مفهوم مدل کسب و کار و عناصر آن

برای نظر دادن اولین باش!
21 آبان
مفهوم مدل کسب و کار و عناصر آن

مروری بر ادبیات موضوعی ارائه شده در خصوص مدل های کسب وکار، مشاهده می شود که تعاریف بسیار زیادی در خصوص این مفهوم ارائه شده است. از نظر اسلای وتزکی مدل کسب و کار عبارت است از کلیاتی در مورد انتخاب مشتریان، انجام وظایف و برون سپاری، ترکیب منابع، رفتن به بازار، ایجاد مطلوبیت برای مشتریان و تسخیر سود است. در تعریفی دیگر از پتروویک و همکارانش مدل کسب و کار در ایجاد ارزش است که پشت سر فرآیندهای واقعی شرکت قرار می گیرد. فابر و همکارانش مدل کسب و کار را شبکه ای از شرکت ها که هدف آنان ایجاد ارزش از طریق استقرار فرصت های فناوری است می داند که به دلیل تفاوت آنها در موارد فنی، کاربر، سازمان و نیازمندی های مالی باید با یکدیگر تطبیق و موازنه پیدا کنند. چسبروگ و روسنبلوم نیز معتقدند مدل های کسب و کار موفق، با ایجاد منطق های ابتکاری، قابلیت های فنی را با ارزش های واقعی اقتصادی مرتبط می نمایند. تیس مدل کسب و کار را منعکس کننده فرضیه مودیریت در مورد آنچه مشتریان می خواهند، چگونه آنها آن را می خواهند و چگونه یک شرکت می تواند به بهترین نحو این نیاز ها را برآورده کند و برای ارائه آن چه پرداختی باید انجام دهند، می داند.

عناصر مدل کسب و کار از دیدگاه صاحب نظران

از دیدگاه استوروالدر

از نظر استوروالدر مدل کسب و کار شامل چهار بخش محصول، اینترفیس مشتری، مدیریت زیرساختار و منابع مالی است.  وی همچنین برای هر یک از این عناصر اجزایی را بر می شمارد. عنصر محصول شامل ارزش ارائه شده، اینترفیس مشتری شامل مشتری هدف، کانال توزیع و روابط، مدیریت زیرساختار شامل پیکربندی ارزش، قابلیت و توانایی و همکاری و منابع مالی شامل ساختار هزینه و مدل درآمد است.

از دیدگاه مهدوان

مهدوان مدل کسب و کار را ترکیبی از 3 عنصر بسیار حیاتی یعنی ارزش، درآمد و پشتیبانی برای کسب و کار می داند. منظور از جریان ارزش، ارزشی است که به شرکای کسب و کار و مشتریان ارائه می شود. جریان درآمد، طرح کسب درآمدی مطمئن برای دست اندرکاران آن کسب وکار را در بر میگیرد. جریان پشتیبانی، مسائل مختلف مربوط به طراحی زنجیره تامین کسب و کار را پوشش می دهد.

از دیدگاه آفوا و توکی

از نظر آفوا و توکی مدل کسب و کار شامل ارزش مشتری، محدوده، قیمت گذاری، منبع درآمد، فعالیت های مرتبط، پیاده سازی، قابلیت ها و قابلیت است. آنها معتقدند که مدل کسب و کار، باید پاسخگوی این سوالات باشند:

-چه نوع ارزشی به مشتریان ارائه می شود؟

-این ارزش به چه مشتریانی ارائه می شود؟

-قیمت ارزش ارائه شده چقدر است؟

-دست اندر کار/ دست اندر کاران ارائه دهنده این ارزش چه کسانی هستند؟

-چه استراتژی هایی برای ارائه ارزش باید در نظر گرفته شود؟

-چگونه ارزش باید تهیه شود؟

-این ارزش چگونه باید قابلیت های مشخص ارائه کند؟

-چگونه مزیت حاصل از ارزش باید حفظ شود؟

 

 

منابع: 

 

زعفریان، رضا؛ نیرومند، پوراندخت؛ رنجبر، محبوبه. " الگوهای طراحی مدل کسب وکار". کار و جامعه، شماره 135، شهریور ماه 1390

 

 

Nordlund, T.(2007), “ Scenarios and Operator Business Models for Management of Digital Homes.Espoo

 

Osterwalder, A.(2004). “ THE BUSINESS MODEL ONTOLOGY A PROPOSITION IN A DESIGN SCIENCE APPROACH”.

 

Teese, D.J.(2009). Business models,business strategy and innovation. Long Range Planning.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز48
دیروز573
این هفته1825
این ماه14360
مجموع261632

26
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 02:08
توسعه یافته توسط مارال وب