سیستم های اطلاعاتی: IS

برای نظر دادن اولین باش!
15 مهر
سیستم های اطلاعاتی: IS

سیستم های اطلاعاتی

“سیستم اطلاعاتی  شامل شبکه ای از سخت افزارها و نرم افزارهایی است که مردم و سازمان ها به منظور جمع آوری، فیلتر، پردازش، خلق و توزیع داده ها از آنها استفاده می کنند.”

“سیستم های اطلاعاتی ترکیبی از سخت افزار، نرم افزار و شبکه های ارتباطی است که توسط مردم برای جمع آوری، خلق و توزیع مفید داده ها، در برنامه ریزی سازمانی استفاده می شود.”

“سیستم های اطلاعاتی همبستگی میان اجزایی است که در کنار یکدیگر وظیفه جمع آوری، پردازش، ذخیره سازی، و انتشار اطلاعات برای حمایت از تصمیم گیری ها، همکاری ها، کنترل، تجزیه تحلیل و مصور سازی اطلاعات در سازمان را بر عهده دارند.”

همانطور که در بالا مشاهده میکنید تعاریف ارائه شده در بالا بر ترکیب و نقش سیستم های اطلاعاتی اشاره دارند. امروزه به علت حجم عظیم و روز افزون اطلاعات، سازمان ها و نهادهای مختلف به منظور مدیریت و برنامه ریزی بهتر و همچنین هدایت بهتر محصولات و برنامه های خود، ناچارند سیستم های اطلاعاتی متناسب با فعالیت های خود را بکار بگیرند.

سیستم اطلاعاتی چیست؟

اصطلاح سیستم های اطلاعاتی ممکن است معانی زیادی را در ذهن افراد مختلف تداعی کند: کامپیوترها، پایگاه های داده، تجارت الکترونیک و بسیاری دیگر که همه جزوی از سیستم های اطلاعاتی یا عملکرد آنها در سازمان ها و مکانهای مختلف را بیان میکنند. سیستم های اطلاعاتی دارای عناصر مختلفی است که انتخاب درست آنها باعث کارآمدی بیشتر و بهتر این فناوری ها می شود.

اجزای سیستم های اطلاعاتی

سیستم های اطلاعاتی همانگونه تعریف شد شامل سخت افزارها، نرم افزارها و شبکه های ارتباطی میان افراد مختلف است. با توجه به مطالب گفته شده، سیستم های اطلاعاتی شامل پنج جزء می باشند:

  • سخت افزار
  • نرم افزار
  • اطلاعات
  • شبکه های ارتباطی
  • نیروی انسانی
  • فرآیند

سخت افزار

سخت افزار شامل اجزای فیزیکی سیستم های اطلاعاتی می باشد که نرم افزارها و سیستم های اطلاعاتی برروی آنها قابل اجرا می باشند. کامپیوترها، کیبوردها، هارد و… نمونه هایی از سیستم های اطلاعاتی می باشند. سخت افزار سیستم های اطلاعات، استخوان بندی این سیستم ها را تشکیل می دهند. که با کمک نرم افزارها و شبکه های ارتباطی به حرکت در می‌آید.

نرم افزار

نرم افزار شامل مجموعه ای از فرمان ها و دستورالعمل ها می باشد که به سخت افزار می گوید چه کاری را باید انجام دهد. نرم افزارها توسط برنامه نویسان طراحی و ایجاد می شوند و قابل لمس نیستند. برنامه نویسان در طراحی نرم افزارهای مختلف با استفاده از کد نویسی در محیط های برنامه نویسی دستورات مورد نظر در در برنامه می گنجانند تا در هنگام پیاده سازی در سخت افزار بتواند دستورات مورد نظر را به سخت افزار القا کند. دسته بندی های مختلفی از نرم افزارها وجود دارد. دو دسته اصلی نرم افزارها شامل :

  • نرم افزار سیستم عامل که سخت افزار را دسترس پذیر و قابل استفاده می کند. مانند: سیستم عامل ویندوز مایکروسافت در رایانه های شخصی و سیتم عامل اندروید در گوشی های هوشمند.
  • نرم افزارهای کاربردی که در شرایط مختلف بنا به نوع دستورالعمل هایشان قابل استفاده می باشند. مانند برنامه هایی نظیر: اکسل، بازی های رایانه ای.

اطلاعات

سومین جزء در سیستم های اطلاعاتی، اطلاعات میباشد. اطلاعات مجموعه از واقعیت و رویدادهاست. برای مثال شما کجا زندگی می کنید؟ شماره تلفن شما چند است؟ همه این ها قطعاتی از اطلاعات هستند. اطلاعات هم مانند نرم افزارها نامحسوس و غیر قابل لمس می باشند. همه اطلاعات ممکن است مفید نباشند، اما داده های جمع آوری شده، نمایه شده و سازماندهی شده در داخل دیتابیس ها می توانند یک ابزار قدرت برای سازمان ها باشند. همانطور که دیدید در تمامی تعاریف ارائه شده در ابتدای درس تمرکز اصلی بر این است که سیستم های اطلاعاتی چگونه اطلاعات را مدیریت می کنند. سازمان ها مجموعه ای از انواع مختلف داده ها و اطلاعات را جمع آوری می کنند تا بر اساس آن بتوانند به تصمیم گیری های سازمانی بپردازند تا بتوانند عملکردهای سازمانی را بهبود بخشند.

شبکه های ارتباطی

در کنار سخت افزارها، نرم افزارها و اطلاعات که به عنوان تکنولوژی های هسته سیستم های اطلاعاتی در نظر گرفته می شوند، جزء دیگری نیز باید اضافه شود تا ارتباط میان بخش های مختلف را فراهم کند. ارتباطات جزء چهارم در سیستم های اطلاعاتی است. از لحاظ فنی شبکه های ارتباطی خود از سخت افزارها و نرم افزارهایی مختلفی تشکیل شده اند، اما بر اساس ویژگی های سیستم های اطلاعاتی آن را در دسته بندی جداگانه ای قرار می دهند.

نیروی انسانی

جزء پنجم از سیستم های اطلاعاتی شامل نیرویهای انسانی درگیر با این سیستم های اطلاعاتی می باشد. کارمندان بخش های اطلاعاتی سازمان یک جزء اساسی برای سیستم های اطلاعاتی محسوب میشوند که دانش استفاده از سیستم های اطلاعاتی و مدیریت آنها، باعث استفاده بیشتر و با کیفیت تر از این سیستم ها به منظور ارتقای عملکردهای سازمانی را دارند.

فرآیند

آخرین جزء از سیستم های اطلاعاتی فرآیند نام دارد که شامل مجموعه از مراحل به منظور دستیابی به خروجی های دلخواه و اهداف مورد نظر می‌باشد. سیستم های اطلاعاتی هر چه بیشتر با فرآینده های سازمانی یکپاچه شوند میتوانند به بهبود تولیدات و خدمات سازمانی بیشتر کمک کنند.

 منبع: برگرفته از vatyar

David T. Bourgeois, Ph.D.”Information Systems for Business and Beyond“.2014

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز54
دیروز573
این هفته1831
این ماه14366
مجموع261638

24
آنلاین
سه شنبه, 06 اسفند 1398 02:33
توسعه یافته توسط مارال وب