چرا راهبرد بازاریابی محتوایی شما موثر واقع نمی شود؟

برای نظر دادن اولین باش!
08 آذر
چرا راهبرد بازاریابی محتوایی شما موثر واقع نمی شود؟

راهبرد بازاریابی محتوا می تواند از خود بی ثباتی نشان بدهد. یک روز راهبرد شما موثر واقع می شود، ولی مشاهده می کنید دفعه بعداین طور نیست. درست زمانی که فکر می کنید رمز موفقیت را یافته اید، می فهمید تازه به پله اول برگشته اید. اگر تمام انرژی تان را صرفتدوین راهبرد بازاریابی محتوا کرده اید اما متوجه شده اید که این راهبرد موثر واقع نمی شود، احتمالا به یکی از دلایل زیر است. اینها مواردی است که عاملی مهم برای شکست کمپین های بازاریابی محتوا بوده اند و می توانید از آنها به عنوان یک ابزار تشخیصی برای اصلاح راهبرد بازاریابی محتوای خودتان استفاده کنید.

 

۱) بیش از حد در حال فروختن هستید.

هیچ کس دلش نمی خواهد صرفا بروشور تبلیغاتی شما را بخواند. منظورم این است که یادتان می آید آخرین باری که یک نفر به شمایک بروشور تبلیغاتی داد تا شما را تشويق به خريد كند که جنسش را بخرید چه زمانی بود؟ واقعیت آن است که این روزها اکثر مردم به مشکلات خودشان بیشتر اهمیت می دهند و دلشان می خواهد اگر سراغشان می روید، برای حل مشکلات شان باشد. بنابراین اگرمحتوای تان را مرور کرده اید و این طور به نظر می رسد که بیش از حد جنبه "فروشی" دارد، بهتر است با در نظر داشتن دیدگاه مشتریان را اصلاح کنید. از مشکلات مشتریان شروع کنید و به آنها بیاموزید چطور مشکلات شان را حل کنند. وقتی این کار را می کنید، ارتباطی بر مبنای اعتماد ایجاد می کنید. ایجاد یک ارتباط دوطرفه بین شما و مشتریان تان همان چیزی است که باید به عنوان هدف کمپین خود برگزینید.

 

۲) اصلا نمی دانید مخاطب تان کیست.

احتمالا تصور می کنید که می دانید چه کسی را مخاطب خودتان قرار داده اید، اما آیا واقعا می دانید آنها چه کسانی هستند؟ آیا ترس ها، امیدها  و مشکلات  آنها را می شناسید و از شیوه ای که از مصرف محتوا لذت می برند باخبر هستید؟ یا صرفا این عبارت کلیشه ای در ذهن تان نقش بسته است که آنها "عده اي از مردم با نيازهای مشخص" هستند؟

برای اینکه واقعا مشتریان و مخاطبان تان را بشناسید، باید پرسونای خریدار (Buyer’s Persona) را به شیوه ای تعیین کنید که در آن صرفا به جنبه های جمعیت شناسی معمول اکتفا نشده باشد، بلکه جنبه های متنوعی از آنها را در بر گرفته باشد. تا می توانید راجع به آنها اطلاعات کسب کنید و یاد بگیرید. وقتی واقعا فهمیدید آنها چه کسانی هستند، سبک زندگی شان چیست و چه دغدغه ها و نیازهایی دارند، آن موقع می توانید محتوایی ایجاد کنید که به معنای واقعی در آنها دلبستگی ایجاد کند.

 

۳) نمی دانید مخاطبان تان در کجای سفرشان قرار دارند.

چه اسمش را قیف فروش (Funnel) بگذارید یا سفر مشتری (Customer Journey) چیزی که شما در حال توصیفش هستید، گام هایی است که مشتری برمی دارد تا شرکت شما را بشناسد، تصمیم بگیرد که آیا می خواهد از خدمات و محصولات شما استفاده کند و در نهایت تبدیل به یک مشتری بشود یا نه. بدیهی است در نقاط مختلف این سفر، مشتریان سوالات متفاوتی دارند که نیاز است به آنها پاسخ بدهید. اما اگر صرفا یک نوع محتوای یکنواخت به مخاطبان ارائه بدهید که یک چیز ثابت را به طور مداوم تکرار می کند، چگونه آنها می توانند به پاسخ سوالات متنوع شان دست پیدا کنند؟

به جای این، نیاز دارید با ظرافت محتواهای متفاوت را طوری طراحی کنید که هر کدام پاسخگوی سوالات و دغدغه های متفاوت مشتریان در طول سفرشان باشد. این کار را می توانید با قرار دادن خودتان جای مشتری و بازآفرینی تجربه ای که در هر بخش از سفرش دارد انجام بدهید. سوالاتی را بپرسید که احتمال دارد، مشتریان بپرسند و تلاش کنید به شیوه ای اقناع کننده به این سوالات پاسخ بدهید. اگر محتوای فعلی شما چنین ویژگی هایی ندارد، پس باید آن را با یک محتوای مناسب تر جایگزین کنید.

 

۴) آنها نمی توانند محتوای شما را پیدا کنند.

در سکانسی از فیلم سرزمین رویاها (Field of Dreams) صدایی در گوش کوین کاستنر، هنرپیشه نقش اول فیلم، زمزمه می کرد: "اگر آن را بسازی، آنها خواهند آمد". متاسفانه این گفته در مورد بازاریابی محتوایی صدق نمی کند. اگر صرفا محتوا را بسازید و مخاطبان رااز وجود آن باخبر نکنید، احتمالا آنها هیچ وقت سراغی از آن نخواهند گرفت. پس اگر یک محتوای شاهکار خلق کرده اید که برای دیده شدن نیاز به روشنایی روز دارد، همین حالا نور را به آن بتابانید تا دیده شود. محتوای تولیدشده را از طریق شبکه های اجتماعی منتشرکنید، آن را برای بلاگ ها و مجله های خبری بفرستید، از طریق ایمیل مارکتینگ آن را برای لیست مخاطبان تان ارسال کنید و از دوستانو شبکه ارتباطی تان بخواهید که آن را منتشر کنند. حتی می توانید کارهای پارتیزانی انجام بدهید و فردی را استخدام کنید که تی شرتی بپوشد که آدرس سایت یا بلاگ شما روی آن نقش بسته است. صرف نظر از اینکه چه رویکردی را برای ترویج و نشر محتوای خود در پیش می گیرید، مطمئن شوید محتوای شما به خوبی دیده می شود. چون اگر صرفا بخواهید منتظر بمانید که مخاطبان شما راپیدا کنند، احتمالا باید خیلی انتظار بکشید.

 

۵) حرف جدیدی برای گفتن ندارید.

اگر در سایت یا وبلاگ تان مقاله ای نوشته اید که قبلا مشابه آن هزاران بار در سایت ها و وبلاگ های دیگر منتشر شده است، طبیعی است که مخاطبان شما با مشاهده تکراری بودن موضوع تمایلی به مشاهده آن نداشته باشند. چرا باید از مشاهده یک مطلب تکراری به وجد بیایند و خوشحال شوند؟ به جای محتوایی که فکر می کنید خوب است تولید کنید، محتوایی را تولید کنید که واقعا دلتان می خواهد. تضمین می کنم در حالت دوم محتوای شما به مراتب اصیل تر و جذاب تر خواهد بود. محتوایی که بازتاب دهنده کیستی و فردیت منحصربه فرد شما باشد، به مراتب برای مخاطبان جذاب تر از محتواهایی است که روزانه مشابه آن را بارها در جاهای مختلف می بینند. مطمئن باشید مخاطبان به محتوای نو و متفاوت پاداش می دهند. با در نظر گرفتن نکات بالا می توانید یک بار دیگر به بررسی کمپین های بازاریابی محتوای خود بپردازید و نقاط ضعف آنها را آگاهانه تر بررسی کنید. وقتی فهمیدید چرا راهبردهای قبلی موثر نبوده است، گام های لازم را بردارید تا نواقص گذشته را اصلاح کنید.

 

 

 

منبع: روزنامه اقتصاد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز237
دیروز182
این هفته1840
این ماه4541
مجموع172674

14
آنلاین
شنبه, 30 شهریور 1398 23:32
توسعه یافته توسط مارال وب