجوم اشعه های مرگبار جوی است، ایجاد نماید.

طبق نظر دکتر برتل، هارپ بخشی از نظام یکپارچه تسلیحاتی آمریکا است که به نحوی بالقوه دربرگیرنده پیامدهای مخرب زیست محیطی می باشد. وی در این باره می گوید: این پروژه محصول پنجاه سال تلاش جدی برای نیل به اهدافی است ویرانگر که در راستای درک و نیز کنترل بر لایه های فوقانی جو شکل گرفته است.

هارپ در حقیقت بخشی جداناپذیر از تاریخ طولانی تحقیقات فضایی و ماهیت و رویکردی نظامی است که پیامدهای آن و نیز توسل به پروژه هایی از این دست می توانند هشدادهنده و هراس انگیز باشد. تلفیق این پروژه با آزمایشگاه های فضایی و موشک های موجود با هدف وارد ساختن میزان عظیمی از انرژی، می تواند تاثیری همپای یک بمب اتمی داشته باشد.

برخی از کاربردهای هارپ

  • ایجاد موج ELF با فرکانس 1 تا 20 هرتز به یونوسفر، که با برخورد امواج هارپ تولید شده و سپس به زمین فرستاده شود و تا اعماق 35 کیلومتری زمین نفوذ نماید که پس از برخورد به لایه های مختلف زیرزمینی تولید صدا نموده و در پی آن ایجاد زلزله نماید. برای مثال 30 دقیقه قبل از زلزله سیچوان در چین در سال 2008، واکنش گذاختگی یونوسفر در آسمان مشاهده شده و در پی آن زلزله هولناک 8 ریشتری در آنجا وقوع پیوست.
  • با قابلیت تکنولوژی “ترموگرافی” می تواند کلیه اطلاعات معدن های زیرزمینی کره زمین را در اعماق کم شناسایی کند وکلیه تاسیسات زیرزمینی کشورهای دیگر را دقیقا زیر مطالعه قرار دهد.
  • ایجاد سونامی، خشکسالی، آتش فشان، سیل، طوفان هایی نظیر طوفان کاترینا در نیواورلئان طوفان گانو در عمان.
  • انتقال نیروی برق از محل تاسیسات هارپ به نقطه دیگر از زمین و هم چنین انتقال برق از زمین به ماهواره ها
  • ایجاد اختلال و کنترل فرکانس های نروری مغز در سطوحی به وستعت شهر های و کنترل انسان ها از راه دور و ایجاد غش وتلدی وهم در مغز انسان ها
  • ایجاد اختلال در جریان برق و قطع برق شهری و اختلال در کار کامپیوتر جت های جنگنده، کشتی ها، زیردریایی ها و غیره
  • ایجاد انفجارهای عظیم زیرزمینی با قدرت بمب های اتمی و بدون تولید اشعه های رادیواکتیو
  • اختلال در عملکرد طبیعی آیونوسفر که چرخش زمین را در کنترل خود دارد. احتمال می رود که در صورت دستکاری های متناوب تاثیراتی در کنترل دارد. احتمال بسیار می رود که در صورت دستکاری های متناوب تاثیراتی در حرکت جرخشی زمین ایجاد گردد. بدین صورت که یا چرخش را سرعت بخشیده و یا کند نماید.
  • ایجاد دیوارهای رادیویی ضد هواپیما و ضد موشک
  • هارپ می تواند با یک عملکرد کلیه کامپیوترهای یک هواپیما رر از فواصل دور از کار انداخته و آن را سقوط دهد.

 

 

منابع:

دکتر حجت مهکویی و شهلا حسنی. ” هارپ چیست؟: تکنولوژی سازنده یا مخرب”. سپهر، دوره بیست و دوم، شماره هشتاد و هفتم.

عزتی،عزت الهی(1389)؛ استراتژی و ژئواستراتژی جزوه درسی دورهی دکترای جغرافیای سیاسی، دانشگاه علوم و تحقیقات تهران.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز163
دیروز411
این هفته1655
این ماه6801
مجموع181736

11
آنلاین
چهارشنبه, 01 آبان 1398 11:42
توسعه یافته توسط مارال وب