تجارت الکترونیک و مزایا و معایب آن

برای نظر دادن اولین باش!
11 آذر
تجارت الکترونیک و مزایا و معایب آن

تجارت الکترونیک ( Electronic commerce) فرایند خرید، فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت است. در مقاله زیر به معرفی تجارت الکترونیک و مزایا و معایب آن می پردازیم، با ما همراه باشید.

 

تعريف تجارت الكترونيك

تجارت الكترونيك انجام دادن تمامي فعاليت های تجاری با استفاده از شبكه های ارتباطی رايانه اي، به ويژه اينترنت است. شركت ها برای ارتباط با يكديگر، محدوديت های فعلی را نخواهند داشت و ارتباط آنها با يكديگر ساده تر و سريع تر انجام می پذيرد. ارتباط فروشندگان با مشتريان نيز می تواند به صورت يك به يك با هر مشتری باشد. به عبارت ديگر، تجارت الكترونيك نامی عمومی برای گستره ای از نرم افزارها و سيستم ها است كه خدماتی مانند جستجوی اطلاعات، مديريت تبادلات، بررسی وضعيت اعتبار، اعطای اعتبار، پرداخت به صورت روی خط، گزارش گيری و مديريت حساب ها را در اينترنت به عهده  می گيرد. اين سيستم ها زيربنای اساسی فعاليت های مبتنی بر اينترنت را فراهم  می آورند. هدف از به كارگيری تجارت الكترونيك، ارائه روشی جديد در انجام امور بازرگانی است. با اين روش، تاجران مي توانند محصولات و خدمات خود را به طور تمام وقت و به تمام خريداران در سرتاسر جهان – مستقل از مرزهای جغرافيايی و ملي تها -عرضه كنند. بسياری از مردم، تجارت الكترونيك را منحصر به خريد و فروش از طريق شبكه اينترنت  میدانند، در حالیكه اين امر فقط بخش كوچكی از تجارت الكترونيك را تشكيل می دهد و اين مفهوم اكنون گستره وسيعی از جنبه های مختلف تجاری و اقتصادی را دربرگرفته است. به سادگی  می توان هرگونه فعاليت تجاری و مالی بين موسسات و افراد مختلف را در حيطه تجارت الكترونيك گنجاند.

تجارت الكترونيك روش ديگری برای تبادلات الكترونيكی اطلاعات و انجام مبادلات تجاری است كه يك پل الكترونيكی را بين مراكز تجاری ايجاد كرده است. تجارت الكترونيك با حجم كمتری از اطلاعات كه لزوما در قالب يكسانی نبوده و بين مردم عادی رد و بدل  می شود، سر و كار دارد .آمار منتشره از 500 شركت نشان  میدهد كه حدود 34 درصد از آنها در سال 1995 و حدود 80 درصد در سال 1996 از تجارت الكترونيك برای تبليغ محصولات خود استفاده كرده اند.تا پايان سال 2001 بيش از 220 بيليون دلار معاملات مالی توسط صدها سايت تجاری بر روی اينترنت انجام گرفت.

 

مزایا و معایب

سوالی كه در اينجا مطرح  ميشود، اين است كه تجارت الكترونيك غير از مواردی كه پيش از اين به آن اشاره شد، چه فايده ای دارد؟پاسخ آن اين است:

افزايش فروش و در پی آن افزايش درآمد و توان سرمايه گذاری، افزايش سطح رفاه زندگی مردم از طريق ايجاد اشتغال ،كاهش ترددها و افزايش سرعت عمل، جهانی شدن ،كاهش هزينه های تبليغات برای شركت ها و به دليل حضور نداشتن واسطه.

با افتتاح فروشگاه اينترنتی  شما اين قابليت را داريد كه با هزينه ای كم، كالا و خدمات خود را در تمامی نقاط دنيا بازاريابی كنيد و به فروش برسانيد .در واقع شما مغازه ای داريد كه در كل زمان روز و شب باز است و مراجعه كنندگان آن از تمام نقاط دنيا هستند! يعنی می توانيد مطمئن شويد كه يك تجارت جهانی راه اندازی كرده ايد. در تجارت الكترونيكی ديگر نيازی به واسطه و دلال برای فروش كالا، نيست.

وقتی  كه در خريد و فروش سنتی  صرف رفت و آمد های اضافه می شد، در تجارت الكترونيكی  صرف شناسايی نياز های مشتری شود.

تجارت الكترونيكی وارد شدن به بازارها را آسان كرده است، خريدار اينترنتی  می تواند  تنها با يك اتصال اينترنت از سرتاسر دنيا به فروشگاه شما متصل شود. تجارت الكترونيكی موقعيت های تجاری جديد برای كارآفرينان را  در اينترنت ايجاد می كند. با تجارت  الكترونيك فروشنده قادر به تجزيه و تحليل بهتر از نيازهای مشتری خواهد بود و خريدار اينترنتی قادر به ارزيابی بهتر قيمت ها و محصول مورد نياز خود است.

البته همانند تمام  فن آوری هاي ساخت بشر، معايبی در استفاده از تجارت الكترونيك وجود دارد كه برخی از آنها عبارتند از:

تأثير ناشناخته آن بر روابط اجتماعی انسان، ورشكستگی به علت

نداشتن توانايی شركت های كوچك و كاهش توليد، بسترهای لازم برای تجارت الكترونيك، يك سيستم بانكی روان و دقيق، قوانين گمركی، مالياتی و بانكداری الكترونيكی، كد تجاری محصول و ايجاد امنيت اطلاعات، تهيه و تدوين نظام مالی اطلاعات و نظام حقوقی اطلاع رسانی (كپی رايت)، محرمانه بودن اطلاعات شخصی، تطبيق مقررات ملی با مقررات متحدالشكل بين المللی، همكاری دانشگاه ها، مراكز تحقيقاتی و سازمانهای مختلف ،پذيرش اسناد الكترونيكی توسط قوه قضاييه، تأمين، صدور و به كارگيری كارت هوشمند، تأمين خطوط ارتباطی پرسرعت و مطمئن و ايجاد بستر مخابراتی به شكل بی سيم.

 

منابع:

دهقانی، عبدالسعید(1389). “تجارت الکترونیک”. نشریه بانک.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز81
دیروز573
این هفته1858
این ماه14393
مجموع261665

21
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 03:32
توسعه یافته توسط مارال وب