آشنایی و معرفی پایگاه داده های NOSQL

برای نظر دادن اولین باش!
منتشرشده در سایر مقالات
04 آذر
آشنایی و معرفی پایگاه داده های NOSQL

پایگاه داده های NOSQL

تا چند سال پیش، تقریبا تمام توسعه دهندگان تنها مدلی که برای طراحی پایگاه داده خود در اختیار داشتند، مدل سنتی جدول بود که میراث حکمرانی چندین و چند ساله مدل پایگاه داده های رابطه‌ ای بوده است. هماکنون نیز بسیاری میپندارند همچنان تنها مدل قابل استفاده برای پیاده سازی پایگاه داده، همین مدل رابطه ای است. اما دنیا دیگر تغییر کرده و براساس چالش های موجود بر سر راه مدل سنتی، مدل های جدیدی معرفی شده اند که در بسیاری از زمینه ها و در مواجهه با بسیاری از چالش ها، شایستگی های بسیاری دارند. برهمین اساس در دهه اخیر مدلی تحت عنوان NoSQL با هدف رفع محدودیت های مدل رابطه ای از جمله مقیاس پذیری، چندساختاری داده ها و توزیع شدگی گسترش یافته است.

 NoSQL که خالصه شده عبارت SQL only Not است، شامل گستره بزرگی از پایگاه های داده مختلف بوده که برای پاسخگویی به نیازها و مشکلات موجود در ساخت اپلیکیشن های مدرن گسترش یافته اند. به عبارت دیگر می توان گفت دلیل اصلی گسترش بانک های اطلاعاتیNoSQL ، پاسخگویی به نیازهایی است که مدل رابطه ای در برآورده کردن آنها ناتوان بوده است. به عنوان مثال می توان ادعا کرد که مدل رابطه ای در اکثر موارد در مدیریت کلان داده ها به مشکل برخورده و کارایی لازم را ندارد اما NoSQL را می توان بهترین مدل برای کار با این نوع از داده ها دانست. تفاوت اصلی NoSQL با پایگاه داده های رابطه ای را میتوان در روش مدل کردن داده ها دانست که به روش هایی غیر از روش روابط بین جداول صورت میگیرد.

از منظر روش مدل کردن داده ها، NoSQL  را به چندین دسته کلی می توان طبقه بندی نمود، که در ادامه به بررسی و معرفی اجمالی چند نمونه بیشتر شناخته شده می پردازیم:

سند محور: در پایگاههای داده سند محور، واحد اصلی ذخیره و کار با داده ها سندها هستند که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. در این مدل، هرسند یک شناسه منحصر به فرد داشته که آن را از سایر اسناد جدا میکند. CouchDB و MongoDB از جمله پایگاه دادههای معروف سند محور هستند.

کلید-مقدار: این نوع ساده ترین گونه از پایگاه دادههای NoSQL بوده به طوری که هر آیتم داخل پایگاه ، توسط یک خصیصه (Attribute) به همراه مقدارValue آن خصیصه ذخیره می شود. پایگاه داده Riak و Dynamo در این دسته بندی قرار میگیرند.

گراف محور: یکی از گروه های اصلی بانک های اطلاعاتیNoSQL ، بانک های اطلاعاتی مبتنی بر گراف هستند. ساختاری که اطلاعات در آن به صورت گره و یال ذخیره می شوند. یکی از معروفترین پایگاه داده گراف محور Neo4j  است.

ستون محور: این نوع برای اجرای پرس و جو در مجموعه داده های بزرگ بهینه سازی شده و به جای ردیفها، ستون های داده را در کنار یکدیگر نگهداری می کنند. از مهمترین پایگاه داده های ستون محور میتوان به Cassandra اشاره کرد.

 

 

منابع: 

مدیریت آمار وفناوری اطالعات دانشگاه علوم پزشکی تبریز

itresan

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز97
دیروز168
این هفته856
این ماه1363
مجموع323565

17
آنلاین
چهارشنبه, 18 تیر 1399 12:04
توسعه یافته توسط مارال وب