مزایای واقعیت افزوده برای کسب و کارها

برای نظر دادن اولین باش!
26 آذر
مزایای واقعیت افزوده برای کسب و کارها

واقعیت افزوده

پدیده واقعیت افزوده این حس را به آدم منتقل می کند که در این فناوری از داستان های علمی-تخیلی وارد دنیای واقعی فناوری شده و هر روز بیشتر از روز قبل، جایش را در زندگی روزمره باز می کند. این تحول در چندسال اخیر اتفاق استفاده است. آینده همین جا و مجازی است.

واقعیت افزوده تعاریف مختلفی دارد. اما مهمترین قسمت این تعاریف این است که واقعیت افزوده، داده را از جهان فیزیکی می گیرد و با داده های ابزارهای دیجیتالی ترکیب می کند.  واقعیت افزوده کاملا همه جانبه است و کاربر را با واقعیت محض مواجه می کند.  در حالی که واقعیت مجازی تا حدی همه جانبه است. در دنیای واقعیت افزوده، کاربر می تواند به اطراف و اشیاء مصنوعی نگاه کند و واقعیت بیشتری به او ارائه داده شود. الگوریتم های کامیپوتری در واقعیت افزوده از سنسورها استفاده می کند و موقعیت فعلی اشیای فیزیکی و نسخه شبیه سازی شده را شناسایی می کند. بعد از این مرحله تصویری ارائه می شود که از طریق دوربین ظاهر می شود. واقعیت مجازی نیز از همین الگوریتم ها و سنسورها استفاده می کند، اما محیط کاملا مجازی و شبیه سازی شده است. تصویر بر اساس اینکه کاربر حرکت کند، سرش را تکان دهد یا چشمانش حرکت کند، ساخته و ارائه می شود؛ یعنی واقعیت مجازی به کاربر واکنش نشان می دهد و این واکنش کاملا مجازی است.

بازار واقعیت افزوده: انفجار

بر اساس گزارش "واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در تابستان 2015" بازار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تا سال 2020  به ارزش 150 میلیارد دلار می رسد.  در حال حاضر سهم واقعیت افزوده از بازار 120 میلیارد دلار و واقعیت مجازی 30 میلیارد دلار است.

مطالعه موسسه تحقیقاتی ژونیپر نشان می دهد که شرکت های و بازارهای حوزه صنعت حدود 2.4 میلیارد دلار از بازار سال 2019 سهم خواهند داشت، در حالی که در سال 2014 این رقم 247 میلیون دلار بوده و تفاوت چشمگیر است.

ژونیپر توضیح می دهد که با توجه به انفجار استفاده از فناوری در سطح جهانی، توسعه نرم افزارها و ابزارهای پوشیدنی، علاقه کسب و کارهای حوزه واقعیت افزوده را به طور گسرتده ای افزایش خواهد داد. با این وجود، احتمالا تا اواخر دهه فعلی این مسئله سرعت چندانی نخواهد داشت و کم کم رشد خواهد کرد.

مزایای واقعیت افزوده برای کسب و کارها

واقعیت افزوده شکل تجارت را در مدتی کوتاه کاملا دگرگون خواهد کرد. مزیت اصلی توسعه واقعیت افزوده در تلفن های هوشمند و تبلت ها این است که سخت افزار آماده و حاضر است و کارکرد آن نیز مشخص است. کاربران در چندسال آینده قادر خواهند بود بدون این که واقعا لباس ها را بپوشند، آنها را تست کنند یا ببینند آیا فلان شکل مبلمان و دکوراسیون با فضای داخلی خانه متناسب است یا نه و همه این ها به کمک برنامه های واقعیت افزوده اندروید و آیفون امکانپذیر شده است. علاوه بر این، طی تکامل فناوری ، دیگر حس های انسان مثل بویایی، لامسه و احساس نیز پا به عرصه واقعیت افزوده خواهند گذاشت.

نوآوری ها فرصت های جدیدی را در بازارها و حوزه های مختلف فراهم می آورند، از جمله بانکداری، املاک، بهداشت و درمان و حتی ساخت و ساز.

بخش هایی که نسبت به پیشرفت آنها امید زیادی وجود دارد به این ترتیبند:

تجارت: توسعه برنامه های تلفن همراه تجربه ای جدید در خرید آنلاین و آفلاین به همراه می آورد. اتاق پروهای مجازی می توانند کمک کنند که سایز مورد نظر به درستی انتخاب و از سویی دیگر میزان کالاهای برگشتی کاهش داده شود. همین مسئله در مورد رنگ و مبلمان هم صدق می کند.

تولید و ساخت: واقعیت افزوده مجازی می تواند فرآیندهیا ساخت و ساز در کارخانه یا شرکت را تسهیل کند و سرعت ببخشد. مدیران پروژه می توانند از طریق تجهیزات واقعیت افزوده بر فرآیند کار نظارت داشته باشند. همچنین می توانند از نقشه ها و برنامه ریزی های دیجیتالی استفاده کنند.

آموزش و پرورش: واقعیت افزوده امکانات گسترده ای را برای آموزش و یادگیری فراهم می آورد. واقعیت اضافه شده با شبیه سازی زندگی واقعی، مسیر شناخت منحصر به فردی را برای دانش آموزان فراهم می آورد. این فناوری، تجربه فیزیکی و روان شناختی کاملا واقعی را ارائه می دهد. گردشگری: اپلیکیشن های جی پی اس (GPS) تلفن همراه با استفاده از واقعیت افزوده، مسیرهای گردشگری و دستورالعمل ها را نشان می دهند، علائ. را ترجمه می کنند و اطلاعاتی را مورد گشت و گذار ارائه می دهند. علاوه بر این، استفاده از برنامه های واقعیت افزوده در موزه ها، تجربه فرهنگی جدید را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد.

 

منبع: " مزایای استفاده از واقعیت افزوده در کسب و کارها".برگرفته از ماهنامه ارتباطات، خرداد 96.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز48
دیروز263
این هفته775
این ماه4294
مجموع338042

4
آنلاین
دوشنبه, 20 مرداد 1399 07:36
توسعه یافته توسط مارال وب