مزایای واقعیت افزوده برای کسب و کارها

برای نظر دادن اولین باش!
26 آذر
مزایای واقعیت افزوده برای کسب و کارها

واقعیت افزوده

پدیده واقعیت افزوده این حس را به آدم منتقل می کند که در این فناوری از داستان های علمی-تخیلی وارد دنیای واقعی فناوری شده و هر روز بیشتر از روز قبل، جایش را در زندگی روزمره باز می کند. این تحول در چندسال اخیر اتفاق استفاده است. آینده همین جا و مجازی است.

واقعیت افزوده تعاریف مختلفی دارد. اما مهمترین قسمت این تعاریف این است که واقعیت افزوده، داده را از جهان فیزیکی می گیرد و با داده های ابزارهای دیجیتالی ترکیب می کند.  واقعیت افزوده کاملا همه جانبه است و کاربر را با واقعیت محض مواجه می کند.  در حالی که واقعیت مجازی تا حدی همه جانبه است. در دنیای واقعیت افزوده، کاربر می تواند به اطراف و اشیاء مصنوعی نگاه کند و واقعیت بیشتری به او ارائه داده شود. الگوریتم های کامیپوتری در واقعیت افزوده از سنسورها استفاده می کند و موقعیت فعلی اشیای فیزیکی و نسخه شبیه سازی شده را شناسایی می کند. بعد از این مرحله تصویری ارائه می شود که از طریق دوربین ظاهر می شود. واقعیت مجازی نیز از همین الگوریتم ها و سنسورها استفاده می کند، اما محیط کاملا مجازی و شبیه سازی شده است. تصویر بر اساس اینکه کاربر حرکت کند، سرش را تکان دهد یا چشمانش حرکت کند، ساخته و ارائه می شود؛ یعنی واقعیت مجازی به کاربر واکنش نشان می دهد و این واکنش کاملا مجازی است.

بازار واقعیت افزوده: انفجار

بر اساس گزارش "واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در تابستان 2015" بازار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تا سال 2020  به ارزش 150 میلیارد دلار می رسد.  در حال حاضر سهم واقعیت افزوده از بازار 120 میلیارد دلار و واقعیت مجازی 30 میلیارد دلار است.

مطالعه موسسه تحقیقاتی ژونیپر نشان می دهد که شرکت های و بازارهای حوزه صنعت حدود 2.4 میلیارد دلار از بازار سال 2019 سهم خواهند داشت، در حالی که در سال 2014 این رقم 247 میلیون دلار بوده و تفاوت چشمگیر است.

ژونیپر توضیح می دهد که با توجه به انفجار استفاده از فناوری در سطح جهانی، توسعه نرم افزارها و ابزارهای پوشیدنی، علاقه کسب و کارهای حوزه واقعیت افزوده را به طور گسرتده ای افزایش خواهد داد. با این وجود، احتمالا تا اواخر دهه فعلی این مسئله سرعت چندانی نخواهد داشت و کم کم رشد خواهد کرد.

مزایای واقعیت افزوده برای کسب و کارها

واقعیت افزوده شکل تجارت را در مدتی کوتاه کاملا دگرگون خواهد کرد. مزیت اصلی توسعه واقعیت افزوده در تلفن های هوشمند و تبلت ها این است که سخت افزار آماده و حاضر است و کارکرد آن نیز مشخص است. کاربران در چندسال آینده قادر خواهند بود بدون این که واقعا لباس ها را بپوشند، آنها را تست کنند یا ببینند آیا فلان شکل مبلمان و دکوراسیون با فضای داخلی خانه متناسب است یا نه و همه این ها به کمک برنامه های واقعیت افزوده اندروید و آیفون امکانپذیر شده است. علاوه بر این، طی تکامل فناوری ، دیگر حس های انسان مثل بویایی، لامسه و احساس نیز پا به عرصه واقعیت افزوده خواهند گذاشت.

نوآوری ها فرصت های جدیدی را در بازارها و حوزه های مختلف فراهم می آورند، از جمله بانکداری، املاک، بهداشت و درمان و حتی ساخت و ساز.

بخش هایی که نسبت به پیشرفت آنها امید زیادی وجود دارد به این ترتیبند:

تجارت: توسعه برنامه های تلفن همراه تجربه ای جدید در خرید آنلاین و آفلاین به همراه می آورد. اتاق پروهای مجازی می توانند کمک کنند که سایز مورد نظر به درستی انتخاب و از سویی دیگر میزان کالاهای برگشتی کاهش داده شود. همین مسئله در مورد رنگ و مبلمان هم صدق می کند.

تولید و ساخت: واقعیت افزوده مجازی می تواند فرآیندهیا ساخت و ساز در کارخانه یا شرکت را تسهیل کند و سرعت ببخشد. مدیران پروژه می توانند از طریق تجهیزات واقعیت افزوده بر فرآیند کار نظارت داشته باشند. همچنین می توانند از نقشه ها و برنامه ریزی های دیجیتالی استفاده کنند.

آموزش و پرورش: واقعیت افزوده امکانات گسترده ای را برای آموزش و یادگیری فراهم می آورد. واقعیت اضافه شده با شبیه سازی زندگی واقعی، مسیر شناخت منحصر به فردی را برای دانش آموزان فراهم می آورد. این فناوری، تجربه فیزیکی و روان شناختی کاملا واقعی را ارائه می دهد. گردشگری: اپلیکیشن های جی پی اس (GPS) تلفن همراه با استفاده از واقعیت افزوده، مسیرهای گردشگری و دستورالعمل ها را نشان می دهند، علائ. را ترجمه می کنند و اطلاعاتی را مورد گشت و گذار ارائه می دهند. علاوه بر این، استفاده از برنامه های واقعیت افزوده در موزه ها، تجربه فرهنگی جدید را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد.

 

منبع: " مزایای استفاده از واقعیت افزوده در کسب و کارها".برگرفته از ماهنامه ارتباطات، خرداد 96.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز227
دیروز615
این هفته6199
این ماه11115
مجموع196419

25
آنلاین
یکشنبه, 26 آبان 1398 09:22
توسعه یافته توسط مارال وب