طرح تجاری : مزایا و اصول

برای نظر دادن اولین باش!
25 آذر
طرح تجاری : مزایا و اصول

طرح تجاری 

طرح تجاری ( Business plan ) یک سند مکتوب است که در آن جزئیات کسب و کاری را که میخواهید آغاز کنید، شرح می دهید و پیش بینی های لازم را از نتایج کارتان به عمل می آورید. مهمترین اصل برای هر سازمان، در ترسیم این طرح، وضعیت موجود و مقصد است. نوشتن طرح تجاری این مزیت را دارد که تصمیمات منطقی ترین مبتنی برا خواست جامعه و مشتری گرفته می شود. از دوباره کاری و صرف هزینه های اضافی و اتلاف انرژی و زمان، پرهیز می گردد. زمان، پژوهش، صرف وقت و انرژی در تهیه یک طرح تجاری، سازمان را مجبور می سازد تا کسب و کار خود را هدفمندتر و دقیق تر نگاه و مطالعه کند. در یک طرح تجاری، به بازگشت سرمایه، سودآوری، رضایت مندی مشتری، وفاداری و جلب و افزایش مشتری توجه می شود و همین عوامل سازمان را مجبور می سازد تا برای هدفی که دارد دقیق تر و حساس تر باشد. این ها دغدغه های شرکت مخابرات ایران در بازار رقابتی امروز است. بر این اساس، پرونده این شماره ارتباطات، به موضوع طرح تجاری، می پردازد. تعریف طرح تجاری و مزیت ها و ضرورت های آن و بررسی آن در شرکت مخابرات ایران و همچنین موضوعات جانبی آن همچون سرویس های ارزش افزوده، معاونت امور مشتریان، تعامل بین امور تجاری و امور مشتریان و روابط عمومی به عنوان سخنگوی سازمان، از مواردی است که در این پرونده بررسی می شود.

شرکت های ارائه دهنده خدمات، سرمایه گذاران و بنگاه های اقتصادی برای حضور موفقیت آمیز در بازار رقابت، فروش بیشتر، ارائه موفق محصولات و خدمات به مشتریان، جذب و جلب رضایت و حفظ مشتریان، می بایست علاوه برداشتن ایده خوب و سرمایه کافی، برای کسب وکار خود نیز یک طرح تجاری و یک برنامه دقیق داشته باشند.

طرح تجاری سندی مکتوب است که در آن جزئیات کسب و کاری را که می خواهید آغاز کنید. شرح می دهید و نتایج احتمالی آن را پیش بینی می کنید. سازمانی که در حال ترسیم طرح تجاری برای کسب و کار خود است، میبایست در گام اول شناخت وضع موجود و مقصد را به عنوان مهمترین اصل در این زمینه، مورد توجه قرار دهد، وضعیت فعلی خود را به خوبی بشناسد و بداند که به کجا میخواهد برسد. در مرحله بعد، بررسی فاصله بین وضع موجود و مقصد نهایی اهمیت می یابد.

مزایای طرح تجاری 

مزیت نوشتن طرح تجاری در آن است که به کمک آن، تصمیمات منطقی تری مبتنی بر خواست جامعه و مشتری گرفته می شود.  از دوباره کاری و صرف هزینه های اضافی و اتلاف انرژی و زمان، پرهیز می گردد. زمان، پژوهش، صرف وقت و انرژی در تهیه یک طرح تجاری، سازمان را مجبور می سازد کسب وکار خود را هدفمندتر و دقیق تر مطالعه می کند در یک طرح تجاری، به بازگشت سرمایه، سودآوری، رضایت مندی مشتری، جلب و افزایش وفاداری او توجه می شود و همین عوامل سازمان را مجبور می سازد تا نسبت به هدفی که دارد دقیق تر و حساس تر باشد و در هنگام نوشتن طرح تجاری به تمامی زوایای کسب و کار توجه کند.

نوشتن طرح تجاری از نظر مالی هم مزایایی دارد. یک طرح تجاری ظرفیت بازار را برای منابع مالی، بیان می کند و راه های کسب بخشی از بازار را به شرکت نشان می دهد. همچنین در یک طرح تجاری خطرات، بحران ها و مواردی که ممکن است در مواجهه با بازار رخ دهد، پیش بینی می شود. بنابراین، یک طرح تجاری شفاف و حساب شده، موفقیت کسب و کار سازمان را تضمین می کند و چگونگی انطباق و تعامل تمامی اجزای کسب و کار را هم روشن می سازد.

اصول طرح تجاری

از فاصله بین شناخت وضع موجود و بررسی تمام نقاط ضعف و قوت، تا رسیدن به هدف و مقصد نهایی که باعث بازگشت سرمایه یا شکست طرح تجاری می شود. مراحلی وجود دارد. چشم انداز و ماموریت شرکت، کسب اطلاعات علمی دقیق از بازار و رقبا، برنامه ریزی دقیق و بررسی استراتژی های موفق و علمی و در نهایت شناخت هدف و تعیین حساب شده آن، همگی نیازهای اساسی در نوشتن یک طرح تجاری است.

چشم انداز: اولین اصل در نوشتن طرح تجاری است؛ که آینده شرکت، ایده آل ها و مقاصد نهایی را ترسیم می کند. این که چه محصولات و خدماتی را می خواهید به مشتری ارائه کنید؟ چه ویژگی هایی دارد و چه ویژگی هایی نباید داشته باشد؟ شرکت خود را در آینده چگونه و با چه شکل و موقعیتی می خواهید به مشتریان و رقبا بشناسانید؟ این قبیل امور، چشم انداز شرکت را می سازد.

ماموریت: شناخت مشتری، نیازها، خواست ها و سلیقه هایش، دلایل وفادار بودن و چگونگی رضایتندی وی، از جمله فاکتورهایی است که در بخش ماموریت می گنجد. البته بازگشت سرمایه و سودآوری و رضایتمندی سهامداران و ذی نفعان نیز بایستی بخش دیگری از ماموریت شرکت باشد.

اهداف: با تعیین اهداف برای سازمان، دقیقا مشخص می کنیم که به دنبال چه چیزی هستیم؟ رسالت شرکت چیست و مقصد نهایی آن کجاست؟ برای رسیدن به موفقیت چه اهدافی را باید دنبال کرد؟ و اساس موفقیت از نظر شرکت، چه تعریفی دارد؟ این شرکت قصد دارد با خدماتی که به مردم ارائه می کند، چه بخشی از خواست و نیاز مشتری را پاسخ بدهد؟ در این میان، تعیین اهداف مالی و بازاریابی و فروش از اهمیت بیشتری برخوردار است. بعد از تعیین اهداف، زمان پیش بینی شده برای دستیابی به هر یک از آن ها نیز مهم است.

استراتژی: راه کارهای رسیدن به هدف، نکته قابل تاملی است که مدیران ارشد سازمان می بایست به آن توجه کنند. این که برای مقابله با رقبا در بازار، حفظ مشتری، موفق بودن در کسب و کار، پیروزی در بازار رقابت و بسیاری موارد دیگر چه راهبردهای سودمندی باید اندیشید؟ این ها استراتژی های طرح تجاری را می سازد. برای نوشتن یک طرح تجاری باید نگاهی جدی به آینده داشته باشیم. رسیدن به اهداف، برنامه ای مکتوب می خواهد که همان استراتژی است.

 

 

منبع: 

 " طرح تجاری؛ حلقه مفقوده".ماهنامه ارتباطات، شماره 247، خرداد96

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز1
دیروز237
این هفته1841
این ماه4542
مجموع172675

2
آنلاین
یکشنبه, 31 شهریور 1398 00:13
توسعه یافته توسط مارال وب