رایانش ابری و تأثیر آن بر توسعه کسب و کار

برای نظر دادن اولین باش!
30 آبان
رایانش ابری و تأثیر آن بر توسعه کسب و کار

رایانش ابری1 :
     رایانش ابری مدلی است برای دسترسی آسان از طريق شبكه به مجموعه ای از منابع محاسبه ای قابل تغيير و پیکربندی بر اساس تقاضای كاربر (مثل: شبکه ها، سرورها، فضای ذخیره سازی اطلاعات، برنامه های کاربردی و سرویس ها) که اين دسترسي بتواند با کمترین نياز به مديريت منابع و یا نیاز به دخالت مستقيم فراهم کننده سرویس به سرعت فراهم گردد (تعریف موسسه NIST). تعریف دیگر رایانش ابری عبارتست از نوعي مدل محاسبه ای با قابليت هاي ارائه ی خدمات فناوری اطلاعات به شکلی مقياس پذير از طريق اينترنت (گارتنر). نمونه  هایی از سرویس های فعال بر مبنای رایانش ابری  Google Earthو Google Mail است.
 افراد زیادی در حال استفاده از این نوع خدمات هستند مانند شبکه های اجتماعی و سرویس های پست الکترونیک و مانند اینها. در آینده افراد و سازمان  ها مجبور به استفاده بیشتر از این سرویس ها خواهند شد. محاسبات ابری از بعضی جهات بسیار کارا و مفید می باشد اما در بعضی از موارد دارای نقاط ضعف نیز هست. آینده ای که برای محاسبات ابری پیش بینی می شود آینده ای بسیار روشن می باشد و شاید روزی فرا برسد که تمام امکانات نرم افزاری از طریق اینترنت ارائه شود.

اثرات مهم رایانش ابری بر توسعه کسب و کار:
مفهوم رایانش ابری در حوزه کسب و کار بسیار تأثیرگذار بوده است. به خصوص در راه اندازی، توسعه و رشد کسب و کارهای اینترنتی یا مبتنی بر اینترنت این تأثیر بیشتر و عمیق تر به نظر می رسد. با وجود رایانش ابری، کارآفرینان سرمایه کمتری در آغاز کار نیاز دارند و سرمایه گذاران هم ریسک کمتری تحمل می کنند. پیش از اینکه رایانش ابری به شکل امروزی عمومیت یابد، راه اندازی یک کسب و کار در دنیای فناوری اطلاعات بسیار گران بود. بسیاری از شرکت ها، بخش زیادی از سرمایه های خود را صرف خریدن سرورهای اختصاصی، کسب مجوز نرم افزارهای مختلف و مانند اینها می کردند. از جمله مهم ترین اثرات رایانش ابری بر کسب و کار موارد زیر هستند:
1.    راه اندازی خدمات پس از تایید در کوتاه ترین زمان ممکن: افزایش سرعت شروع به کار بر روی ایده تجاری.
2.    منابع رایگان: در اختیار گرفتن منابع لازم به صورت مطمئن 2 و مقیاس پذیر 3 برای شروع به کار، کاهش ریسک و ادامه آن بدون دغدغه های فنی ناشی از اشکالات زیرساختی. 
3.    استفاده از منابع بر اساس نیاز و بودجه: دسترسی به منابع مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی (پردازش، پایگاه داده، فضای ذخیره سازی) بر اساس تقاضا (با توجه به افزایش مشتریان و توسعه محصولات و خدمات) در زمان مورد نیاز و به میزان لازم، بدون نیاز به سرمایه گذاری زیاد یا قراردادهای طولانی مدت.
4.    پرداخت بر اساس نیاز: در این صورت سرمایه لازم جهت تهیه زیرساخت های پردازشی صرف خود کسب و کار (تولید محصولات و خدمات، بازاریابی، فروش و …) می شود.
5.    افزایش یا کاهش سریع مقیاس: یعنی راه اندازی زیر ساختی که بسیار منعطف بوده و بر اساس اهداف بلند مدت کسب و کارهای نوپا قابل گسترش باشد و هم چنین نسبت به نیازهای کوتاه مدت واکنش گرا باشد.
6.    رشد ناب و هوشمندانه کسب و کار: ارائه راه کارهای منعطف بر اساس نیاز و نوع سرورها، مدیریت آسان و کنترل هزینه ها و مانند اینها.

نوشته شده توسط: فرزانه مهدویان دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران.

منابع : برگرفته از: isconference


- www.wikipedia.org
- www.startupscloud.ir
- ww.gartner.com
- Advantages and challenges of adopting cloud computing from an enterprise perspective, Maricela-Georgiana Avram (Olaru), The 7th International Conference Interdisciplinarity in Engineering (INTER-ENG 2013),2014
- Health and social care information systems and technologies issues in the study of organizational resilience in cloud computing environments, Andrea Herrera Lech Janczewski, International Conference on Project Management, 2014


1) Cloud computing
2)  reliable
3) scalable

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز97
دیروز573
این هفته1874
این ماه14409
مجموع261681

22
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 04:01
توسعه یافته توسط مارال وب