کاربردهای واقعیت افزوده

برای نظر دادن اولین باش!
منتشرشده در سایر مقالات
28 آذر
کاربردهای واقعیت افزوده

واقعیت افزوده

تكنولوژي واقعيت افزوده حدودا از سال 1990 تا كنون در زمينه هاي داروسازي، نظامي، رباتيك، توريست و اخيرا در شبكه هاي اجتماعي و آموزش و پرورش مشغول به فعاليت مي باشد. (Matt Bower, 2013) 

چند نمونه از برنامه هايي كه از واقعيت افزوده استفاده مي كنند به صورت خلاصه عبارتند از ترجمه يك زبان به زبان ديگر، جايگزين كردن يك بناي مخروبه قديمي با حالت ترميم شده و شكل اوليه بنا ، تغيير تصوير افراد با استفاده از zombie booth و... (Heimo, 2014) 

اگر به صورت كلي به بررسي برنامه هايي كه در آن ها از واقعيت تركيبي استفاده مي گردد بپردازيم، مي توان گفت در اين زمينه فعاليت هاي فراواني صورت گرفته است كه به مواردي از آن ها اشاره خواهيم كرد. يكي از مهم ترين زمينه هايي كه در آن از تكنولوژي واقعيت تركيبي  استفاده مي گردد، آموزش هاي نظامي در موقعيت هاي حساس مي باشد. از جمله نرم افزارهايي كه در اين زمينه طراحي شده است MR MOUT نام دارد كه قابليت شبيه سازي حداكثر اعمال و ترفند هاي نظامي واقعي را دارد، به طوري كه مهارت استفاده كنندگان را تا حد قابل توجهي افزايش مي دهد. (Hughes, 2005) 

از طرفي نرم افزاري به نام MR Sea جهت شبيه سازي موزه براي كودكان طراحي شده است كه البته در مقياس بزرگ اين طراحي صورت گرفته و به گونه اي است كه حس واقعي حضور در يك موزه را براي كاربر تداعي مي كند. با اينكه اكثر برنامه هايي كه از واقعيت تركيبي استفاده مي كنند، بصري هستند اما مي توان ساير حواس را نيز با اين تكنولوژي تركيب كرد، همانطور كه امروزه به عنوان مثال جهت القاي حس لامسه از لرزش و... استفاده مي شود. (Hughes, 2005) 

حال با بررسي خاص تكنولوژي واقعيت افزوده مي توان گفت  به طور كلي هدف واقعيت افزوده ارتقا سطح درك و توانايي كاربر با استفاده از اشياي مجازي سه بعدي است كه به تصاوير دنياي واقعي افزوده مي شوند و مفهوم آن ها را به وضوح بيان مي كنند. (Yuen, 2011) از اين جهت نرم افزارهاي واقعيت افزوده از گذشته دور به چند دسته اصلي تقسيم بندي مي شوند كه عبارتند از:  

پزشكي

استفاده از تكنولوژي واقعيت افزوده در پزشكي بسيار حائز اهميت و موثر مي باشد، به طوريكه از اين ابزارها مي توان هم در زمينه آموزش پزشكان و يا دانشجويان و هم به عنوان ابزار كمكي در اتاق عمل استفاده كرد. برتري اين تكنولوژي نسبت به روش هاي سنتي از اين جهت است كه سبب بالا رفتن دقت و تمركز بيشتر پزشك در حين عمليات مي شود، زيرا در بسياري از مواقع شكاف مورد نياز بر روي بدن جهت انجام عمليات بايستي كوچك باشد و با استفاده از ابزارهاي واقعيت افزوده در اين شرايط مي توان دقت عمل را تا حد زيادي افزايش داد. (Azuma, 1977) در واقع اين ابزارها در تمامي مراحل قبل، بعد و در حين عمل به كمك پزشك مي آيند. به عنوان مثال مي توان از اين تكنولوژي به صورت تركيبي با حس لامسه استفاده كرد، به طوريكه به كمك آن پزشك بتواند مكان دقيق يك تومور مغزي و يا دردي كه بيمار از آن رنج مي برد را تشخيص دهد، كه بسيار كمك كننده خواهد بود و خطاي ممكن در عمليات را تا حد زيادي كاهش مي دهد.  (Yuen, 2011) همچنين با استفاده از اشعه X اين امكان به پزشك داده مي شود تا به راحتي به اعضاي دروني بيمار دسترسي داشته و راجع به درمان وي تصميم گيري نمايد. (Yuen, 2011) (Azuma, 1977)

توليد و تعمير محصولات 

استفاده از واقعيت افزوده در توليد، تعمير و نگهداري محصولات در بخش هاي صنعتي سبب كاهش هزينه ها، صرفه جويي در زمان و استفاده بهينه تر از مكان مي شود. به عنوان مثال شركت بويينگ چندين سال است كه به كاركنان فني خود كه در بخش سيم بندي و برق هواپيما ها فعاليت مي كنند، امكان استفاده از ابزارهاي واقعيت افزوده را فراهم مي آورد. (Azuma, 1977) همچنين استفاده از اين تكنولوژي در بخش هايي كه خطا در آن ها بايد حداقل باشد، اهميت خود را بيشتر نشان مي دهد. (Matt Bower, 2013)

نمونه اي ديگر از اين دسته نرم افزارها توسط شركت بزرگ و مطرح توليدكننده اتومبيل BMW به كار گرفته شده است، به گونه اي كه تمامي مراحل نگهداري، تعمير و پشتيباني از محصولات با استفاده از ابزارهاي واقعيت افزوده صورت مي گيرد.

 

تصويرسازي و نمايش 

يكي از استفاده هاي اصلي كه از اين تكنولوژي مي شود جهت تصويرسازي، نمايش و تفسير اشياي گوناگون و حتي انسان ها مي باشد. به عنوان مثال براي آگاهي از بخش هاي مختلف يك دستگاه پيچيده، مي توان با استفاده از برنامه واقعيت افزوده با اشاره كردن به هر بخش دستگاه به اطلاعات مربوط به آن دست يافت. همچنين مي توان با استفاده از پوشش هاي خاص واقعيت افزوده براي انسان ها، اطلاعات خصوصي و عمومي را در رابطه با آن ها بدست آورد. (Azuma, 1977) همچنين اين ابزارها با استفاده از اشعه X امكان مشاهده بخش هاي داخلي يك بنا را به كاربر مي دهند، حال اين بخش ها هم مي تواند شامل اطلاعاتي    باشد كه با چشم قابل رويت نيستند و هم اطلاعاتي كه از خارج بنا قضد دسترسي به آن ها را داريم. (efraim turban, 2013) در مجموع اين نوع نرم افزارها در مكان هايي كه ديد كافي و دقيق وجود ندارد بسيار مناسب مي باشند. (Azuma, 1977) 

از جمله ديگر برنامه هايي كه از آن ها در جنبه سرگرمي استفاده مي گردد SekaiCamera و  StreetTag هستند كه به كاربر امكان نوشتن متن و طراحي بر روي ديوارها را از هرنقطه اي از جهان مي دهد به صورتي كه ساير افراد نيز از آن ها مطلع می گردند. (Matt Bower, 2013)

معماري و ساخت 

در اين زمينه نيز از واقعيت افزوده استفاده هاي متعددي مي شود كه تاثير بسزايي در كاهش هزينه ها و صرفه جويي در زمان دارد. به عنوان مثال براي مشاهده حالت اوليه يك بناي تاريخي كه در حال حاضر مخروبه مي باشد، مي توان از اين برنامه ها بهره برد. طبق شكل 6 كه نرم افزار cityViewAR را نمايش مي دهد. (2012Billinghurst, ) همچنين جهت پيشبيني و تصويرسازي يك بنا كه هنوز ساخته نشده است نيز مي توان از اين تكنولوژي بهره برد. (Yuen, 2011) روش كار اين گونه برنامه ها به اين صورت است كه با استفاده از ابزارهاي مكان يابي و حسگرهاي خاص، مكان دقيق كاربر مشخص مي گردد و برنامه از ديد كاربر اشكال ديجيتالي مربوط به بناي اوليه را به تصوير واقعي مي افزايد. (Billinghurst, 2012)

سرگرمي و بازي ها 

يكي ديگر از زمينه هاي فعاليت واقعيت افزوده در طراحي بازي ها و سرگرمي است. بازي هايي همچون  butterflies به كاربر حس دنبال كردن و برخورد با اشياي گرافيكي (پروانه ها و توپ ها) در دنياي واقعي پيرامون را مي دهند. اين گونه كه كاربر با استفاده از دوربين گوشي خود مي تواند اين اشيا را در فضاي پيرامون خود مشاهده نمايد. در واقع بازي هاي طراحي شده با استفاده از اين تكنولوژي، به كاربر حس پويايي القا مي كنند. (Matt Bower, 2013) از جمله ديگر فعاليت هايي كه در اين زمينه صورت گرفته، برگزاري كنسرت و برپايي نمايشگاه آثار هنري به صورت مجازي و اينترنتي در نقاط مختلف جهان است كه هزينه ها را تا حد بسيار زيادي كاهش مي دهد. (Yuen, 2011)  

استفاده بسيار جالب ديگري كه از اين تكنولوژي مي شود در صنعت سينما و ساخت فيلم است، به اين صورت كه به جاي استفاده از صحنه هاي واقعي و ساخته شده، از صحنه ها و نماهاي مجازي استفاده مي گردد. به عنوان مثال بازيگر در يك فضاي مجازي كامپيوتري كه به شكل يك حلقه در حال گردش طراحي شده است در حال دويدن مي باشد. البته به مرور زمان استفاده از اينگونه برنامه ها در اين زمينه پيشرفت كرده و به گونه اي تعاملي صورت مي گيرد، به اين معنا كه اشياي مجازي نسبت به حركات اجسام واقعي واكنش نشان مي دهند. (Azuma, 1977) 

از طرفي از اين تكنولوژي به صورت كارامد در موزه ها نيز استفاده مي گردد. به اين صورت كه مثلا با استفاده از واقعيت افزوده بازديد كنندگان مي توانند تصوير اصلي حيواناتي كه منقرض شده اند و در حال حاضر وجود خارجي ندارند را مشاهده نمايند. در بسياري از موزه ها استخوان هاي دايناسورها را به نمايش مي گذارند، حال اگر بتوان با برنامه هاي واقعيت افزوده تصوير اصلي دايناسورها را مشاهده نمود، تاثير آن بسيار بيشتر خواهد بود.  

همچنين استفاده بسيار وسيعي كه از اين تكنولوژي در شبكه هاي اجتماعي مي شود را نمي توان ناديده گرفت، با توجه به رشد روزافزون استفاده از آن در وسايل همراه و تلفن هاي هوشمند. 

 

عمليات نظامي هوايي  

در گذشته در هليكوپترهاي نظامي براي بدست آوردن مختصات و مشخصات مكان هاي مختلف منطقه نظامي از ابزارهايي به نام نمايشگر بالاي سر استفاده مي گرديد كه در برخي شرايط خاص كه دامنه ديد كم مي شد كارايي لازم براي شناسايي نقاط مختلف را نداشتند. ابزار واقعيت افزوده مطرحي كه امروزه در اين زمينه از آن استفاده مي گردد نمايشگر برروي سر مي باشد كه شباهت زيادي به ابزار مرسوم در اين زمينه دارد و با استفاده از اين تكنولوژي دقت و كارايي را در عمليات نظامي به شدت افزايش مي دهد. (Yuen, 2011) (Azuma, 1977) 

همراه سفر 

از واقعيت افزوده به عنوان يك ابزار راهنما وكمكي در سفر نيز استفاده مي گردد. درواقع در اين گونه نرم افزارها هدف، راهبري و مكان يابي كاربر بر اساس نياز وي و با توجه به مكان كنوني او مي باشد. واقعيت افزوده مبتني بر مكان6 يكي از مهم ترين انواع واقعيت افزوده است كه در اين زمينه كاربرد دارد. به عنوان مثالي از اين گونه نرم افزارها مي توان به wikitude اشاره كرد كه  اطلاعاتي را در رابطه با مكان هاي ديدني، رستوران ها و... در اختيار كاربر قرار مي دهد. همچنين راهنمايان تورهاي مسافرتي نيز مي توانند از واقعيت افزوده براي جلب نظر توريست ها استفاده كنند، به اين صورت كه با استفاده از نرم افزارهاي مربوطه حالت اوليه بناهايي كه تخريب و يا به مرور زمان نابود شده اند را به علاقه مندان نشان دهند و اطلاعات آن ها را تكميل نمايند. يكي از نرم افزارهاي مربوطه در اين زمينه ARCHEOGUIDE نام دارد. (Lee, 2012)

همچنين از جمله برنامه هاي مطرحي كه در اين زمينه وجود دارند عبارتند از نرم افزارهايي كه اطلاعاتي راجع به مكان ياموجوديت خاصي را در اختيار كاربر قرار مي دهند، از قبيل اطلاعات بانك هاي موجود در يك محدوده و يا اطلاعات پرواز يك هواپيما. (Matt Bower, 2013) همچنين توليدكنندگان اتومبيل در تلاش اند با استفاده از اين تكنولوژي راهبري اتومبيل ها و هدايت آن ها را با استفاده از واقعيت افزوده انجام دهند، مانند كاري كه در عمليات نظامي و بر روي هليكوپترها صورت می گیرد (Yuen, 2011) .

 

 

منابع:

  • Matt Bower with Cathie Howe, Nerida McCredie, Austin Robinson & David Grover AUGMENTED REALITY IN EDUCATION – CASES, PLACES,AND POTENTIALS [Conference]. - [s.l.] : IEEE 63rd Annual Conference International Council for Educational Media (ICEM), 2013
  • Heimo Olli I.Kimppa, Kai K.Helle, Seppo.Korkalainen, Timo.Lehtonen, Teijo Augmented Reality – Towards an Ethical Fantasy? [Conference]. - turku : IEEE, 2014. - 978-1-4799-4992-2/14/$31.00.
  • Hughes Charles E, Stapleton, Christopher B, Hughes, E, Smith, Eileen M Mixed Reality in Education,Entertainment and Training [Conference] // IEEE Computer Society. - florida : [s.n.], 2005. [9] Justin A, Miller, R A Virtual Environment for Teaching Social Skills: AViSSS [Conference] // computer society. - 2009.
  • Yuen Steve Chi-yin, Johnson, Erik Augmented Reality : An Overview and Five Directions for AR in Education [Journal]. - mississippi : Journal of Educational Technology Development and Exchange , 2011. - 1 : Vol. 4.
  • Azuma Ronald T A Survey of Augmented Reality [Journal]. - malibu : Teleoperators and Virtual Environments, 1977. - august : Vol. 4.
  • efraim turban linda volonino, gregory wood Information technology for management (9th edition) [Book]. - united states of america : Don Fowley, 2013
  • Billinghurst Mark Augmented Reality in the Classroom [Conference] // IEEE computer society. - canterbury : [s.n.], 2012.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز60
دیروز263
این هفته787
این ماه4306
مجموع338054

5
آنلاین
دوشنبه, 20 مرداد 1399 08:28
توسعه یافته توسط مارال وب