اقتصاد دیجیتالی: Digital economy

برای نظر دادن اولین باش!
12 مهر
اقتصاد دیجیتالی: Digital economy

اقتصاد دیجیتال

اقتصاد دیجیتال یک شبکه جهانی از فعالیتهای اقتصادی، تراکنش های مالی و تعاملات حرفه ای می باشد که با استفاده از اطلاعات و تکنولوژی های ارتباطی قابل پیاده سازی است.

به صورت خلاصه تر اقتصاد دیجیتال به معنای اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی های دیجیتالی می باشد.

دان تپسکات[1] نخستین کسی بود که این اصطلاح را در سال 1995 در کتابی با عنوان اقتصاد دیجیتال: Digital Economy: Promise and Peril in the Age of Networked Intelligence” به کار برد. نیکلاس نگروپونته[2] بنیانگذار آزمایشگاه رسانه ای موسسه فناوری ماساچوست و نویسنده در سال 1995، در کتاب “بیت ها به جای اتم ها” به توصیف اقتصاد دیجیتال پرداخت.

اقتصاد دیجیتالی در مقابل اقتصاد اینترنتی

در روزهای اولیه ظهور این مفهوم، اقتصاد دیجیتال را گاهی اقتصاد اینترنتی می‌نامیدند. این نامگذاری شاید به دلیل وابستگی این نوع اقتصاد به اینترنت بوده باشد. با این حال اقتصاددانان و مدیران تجاری اقتصاد دیجیتال را پیشرفته تر و پیچیده تر از اقتصاد اینترنتی‌ای می دانند که تحت یک تعریف ساده به معنای ارزش اقتصادی حاصل از اینترنت ارائه شود.

اقتصاد دیجیتال بازتاب حرکت از انقلاب صنعتی سوم به سمت انقلاب صنعتی چهارم است. سومین انقلاب گاهی انقلاب دیجیتال نامیده می شود که به دلیل تغییرات بعد از قرن بیستم و حرکت از دستگاه های مکانیکی و الکترونیک آنالوگ به سمت تکنولوژی های دیجیتال است. انقلاب چهارم با عنوان انقلاب دیجیتال بر فناوری هایی تمرکز دارد که مانند پلی میان دنیای فیزیکی و دنیای سایبری عمل میکنند.

اهمیت اقتصاد دیجیتال

اگر چه برخی از سازمان ها و افراد برای صرفه جویی در کارهای موجود از رایانه ها استفاده میکنند اما اقتصاد دیجیتال پیشرفته تر از این نوع استفاده هاست. این نوع از اقتصاد به سادگی با استفاده از یک کامپیوتر به منظور انجام وظایف دستی و یا بر روی دستگاه های آنالوگ قابل انجام نیست.

در عوض این پارادایم جدید، چندین تکنولوژی پیشرفته و سیستم عامل جدید را به کار می گیرد. این فناوری ها و سیستم ها شامل: ابراتصال ها، اینترنت اشیا، داده های بزرگ، آنالیز پیشرفته، شبکه های بی سیم، گوشی ها و رسانه های اجتماعی می باشد.

[1] . Don Tapscott

[2] . Nicholas Negroponte

 

 

منبع:

vatyar

 techtarget

 

خواندن 264 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 مهر 1396 ساعت 07:46

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز387
دیروز663
این هفته1685
این ماه12343
مجموع240552

43
آنلاین
دوشنبه, 30 دی 1398 14:13
توسعه یافته توسط مارال وب