6 اصل اساسی بازاریابی ویروسی

برای نظر دادن اولین باش!
05 آذر
6 اصل اساسی بازاریابی ویروسی

 

اصول بازاریابی ویروسی

مطالعات مختلف در حوزه بازاریابی، 6 اصل را برای بازاریابی ویروسی مطرح کرده اند:

اصل 1؛ ترویج اجتماعی

برای مجبور کردن مردم به حرف زدن پیام هایی بسازیم که به آنها کمک کند تأثیر گذاری مطلوبی به دست آورند. ما باید اهمیت درونی خود را پیدا کنیم و به مردم احساس خودی بودن بدهیم. باید از اهرم مکانیک های بازی استفاده کنیم تا به مردم راه هایی برای دستیابی و تأمین وضعیت های قابل مشاهده ای که می توانند به دیگران نشان دهند را بدهیم.

اصل2: محرک ها

محرک ها ابزاری هستند که مردم را وادار به فکر کردن راجع به چیزها می کنند.مردم اغلب راجع به مسائلی صحبت می کنند که به آن فکر کنند. بنابراین هر چه مردم بیشتر راجع به محصول یا ایده ای فکر کنند، بیشتر راجع به آن صحبت خواهند کرد .باید محصولات یا ایده هایی طراحی کنیم که متناوبا توسط محیط اطراف تحریک می شوند و یا اینکه با پیوند محصول یا ایده مان به شایعه ی موجود در محیط پیرامون، محرک های جدیدی ایجاد کنیم. آنچه در پس ذهن وجود دارد به نوک زبان میآید.

اصل 3: احساسات

محتوا ویروسی برخی احساسات را تداعی می کند. باید به جای چنگ زدن به یک عملکرد باید روی احساسات تمرکز کنیم. امابرخی احساسات به اشتراک گذاری موضوعات را افزایش می دهند، در حالیکه در واقع سایر احساسات آن را از بین می برند .

بنابراین باید احساس درستی را تداعی کنیم، حتی گاهی اوقات احساسات منفی هم مفید هستند.

اصل4: عمومی شدن

ضرب المثل مشهور« میمون می بیند، میمون انجام می دهد» تمایل انسان به تقلید را بیشتر نشان می دهد. همچنین گفته می شود کپی کردن چیزهایی که دیده نمی شود دشوار است. هر چه موارد بیشتر دیده می شود، راحت تر تقلید می شوند که این امر آنها را بیشتر مشهور می کند. پس باید محصول یا ایده را عمومی تر کرد. باید محصولات و ابتکار را طوری طراحی کرد که بتوانند خود را تبلیغ کنند و رفتاری از خود به جا بگذارند که حتی وقتی مردم محصول را خریدند یا از ایده حمایت کردند هم باقی بماند(عسگری،1395).

اصل 5: ارزش عملی

اگر ترویج اجتماعی راجع به ارسال کنندگان اطلاعات و وجهه ای که به اشتراک گذاری به آنها می دهد باشد، ارزش عملی بیشتر در مورد دریافت کننده اطلاعات است. مربوط به صرفه جویی در وقت و هزینه مردم یا کمک برای داشتن تجربه بهتر است. مطمئنا به اشتراک گذاری موضوعات کاربردی به کسی که آن را به اشتراک می گذارد هم نفع می رساند. کمک به دیگران حس خوبی دارد. حتی بازتاب مثبتی روی به اشتراک گذارنده دارد و به او ترویج اجتماعی می دهد.

اصل6:داستان

یکی از مهمترین نکات در یک تبلیغ ویروسی داستانی بودن آن است و آن هم وجود داستانی زیبا و جذاب است(عسگری و همکاران،1395).

 

 

منابع: 

علی نوری، زهرا؛ دودانگه، سارا؛ افشار، پروین.(1396). "بررسی نقش بازاریابی ویروسی در صنعت خدمات". فصلنامه مطالعات مدیریت و حسابداری، دوره 3، شماره 2، تابستان 1396.

عسگری،مینا(1395).بازاریابی ویروسی تکنیکی شگفت انگیز برای فروش و بازاریابی،انتشارات طاهریان، چاپ اول

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز237
دیروز182
این هفته1840
این ماه4541
مجموع172674

13
آنلاین
شنبه, 30 شهریور 1398 23:24
توسعه یافته توسط مارال وب