آشنایی با نحوه رزومه‌نویسی

برای نظر دادن اولین باش!
29 شهریور
آشنایی با نحوه رزومه‌نویسی

مفهوم رزومه

رزومه" Resume " در واقع متنی است که به منظور تبلیغ شما براي یافتن کار یا عقد قراردادهاي مهارتی تهیه می‌شود. عبارت دیگري که در این خصوص بکار می‌رود " Curriculum vitae " است، که عبارتی لاتین و تقریبا به معناي " دوره‌اي از زندگی من " می‌باشد . در اکثر مواقع مخفف این عبارت cv به عنوان معادل" Resume "" استفاده می‌شود. "رزومه" به معناي خلاصه و مختصر است . رزومه خلاصه‌اي است چند صفحه‌اي حاوي اطلاعات و مشخصات فردي ، مهارت‌ها ، تجارب شغلی و تحصیلی شما که قبل از انجام مصاحبه در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد . در واقع رزومه، تصویر ذهنی از شما و فعالیت‌هاي شغلی‌تان به خواننده ارائه می‌نماید و باعث می‌شود تا ویژگی‌هاي مفید و موثر شما در اختیارشان قرار گیرد و کارفرما را متقاعد نماید تا از بین داوطلبان فراوان شما را براي مصاحبه انتخاب کند. رزومه شما باید مختصر و مفید و کاملا صادقانه نوشته شود.

 

قالب های رزومه نويسی:

 ١ – رزومه زمانیchronological

در این شیوه، سوابق کاري به ترتیب عکس زمانی که اتفاق افتاده‌اند، با ذکر نام شرکت، تاریخ و عنوان کارآورده می‌شوند. کسانی که تجربه کاري طولانی و ممتد دارند معمولا از این نوع رزومه استفاده می‌کنند.

 ٢ – رزومه عملکردی Functional

در این روش نویسنده بر دست‌آوردها و توانایی‌هاي شغلی خود تاکید می‌کند و آنها را در رسته‌هایی مثل مدیریت و رهبري ، سوابق و سایر مهارت‌ها و توانایی‌ها و تخصص‌ها مرتب می‌نماید. چنین رزومه‌اي براي کسانی که به تازگی فارغ التحصیل شده‌اند یا تجربه کاري زیادي ندارند و یا می‌خواهند زمینه کاري خود را تغییر دهند مناسب است.

 نکته : می‌توان از ترکیب هر دو قالب نیز استفاده کرد. یعنی هر دو بخش سوابق شغلی، توانایی‌ها و تخصص‌ها را در رزومه در کنار موارد زمانی نیز گنجاند.

 

 

انواع رزومه:

 ١- رزومه دانشگاهی و تحصيلی

قالب این گونه رزومه‌ها معمولا ساده است و بیشتر در مورد مقاطع تحصیلی، محل فارغ التحصیلی، مهارت‌ها و عناوین مختلف در آزمون‌ها ، المپیاد‌ها و موفقیت‌هاي کسب شده در سطح منطقه، استان، کشور و در نهایت مهم‌ترین و ارزشمندترین سطح علمی و بین المللی توضیح می‌دهد. این رزومه قالبا به منظور ارتقاي سطح دانش و اخذ پذیرش در دانشگاه‌هاي معتبر ارائه می‌گردد.

٢ – رزومه کاری

 رزومه‌هاي کاري پرکاربردترین نوع رزومه‌نویسی می‌باشد. در این نوع از رزومه‌ها اطلاعات شخصی فرد جویاي کار در بخش اول آورده می‌شود. در بخش دوم مطالبی در خصوص اطلاعات تحصیلی شامل آخرین مدرك و گواهی‌نامه‌هاي معتبر دانشگاهی درج می‌شود. در بخش سوم به توصیف مهارت و سوابق شغلی پرداخته می‌شود. باید بر اساس هر سال ، نام شرکت ، محل و سمت خود را ذکر کنید. در واقع شناسنامه و سوابق کاري شما در این بخش مشخص می‌شود. این نوع رزومه به دلیل آن که می‌تواند سرنوشت کاري شما را تغییر دهد از اهمیت خاصی برخوردار است.

٣ - رزومه مديريتی

 به جرات می‌توان گفت که این نوع رزومه فاصله چندانی با رزومه کاري یا تحصیلی دارد و حرفه‌اي‌تر و جدي‌تر به موضوع می‌پردازد. در این راستا می‌توان به رزومه مدیران ، اساتید و متخصصان اشاره کرد. برخلاف رزومه‌هاي دانشگاهی و کاري در این بخش افراد بر حسب مسئولیت‌هاي پیشین، کارکردهاي اجرایی و حضور در فعالیت‌هاي مختلف ، پست‌هاي کلیدي را تسخیر می‌کنند. در این نوع رزومه علی‌رغم سوابق و تحصیلات دانشگاهی ، توانمندي‌هاي فردي و اجراي پروژه‌هاي بزرگ، ضامن کسب پست‌هاي عالی است. اغلب مدیران و مسئولان اجرایی بخش‌هاي مختلف دولتی و خصوصی از این رزومه در شناساندن توانایی‌ها و مهارت‌هاي خود استفاده می‌نمایند.

 ٤ – رزومه پايان دوران دبيرستان

این رزومه از نظر علمی درسطح پایین‌تري قرار دارد و صرفا براي آغاز به کار یا کسب درآمد ارائه می‌شود. کار در دوران دبیرستان و یا پس از فارغ‌التحصیلی ، فرصت‌هاي شغلی کمتري را در اختیار کارجویان قرار می‌دهد. به دلیل نداشتن سابقه و مهارت نمی‌توان زیاد به آینده چنین رزومه‌هایی امیدوار بود. اغلب این افراد براي یک دوره کوتاه مدت، کارآموزي و تعطیلات تابستانی رزومه خود را ارسال می‌کنند. مهم‌ترین بخش این رزومه بازنویسی تجربه‌ها و مهارت‌ها است . ذکر سوابق کاري و مهارت‌هاي کسب شده در این بخش الزامی است .

 

اجزاء و عناصر رزومه

هر رزومه از 2 بخش اصلی و فرعی تشکیل شده است.

 الف ) بخش های اصلی رزومه

 1 –.  اطلاعات شخصی شامل( نام و نام خانوادگی ، محل تولد ، سال تولد ، وضعیت تاهل و نظام وظیفه ، آدرس ، شماره تلفن ، آدرس پست الکترونیکی)

  2 –. سوابق تحصیلی (مقطع تحصیلی ، محل تحصیل ، زمان شروع و پایان ، نام مرکز مربوطه )

 3 –.  تجارب شغلی ( مشاغل رسمی و غیر رسمی ، وضعیت کنونی و نوع استخدام ، زمان شروع و پایان )

 4 –.  مهارت ها (مهارت هاي پروژه اي ، مهارت هاي کامپیوتري )

 5 –.  زبان خارجه ( فارسی ، انگلیسی و بالاخره زبانهاي دوم و سوم )

ب ) بخش های فرعی رزومه

 1 –.  جوایز و تشویق‌ها ( مقام‌هاي علمی کسب شده، مقام‌هاي پژوهشی کسب شده، کارمند نمونه، استاد برتر، راننده نمونه)

 2 –. عضویت در انجمن‌ها و گروه‌هاي حرفه‌اي ( عضویت در اتحادیه‌ها و سندیکاها، عضویت در تشکل‌هاي رسمی و نیمه رسمی، عضویت در تشکل‌هاي غیر دولتی و دولتی، عضویت در سازمان‌هاي غیر انتفاعی)

  3 –. انتشارات (تالیفات و ترجمه، مقالات چاپ شده، مقالات درحال چاپ، مقالات چاپ شده در کنفرانس‌هاي داخلی، مقالات چاپ شده در کنفرانس‌هاي خارجی ، مجلات همراه با سال انتشار آنها)

4 –. علایق جنبی ( سرگرمی‌ها، بازي‌ها، ورزش )

 5 –.  معرفین شامل ( نام و نام خانوادگی، عنوان شغل، نوع ارتباط با شما، آدرس و کدپستی، شماره تلفن و آدرس پست الکترونیکی)

 

 

منابع: 

قربانی، علیرضا، اصول رزومه نویسی، اولین جشنواره تابستانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار، شهریور 1391.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز387
دیروز159
این هفته1305
این ماه1812
مجموع324014

38
آنلاین
پنج شنبه, 19 تیر 1399 21:35
توسعه یافته توسط مارال وب