فرآیند طراحی مدل کسب و کار

برای نظر دادن اولین باش!
20 آبان
فرآیند طراحی مدل کسب و کار

 

هر پروژه طراحی مدل کسب و کار اقتضائات، چالش ها، موانع و عوامل کلیدی موفقیت خود را دارد. همچنین هر سازمان نقطه شروع متفاوتی دارد و مسئله اساسی مدل کسب و کار را در بافت سازمانی خود و با توجه به اهدافش مطرح می کند. پنج مرحله فرآیندی که در زیر مطرح می شود، ارائه دهنده نقطه شروعی است که تقریبا تمام سازمان ها با هر رویکرد سازمانی که دارند، می توانند آن را پیاده سازی نمایند.

خاستگاه نوآوری در مدل کسب و کا، یکی از این چهار هدف است:

  • پاسخگویی به نیازهای موجود و برآورده نشده بازار
  • ورود فناوری ها، محصولات یا خدمات جدید به بازار
  • بهبود، جهش یا ایجاد تحول در بازار موجود با یک مدل کسب و کار بهتر
  • ایجاد یک بازار کاملا جدید

 

نگرش طراحی مسئله چالش برانگیز این است که علی رغم همه تلاش هایی که برای به کارگیری فرآیندی مشخص برای نوآوری صرف می شود، نوآوری در مدل کسب و کار غیرقابل پیش بینی و بسیار نامنظم است. این موضوع نیازمند توانایی مدیریت شرایط عدم قطعیت و ابهام، تا زمان ظهور راه حلی خوب باشد. البته رسیدن به یک راه حل ممکن است بسیار زمان بر بوده و مشارکت کنندگان باید وقت و انرژی زیادی را برای بررسی گزینه های مختلف صرف کنند. پاداش زمان صرف شده، به احتمال زیاد مدل کسب و کار جدید و قدرتمندی خواهد بود که رشد آینده سازمان را تضمین می کند.

مراحل طراحی مدل کسب و کار

آماده سازی: برای طراحی یک کسب و کار موفق آماده شوید. تمام عناصر لازم برای طراحی مدل کسب و کار موفق را بسیج کنید. درباره نیاز به مدل کسب و کار جدید آگاهی ایجاد کنید. محرک ها و انگیزه های اجرای پروژه را توضیح داده و زبانی مشترک برای توصیف، طراحی، تحلیل و بحث در مورد مدل های کسب و کار به وجود آورید.

شناخت: در خصوص عناصری که برای طراحی مدل کسب و کار مورد نیاز است، تحقیق کنید. به همراهی تیم طراحی مدل کسب و کار در دانش های مرتبط( مشتریان، فناوری و محیط) تامل کنید. به جمع آوری اطلاعات بپردازید، با متخصصان مصاحبه کنید، مشتریان بالقوه را مورد مطالعه قرار داده و به شناسایی نیازها و مشکلات بپردازید.

طراحی: گزینه های مناسب مدل کسب و کار را خلق و بهترین را انتخاب کنید. اطلاعات و ایده های جمع آوری شده از مرحله قبل را به نمونه های مدل کسب و کار تبدیل کنید که قابل کاوش و آزمودن باشند. بعد از واکاری مفصل در مورد مدل کسب و کار، رضایت بخش ترین طرح مدل کسب و کار را انتخاب کنید.

پیاده سازی: نمونه مدل کسب و کار را در عمل پیاده سازی کنید.

مدیریت: مدل کسب و کار ر در پاسخ به واکنش های بازار تغییر و تطبیق دهید. ساختارهای مدیریتی ایجاد کنید تا بتوانید به طور مداوم بر مدل کسب و کار خود نظارت داشته، آن را ارزیابی نموده و سازگار یا متحول نمایید.

 

منبع: کتاب خلق مدل کسب و کار – نوشته الکساندر استروالدر، ایو پیگنیور

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز98
دیروز573
این هفته1875
این ماه14410
مجموع261682

26
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 04:03
توسعه یافته توسط مارال وب