بازاریابی شبکه ای چیست؟

برای نظر دادن اولین باش!
27 آبان
بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای یا نت ورک مارکتینگ نوعی شیوه فروش است که در آن کمپانی ها محصولات خود را بدون تبلیغات و بدون واسطه به فروش می رسانند، و مشتریان پس از خرید در صورت تمایل می توانند محصولات کمپانی را بازاریابی کنند و سود بگیرند. درآمد در بازاریابی شبکه ای هم در ازای فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق زیر مجموعه کسب می شود.

برخی از عبارت های مرتبط با بازاریابی شبکه ای عبارتند از: فروش رابطه ای، بازاریابی چند سطحی، ام ال ام، ان ام، شرکت های هرمی، فروش ارجاعی

در بازاریابی شبکه ای، بازاریاب ها به صورت تبلیغات کلامی یا تبلیغات چهره به چهره اقدام به فروش محصولات کمپانی می کنند. سر و کار فعالان شبکه ای با قانون، بدلیل شباهت این نوع از فروش، با شرکت های هرمی می باشد.

تاریخچه

ایده بازاریابی شبکه ای از فرمول تصاعد گرفته شد، در صده ششم قبل از میلاد توسط فیثاغورس و در صده سوم قبل از میلاد توسط اقلیدوس در کتاب معروف مقدمات به جهان معرفی شد.

جان پل گتی، ثروتمندترین مرد آمریکایی در سال 1957 میلادی بود، و برای اولین بار اعلام کرد که من ترجیح می دهم که از 1% تلاش صد نفر استفاده کنم تا اینکه از 100% تلاش خود. این ایده که اهرم زدن نام دارد، امروزه پایه گذار فلسفه بازاریابی شبکه ای شده است.

اولین بار، یک شرکت دوچرخه سازی در روسیه از این ایده استفاده کرد و برنامه ای ترتیب داد که مشتریان با پرداخت 10 روبل به جای 50 روبل صاحب دوچرخه شوند اگر چهار مشتری دیگر نیز معرفی کنند. ولی فروش کمپانی به سرعت به اشباع رفت. در روسیه به آن شرکت بهمنی و در فرانسه به آن گلوله برفی لقب دادند و صددرصد تقلب و کلاهبرداری تلقی شد. از آن پس، سیاستمداران، اقتصاددانان و جامعه شناسان زیادی به دنبال پیدا کردن راهی بودند که از این ایده به نفع همه استفاده کنند.

اولین کمپانی که به طور رسمی فعالیت بازاریابی چند سطحی را در سال 1930 آغاز کرد، کمپانی ویتامین کالیفرنیا بود که نام خود را در سال 1939 به نوترالایت تغییر داد و امروزه محصولات خود را از طریق کمپانی ام وی بفروش می رساند.

توجیه اقتصادی بازاریابی شبکه ای:

شرکت های هرمی به تولید کمکی نمی کنند، و باعث پیشرفت اقتصاد جوامع نمی شوند، مشتریان نیز اگر تنوانند پلان خود را بسازند، دست خالی می مانند.

در یک فضای ایده آل، به کمک بازاریابی شبکه ای، کمپانی های تولید کننده مجال خوبی خواهند یافت تا بدون دغدغه فروش محصولات، به ارتقا و بهبود کیفیت کالاها یا خدماتشان بپردازند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز52
دیروز573
این هفته1829
این ماه14364
مجموع261636

19
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 02:23
توسعه یافته توسط مارال وب