نظریه همه چیز چیست؟

08 مرداد
نظریه همه چیز چیست؟

نظریهٔ همه‌چیز (Theory of everything)، یک نظریهٔ فرضی در فیزیک نظری است که به بیان رابطهٔ همهٔ پدیده‌های فیزیکی با یکدیگر می‌پردازد.

اصطلاح نظریه همه چیز رو برای اولین بار جان الیس در سال 1986 با چاپ مقاله ای در مجله نیچر آغاز کرد.منظور از نظریه همه چیز چیست؟منظور یک چهارچوب نظری منسجمی است که تمام جهات فیزیکی جهان رو توضیح و آن ها رو به هم ربط میدهد…..

یافتن چنین نظریه ای یکی از مسائل حل نشده فیزیک نظری هست.در قرن اخیر دو چهارچوب نظری ارائه شده :نظریه نسبیت عام و نظریه میدان کوانتومی . نسبیت عام متمرکز بر روی گرانش است و در مقام فهم جهان در نواحی بسیار بزرگ و پرجرم است. نظریه میدان های کوانتومی چهارچوبی هست که روی سه نیروی دیگر (هسته ای ضعیف،قوی،الکترومغناطیسی)تمرکز داره و در مقام فهم جهان در مقیاس های بسیار کم جرم مثل اتم ها و مولکول ها هست.نظریه استاندارد ذرات سه نیروی قوی ،الکترومغناطیسی،و ضعیف رو وحدت می بخشد.برای تلیفیق این دو نظریه باید یک چهارچوبی کشف بشود که یک واقعیت عمیق زیر بنایی رو بر ملا بکند تا بتونیم این دو نظریه رو در یک نظریه جامع تر جمع بکنیم و همه پدیده ها رو توضیح بدهیم. در این راستا مسئله گرانش کوانتومی مطرح شده که از جمله مصادیق آن ریسمان های مرتعش هستند.بر اساس نظریه ریسمان هر ذره در جهان در عمیق ترین سطح یعنی در مقیاس پلانک ترکیبی از ریسمان های مرتعش هست.از طریق برخی از ارتعاش های خاص الکترون بوجود میان و از طریق برخی از طرح های ارتعاشی دیگر کوارک بوجود میاد.اما چیزی که در حصول به نظریه همه چیز تردید ایجاد کرده«««« قضیه ناتمامیت گودل»»»» هست

طبق این قضیه، هر نظریه رسمی که  مشتمل بر حقایق ریاضی حساب باشد یا ناسازگار است(یعنی شامل گزاره هایی است که صدق و کذبشان هر دو قابل استنتاج است)یا ناقص است(یعنی در آن گذاره هایی وجود دارند که قابل استنتاج از این نظریه نیستند.) از قضیه ناتمامیت گودل نتیجه گرفته اند که ساختن نظریه همه چیز ممکن نیست. استانلی جاک یک فیزیکدان نظری هست در این رابطه میگه:وضوحا هیچ کیهان شناسی علمی که ضرورتا باید ریاضیاتی باشد ،نمیتواند تا آن جا که ریاضیات به کار آید در غیاب این گونه سازگاریتمامی مدل های ریاضیاتی،تمامی نظریه های ذرات بنیادی،نمی توانند نظریه ای باشند که نشان دهند که جهان فقط آن چنان باشد که هست و نه چیز دیگر.استیون هاوکینگ درباره این قضیه گفته:بعضی از مردم نا امید می شوند اگر یک نظریه نهایی که بتواند بر حسب تعدادی از اصول بنا شود ،وجود نداشته باشد.من متعلق به این گروه بودم .اما من این فکرم را تغییر دادم ،من اکنون خوشحال هستم که کاوش برای فهمیدن هرگز به انتها نمی رسد و ما همواره با چالش کشفیات جدید روبرو خواهیم بود .بدون آن ما در فقر به سر می بریم .قضیه گودل اطمینان داد به ما که همواره برای ریاضی دانان کار خواهد بود.به نظر من نظریه Mهمین کار را برای فیزیکدان ها میکند.


 
 
 
 

 

 

 

منبع:

بینگ بنگ

روزبلاگ

آینده آموزان آتا

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز389
دیروز663
این هفته1687
این ماه12345
مجموع240554

42
آنلاین
دوشنبه, 30 دی 1398 14:15
توسعه یافته توسط مارال وب