عوامل داخلی موثر بر بهره وری نیروی انسانی

برای نظر دادن اولین باش!
14 آذر
عوامل داخلی موثر بر بهره وری نیروی انسانی

عوامل داخلی بهره وری به دو گروه قابل تقسیم هستند:

  • عوامل سخت افزاری
  • عوامل نرم افزاری

عوامل سخت افزاری

عواملی هستند که به آسانی و در کوتاه مدت قابل تغییر نیستند. این عوامل شامل محصول، تکنولوژی تولید، ماشین آلات و تجهیزات، مواد خام و انرژی است. گروه دوم عوامل نرم افزاری عواملی هستند که تقریبا به آسانی قابل تغییرند. این عوامل شامل افراد، سیستم های سازمانی، روش های کار و روش های مدیریت هستند. این طبقه بندی ما را در اولویت بندی و اینکه چه عواملی به آسانی و با هزینه اندک قابل تغییرند و چه عواملی  با هزینه زیاد و در درازمدت می توانند تغییر کنند، یاری خواهند داد و رهنمودهای خوبی برای افزایش بهره وری خواهند بود به طور خلاصه این عوامل را توضیح می دهیم:

 

محصول: منظور از عامل بهره وری محصول آنست که محصول عرضه شده تا چه اندازه نیازهای ستانده را تامین می کند. در بازار ارزش مصرف مبلغی است که مصرف کننده آمادگی دارد برای محصولی با کیفیت مشخص بپردازد. ارزش مصرف می تواند از طریق طراحی بهتر و مشخصات بهتر محصول افزایش یابد.

ماشین آلات و تجهیزات: ماشین آلات و تجهیزات با رعایت موارد زیر می توانند نقش اصلی را در برنامه افزایش بهره وری داشته باشند:

  • تعمیرات خوب و به موقع
  • بهره برداری از کارخانه و تجهیزات در شرایط مطلوب
  • افزایش ظرفیت و کارآیی کارخانه با حذف کمبودها و اقدامات اصلاحی
  • کاهش زمان های مرده و استفاده موثر و مطلوب تر از ظرفیت ماشین آلات و تجهیزات

تکنولوژی: نوآوری در زمینه تکنولوژی منبع مهم افزایش بهره وری است. افزایش تولید کالاها و خدمات و بهبود کیفیت از طریق بکارگیری اتوماسیون و تکنولوژی اطلاعات قابل دستیابی است. اتوماسیون می تواند موجب صرفه جویی و کاهش هزینه در مواد، انبارداری و سیستم کنترل گردد. طی سه دهه گذشته اتوماسیون و توسعه روزافزون تکنولوژی اطلاعات مهمترین سهم را در افزایش بهره وری داشته اند. تکنولوژی جدید اغلب ناشی از طراحی فرآیند تولید، تحقیق و توسعه، آموزش پژوهشگران و مهندسان و جنگ با کهنگی و فرسودگی است.

مواد و انرژی: کوشش اندکی در کاهش مصرف مواد و انرژی می تواند نتایج باورنکردنی در افزایش بهره وری مواد خام مستقیم و غیرمستقیم را به همراه داشته باشد. باید توجه داشت که هر نوع صرفه جویی باید به صورت علمی باشد.

 

عوامل نرم افزاری

افراد: افراد به صورت کارگر، مهندس، مدیر و کارفرما، انجمن ها و اتحادیه های صنعتی و بازرگانی و سایر اصناف سرچشمه اصلی بهبود بهره وری هستند. انسان ها نه تنها از لحاظ توانایی، بلکه از لحاظ تمایل به کار نیز متفاوتند. برای حفظ انگیزه انسان ها عوامل متعددی می توانند مورد نظر باشند از جمله ایجاد ارزش هایی که افزایش بهره وری را به دنبال دارد و می تواند از طریق تغییر طرز برخورد و تلقی مدیران، مهندسان و کارگران به وجود آید. انگیزه هاعامل اصلی رفتار تمامی انسان ها شمرده می شوند و باید از آنها در افزایش بهره وری سود جست. نقش انگیزه های غیرمادی به دنبال انگیزه های مادی باید بخوبی باز شناخته شود. کارگران موفق باید بلافاصله به صورت مادی پاداش گیرند ولی در کنار این پاداش باید از عوامل انگیزش روانی اجتماعی که موجبات رضایت افراد را فراهم می سازد استفاده کرد و به زحمت آنان در بالا بردن بهره وری ارج نهاد.

سازمان و سیستم ها: رعایت اصول شناخته شده ( وحدت فرماندهی، واگذاری مسئولیت، نظارت و کنترل، تقسیم کار، ایجاد هماهنگی، جلوگیری از تداخل و ... ) از ضروریات اداره هر سازمانی است. هر سازمانی نیاز دارد فعالانه عمل کند و به سوی هدف های خود پیش رود و در ضمن، تداوم سرویس دهی و بازنگری ساختاری خویش را در انطباق با هدف های جدید حفظ کند. از دلایل  بهره وری اندک در بسیاری از سازمان ها مقاومت در برابر تغییر و انعطاف پذیری آنها در پذیرش روش ها و تکنولوژی های جدید است.

در این سازمان ها ارتباطات افقی و عمودی ضعیف است، بوروکراسی حکومت می کند و تصمیم گیری با کندی صورت می گیرد. هیچ نظام و سیستمی ولو این که بسیار خوب طراحی شده باشد در تمام شرایط مفید و کارآمد نیست. تحرک و انعطاف باید در طراحی سیستم منظور گردد تا حداکثر بهره وری بدست آید.

روش های کار: جابجایی و جانشینی نیروی انسانی، ابزار و ماشین هایی که به کار گرفته می شود، محل هایی که برای تولید انتخاب می شود و موادی که به کار می رود، همه روش های کار هستند. کارهای مطالعاتی، مهندسی صنایع و آموزش ابزارهای توسعه روش های کار، عواملی هستند که در افزایش بهره وری تاثیر حیاتی دارند.

روش های مدیریت: مدیریت مسئول ادغام و استفاده موثر از تمامی منابع سازمان تحت کنترل خویش است. یکی از نظریه ها متکی بر آنست که در بعضی از کشورها مدیریت مسئول 75 درصد دستیابی به بهره وری است. هیچ شیوه مدیریت را نمی توان کامل دانست و لذا سودمندی مدیریت مربوط بدان می شود که چه وقت، کجا و چگونه و برای چه کسی این شیوه به کار می رود.

شیوه مدیریت و عملکرد آنها در طراحی سازمانی و تشکیلاتی، سیاست های تعمیراتی و خرید، هزینه های سرمایه ای ( جاری و ثابت )، منابع سرمایه ای، نظام بودجه ای، تکنیک های کنترل هزینه همگی در حیطه شیوه مدیریت قرار دارند که عوامل مهم بهره وری در بنگاه ها محسوب می گردند.

 

 

منابع: 

طاهر، بیتا (1394). "بررسی عوامل موثر بر بهره وری نیروی انسانی". ماهنامه کار و جامعه، شماره 190.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز48
دیروز573
این هفته1825
این ماه14360
مجموع261632

26
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 02:06
توسعه یافته توسط مارال وب