مدیریت زمان

15 مرداد
مدیریت زمان

مدیریت زمان

محاسبه اینکه زمان چقدر برای ما ارزش دارد و چه مقدار از آن به طور موثر مورد استفاده قرار نمیگیرد. یک کار بسیار ضروری است. با استفاده از فرمول زیر میتوان محاسبه کرد هر ساعت و هر دقیقه از زمان کاری چقدر ارزش دارد. سپس با استفاده از نتایج به دست آمده هزینه نسبی انجام هر یک از کارهای روزانه برآورد می شود. 

 

محاسبه ارزش زمان 

برای محاسبه ارزش هر دقیقه از زمان کاری، حقوق سالانه خود را در 1/5(هزینه های سربار) ضرب کنید و بعد حاصل ضرب را بر تعداد ساعات کار در سال تقسییم کنید. سپس رقم بدست آمده را بر 60 تقسیم کنید. 

 

فرآیند مدیریت زمان:

  • تعیین اهداف 

تا زمانی که ندانید برای فردا چه اقدامی انجام خواهید داد. برای امروز نیز نمیتوانید تصمیم گیری کنید. برای استفاده بهتر از زمان، برنامه ای موفق خواهد بود که در آن اهداف آینده مشخص شده باشد. در تعیین اهداف کلی، لازم است که اهداف بلند مدت شخصی و کاری نیز در نظر گرفته شوند. البته در کوتاه مدت ممکن است یک کار شخصی به طور موقت بر سایر اهداف بلند مدت ارجحیت پیدا کند. 

اهداف خود را بنویسید و بعد آنها را به اهداف کوتاه، بلند مدت، شخصی و کاری تقسیم بندی کنید. سپس ببینید آیا این هدف ها واقع بینانه هستند یا خیر. مثلا با اینکه همه افراد از خصوصیات بدنی خاصی برخوردار هستند، ولی هر زمان که بخواهند می توانند مهارت های جدیدتری نیز یاد بگیرند. ببینید بریا رسیدن به اهداف مورد نظر به کدام مهارت ها احتیاج دارید. دیگر دوران این طرز فرک که یک شغل برای تمام عمر کافیست به سرآمده و برای این که بتوانید شغل خود را حفظ کنید، لازم است خود را همواره از جهت اطلاعات و مهارت به روز نگه دارید. به عبارت دیگر، اهداف شغلی شما می تواند گوناگون باشد. و بالاخره برای رسیدن به هر یک از اهداف خود یک جدول زمانبندی تدوین و مهلت رسیدن به هر یک را در آن قید کنید.

 

  • برنامه ریزی برای اهداف شغلی

برای اینکه اهداف خود را راحت تر به دست بیاورید. باید برنامه ریزی کوتاه و درازمدت شغلی داشته باشید و آن را در برنامه های روزمره خود لحاظ کنید. نوشتن تجربیات، مهارت ها و ویژگی های تحصیلی و حرفه ای نیز می تواند مفید باشد. علاوه بر کار حرفه ای، انجام کارهای خانه یا نگهداری از نوزدان نیز می تواند به شما تجربه ارزشمندی در زمینه مدیریت بدهد. با نگاه به  مهارت ها و تجربیاتی که مکتوب کرده اید. اکنون فهرستی از مشاغلی را که به آنها مربوط می شود، تهیه کنید. 

 

تعیین اولویت ها

پس از انکه فهرست اهداف کوتاه و بلند مدت حرفه ای خود را تهیه کردید لازم است که آنها را به ترتیب اولویت مرتب کنید. تحقق هر هدف بزرگ مستلزم انجام چندکار کوچک تر است. از میان این کارها مهمترین آنها را شناسایی و به آن رسیدگی کنید. نکاتی که باید به خاطر سپارید:

  • ممکن است اولویت های کارفرما با اولویت های شما یکی نباشد.
  • اولویت ها تغییر می کنند. شاید لازم باشد در آغاز هر روز آنها را دوباره ارزیابی کنید. 
  • هر قدر که به اهداف خود نزدیک تر می شوید، تمرکز بر اقداماتی که در دست اجرا دارید اهمیت بیشتری پیدا می کند. 

 

تجزیه و تحلیل وظایف: از کلیه اهداف و وظایف جاری، آینده و روزمره خود فهرستی تهیه کنید. آنها را به سه گروه تقسیم کنید:

نوع الف: وظایف مهم و فوری

نوع ب: وظایفی که یا مهم هستند و یا فوری 

نوع پ: وظایفی که نه مهم و نه ضروری هستند. اگر در تقسیم بندی وظیفه خاصی شک دارید. آن را جزو گروه پ محسوب کنید یا اصلا آن را در نظر نگیرید.

 

بررسی عملکرد: تا آنجا که ممکن است درباره شغل فعلی خود صادق باشید. چقدر از وقت شما صرف کارهایی می شود که نباد در آن لحظه انجام بدهید؟ اهدافی که برای یک روز کاری تغیین کرده اید، تا چه حد تحقق پیدا می کنند؟ اگر فرضا هر روز 10 هدف برای بدست آوردن دارید کدام یک را در اولویت قرار می دهید؟

 

  • ثبت و تنظیم برنامه های کاری

ثبت کارهایی که باید در روزهای آتی انجام شوند نقش مهمی در مدیریت زمان دارد. برای اینکار میتوانید از ابزارهای مختلف کاغذی و الکترونیک استفاده کنید. توصیه می شود که به جای برنامه ریزی روزانه یک برنامه هفتگی تهیه کنید. 

 

 

منبع:

مهندس سیدرضا علوی. " مدیریت زمان "

شفیع الهی." مدیریت زمان ".تالیف تیم هنیدل و سارگل.1381

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز383
دیروز663
این هفته1681
این ماه12339
مجموع240548

40
آنلاین
دوشنبه, 30 دی 1398 14:12
توسعه یافته توسط مارال وب