رابط کابری چیست؟

برای نظر دادن اولین باش!
19 مهر
رابط کابری چیست؟

رابط کاربری: User Interface

در تکنولوژی اطلاعات یوزر اینترفیس در ابزارهای اطلاعاتی طراحی می شود که در تعامل با یک انسان و کاربر است. این می تواند شامل نمایش اسکرین ها، کیبوردها و یک موز و همچنین ظاهر یک میزکار باشد. در طرحی اپلیکیشن ها و سایت ها که با کاربران تعامل دارند یوزراینترفیس را طراحی می کنند. وابستگی روبه رشد بسیاری از شرکتها در برنامه های کاربردی وب و برنامه های کاربردی تلفن همراه باعث شد که شرکت ها رابط کاربری و طراحی آن را اولویت بیشتری دهند.

UI اغلب با UX(تجربه کاربری) اشتباه گرفته می شود، که به ظاهر اپلیکیشن ها و سایت ها، زمان پاسخگویی به کاربران، محتوای ارائه شده و خدمات آن ها در رابط کاربری اشاره دارد. تمرکز فزاینده بر ایجاد تجربه کابری بهینه و مناسب موجب شد تا افرادی به عنوان کارشناس UI و UX در سازمانها و شرکت ها مشغول به کار شوند.

برخی از زبان ها مانند HTML و CSS توانایی زیادی برای ایجاد یک محیط و تجربه کاربری بهتر پیدا کرده اند.

تاریخچه

تاریخچه رابط کاربری را میتوان به مراحل زیر دسته بندی کرد این دسته بندی بر اساس نوع غالب رابط کاربری در هر دوره است.

  1. دسته ای ۱۹۴۵ – ۱۹۶۸ : در این نوع هیچگونه صفحه نمایش وجود نداشت و دستگاه خروجی خود را بر روی یک تکه کاغذ پرینت میکرد .
  2. خط فرمان ۱۹۶۹ – حال : شامل یک صفحه نمایش است که دستورات داخل آن تایپ شده و پاسخ دستگاه نیز داخل همان نمایش داده میشود .
  3. گرافیکی : این نوع همین دستگاه های امروزی میباشد که محتوا با المان های گرافیکی آمیخته شده و نمایش داده میشود . رابط کاربری گرافیکی به دلیل زیبایی و آسانی کار با آن به نوع غالب در آمده و ما در سایت یو آی آپ به برسی و آموزش این سبک می پردازیم .

طراحی رابط کاربری

شیوه های اولیه مورد استفاده  شامل نمونه سازی و شبیه  سازی است  .

شیوه های طراحی رابط کاربری شامل طراحی کاربر محور ، طراحی فعالیت محور ، طراحی مبتنی بر سناریو و طراحی ارتجاعی است . این طرح باید طوری باشد که حواس کاربر را به بخش های نامربوط منحرف نکند و در جهت آسان سازی و سرعت بخشیدن مسیر رسیدن به هدف کاربر باشد . برای مثال این طراحی مشابه سایر طرح های رایج باشد و هنگامی که کاربر به آن برخورد میکند احساس آشنایی نماید حتی اگر اولین باری باشد که از این محصول استفاده میکند .

انواع رابط کاربریی از نظر ماهیت  :

۱ سخت افزاری : مثل موس ، کیبرد ، تاچ پد و …

۲ نرم افزاری : مثل پنجره ها ، انواع منو ها و …

۳ خط فرمانی : مثل خط فرمان ویندوز ، شل ها ، و انواع محیط های کنسولی

۴ هلوگرافیک

۵ جستجو

و …

 

منابع:

techtarget

یو آی آپ

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز55
دیروز573
این هفته1832
این ماه14367
مجموع261639

25
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 02:37
توسعه یافته توسط مارال وب