12 راه غنی سازی ارتباطات سازمانی

برای نظر دادن اولین باش!
29 آذر
12 راه غنی سازی ارتباطات سازمانی

بسیاری از مسائل و مشکلات حاکم بر سازمان از بافت نادرست ارتباطی و بی توجه به وظایف ارتباطات سازمانی بوده است. اگر مدیران بر این امر واقف بودند. چه بسا با اثربخشی بهتر کارهای مربوط به خود را انجام می دادند. چستر بارنارد، در کتاب وظایف مدیران اولین اقدام یک مدیر را این مداند که یک نظام ارتباطی ایجاد کند و یا اینکه اگر چنین نظامی وجود دارد آن را توسعه دهد.

فعالیت ها، تعاملات و احساسات به عنوان سه عامل تشکیل دهنده رفتارهای اجتماعی و سازمانی باید در سیستم به صورت همزمان، موزون و متوازن رشد کنند. فقدان هر کدام از این سه عامل موجب ناکامی بقیه عوامل می شود.

سبک های ارتباطی در داخل یک سازمان عامل مهمی در ارتقاء ارتباطات سازمانی است. دو سبک ارتباطی پویا و تساوی از ماهیت دو طرفه ارتباطی برخوردارند و باید جایگزین سبک های ساختاری، تفویض اختیار و کنترل شود. سازمان های خلاق و غنی می کوشند در درون سازمان ارتباطات ماهیتی پویا، دو سویه و متقابل باشد. زمانی که سازمان به سمت انتخاب ساختار خشک، محکم و غیرقابل انعطاف حرکت می کند، جریان اطلاعات به صورت افقی تا حد زیادی کنترل می شود.

در یک سیستم غیر رسمی میزان بالایی از ارتباطات مفید رخ می دهد. فعالیت های سیستم غیررسمی معمولا خود جوش هستند و افراد در سازمان ها تمایل دارند در انجام وظایفشان از کانال های غیررسمی به میزان بیش تری استفاده کنند. کانال های غیررسمی کانال های حفظ و نگهداری سازمان هستند. زیرا تحت شرایط مناسب سیستم ارتباطی غیررسمی می تواند سیستم ارتباطی رسمی را کامل کند.

بهره وری و عملکرد سازمان با صراحت و شفافیت ارتباطات میان مدیران و زیردستان مرتبط است. مدیریت می تواند اشتیاق افراد را برای سهیم شدن در اطلاعات تحت تاثیر قرار دهد. سهیم شدن کارکنان در اطلاعات، شفافیت را در سطح تیم افزایش داده و به بهبود عملکرد در داخل سازمان کمک می کند.

کارکنانی که رابطه خود با مافوقشان را رابطه ای باز قلمداد می نمایند در مقایسه آن دسته از کارکنان که رابطه خود را با مافوقشان رابطه ای بسته قلمداد می کنند با دید مساعدتری نسبت به انواع خاص تعاملات نگاه می کنند. ایجاد ارتباطات باز و پذیرا در سیستم در افزایش انگیزه های کارکنان در مشارکت سازمان موثر بوده و یک سازمان را توانمند می سازد.

تعهد کارکنان به سازمان یک رفتار است و به شدت تحت تاثیر فرهنگ سازمان و سایر فرهنگ های محیطی قرار دارد. کارکنان اگر بخش قابل توجهی از زندگیشان را در یک حرفه یا سازمان خاصی بگذرانند که دارای فرهنگ قوی و غنی است. از بسیاری جهات طبعی پیدا می کنند که در سایر افراد آن حرفه یا در سایر اعضای آن سازمان هم موجود و مشترک است. پس برای ارتقای رفتار کارکنان باید فرهنگ سازمان را جدی گرفت.

همه اعضای یک سازمان باید بدانند که همه کارکنان ظرفیت شنیدن را دارند و کسی ضعف و اشتباه خود را پنهان نخواهد کرد. آنها بدون ترس و آزادانه با یکدیگر صحبت می کنند و وقت و انرژی شان را صرف تظاهر به کسی نمی کنند که نیستند.

هدف مرکزی یک سازمان باید کاملا آرمانی باشد. کارکنان هر سازمان در هر سطح نیازمندند تا از قبل، از کاری که انجام می دهند و بزرگی و آرمانی بودنش آگاه باشند. این هدف باید بر اساس انگیزه های واقعی موسسان آن سازمان یا کسانی باشد که آن را اداره می کنند. شناسایی هدف صحیح سازمان زمانی دشوار می شود که از تاسیس آن سازمان مدت زیادی گذشته باشد. باید همواره هدف از تشکیل یک سازمان در محتوای ارتباطات درون سازمان تبیین و تکرار شود.

نمی توان اهمیت ارزش ها را در شفاف سازی و سالم کردن سازمان نادیده گرفت. مهمتر از همه چیز ارزش ها هستند زیرا آنها شخصیت سازمان را توصیف می کنند. شرکت های موفق و شکیبا همواره به اصول اساسی خود که در طول زمان رفتارها و تصمیم های آن ها را هدایت می کند وفادار هستند تا از ماهیت سازمان محافظت کنند.

مشوق و دلگرم کننده بودن به جای مایوس و دلسردکننده بودن می تواند به اجرای وظایف محوله کمک کند. مراقبت و کنترل بازدارنده های ارتباطی می تواند به پویایی و مشارکت کارکنان کمک کند.

بازدارنده های ارتباطی عبارت هایی هستند که نظر دیگران را به گونه ای کم ارزش می کنند تا آنها از مشارکت خودداری ورزیده و از ابراز نظرات با ارزش خود اجتناب کنند. جمله هایی نظیر این که ما این راه قبلا آزمایش کره ایم یا آن را مضحک است می تواند موجب توقف یک ارتباط گروهی شود.

محیط های کاری خوب و غنی باید بتوانند کمبود و نیاز ارتباطات اجتماعی کارکنان را پر کنند. کارکنان باید بتوانند در محیطی دوستانه، محترمانه و امن و همراه با اعتماد به بقیه اعضاء سازمان و به ویژه مدیران احساس عضویت و تعلق کنند. کارکنان برای ماندن و انگیزه دار بودن در سازمان باید احساس کنند که به عنوان یک انسان مورد توجه و علاقه مدیران هستند که به عنوان ابزاری برای تحقق اهدافی است که سازمان برای خود ترسیم و تعیین کرده است.

مدیران، به ویژه مدیران ارشد معمولا با کمبود اساسی وقت مواجه هستند. به همین دلیل است که مجبورند وقت محدود و گران قیمت خود را صرف امور و فعالیت های حساس، استراتژیک و با ارزش کنند. وقتی یک مدیر وقت خود را صرف دیدار و گفت و گو با کارکنان می کند به آنان این پیام را می دهد که مهم هستند و در اولویت برنامه ها و دغدغه های مدیران قرار دارند.

 

منبع:

محمد خجسته نیا. 12 راه غنی سازی ارتباطات سازمانی، ماهنامه ارتباطات، شماره 245، فروردین ماه 1396.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز163
دیروز411
این هفته1655
این ماه6801
مجموع181736

11
آنلاین
چهارشنبه, 01 آبان 1398 11:44
توسعه یافته توسط مارال وب