محوطه سازی/ Landscaping Design

20 فروردين
محوطه سازی/ Landscaping Design

امروزه یکی از معضلات بزرگ شهرها پدیده وارونگی و آلودگی هوا می‌باشد که یکی از راه‌های مقابله با این آلودگی‌ها در نظر داشتن و بوجود آوردن محوطه فضایی سبز در اطراف و پشت بام منزل خود می‌باشد. که این امر باعث جذب آلودگی هوا و درنتیجه خارج کردن اکسیژن از خود می‌باشد.

از دیگر خصوصیات محوطه‌سازی و فضای سبز نیز می‌توان به ایجاد فضایی دلنشین، روحیه‌بخش و جذاب را که برای استفاده‌کنندگان از آن بوجود می‌آورد اشاره کرد. همچنین طرح‌های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف یا پشت‌بام بنا تاثیر فراوانی در زیبایی و خوش نما کردن ویلا یا ساختمان مورد نظر دارد.

در محوطه‌سازی همیشه با گیاهان متنوع سروکار داریم چون گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرارمی‌گیرند همیشه علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، از شرایط اکولوژی )محیط زیست( نیز متأثر هستند. مانند تغییرات درجه حرارت، حداقل مطلق دما، میانگین و حداکثر مطلق دما، تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، بارندگی‌ها ، تعداد روزهای ابری و آفتابی، کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده‌های جوی به دقت توجه شود.

استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل‌کاری، درختکاری، رواق، باربیکیو و . . . از بخش‌های مهم محوطه‌سازی به شمار می‌روند. که با توجه به مساحت و خواست کارفرما طرح‌ها و المان‌های متفاوتی در محوطه‌سازی (لند اسکیپ) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 آبنما

یکی از مهم‌ترین گام‌های اصلی طراحی و اجرای محوطه‌سازی (لند اسکیپ) جانمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می‌باشد که باید قبل از اجرا در طراحی محوطه نوع چیدمان گل و گیاه در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد.

انتخاب خاک در محوطه‌سازی

در محوطه‌سازی در بخش‌های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار می‌گیرند که هر کدام از آنها نیازهای متفاوتی برای زیرسازی دارند . همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه‌سازی،بررسی ، جمع‌آوری ، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب درمحوطه‌سازی ، می‌تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیروهای ذکر شده داشته باشد .

مصالح ساختمانی در محوطه‌سازی

خوشبختانه امروزه تولید و نوآوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان‌سازی در جامعه با رشد سریعی روبروست ؛ اما شناخت و انتخاب صحیح مصالح برای محوطه‌سازی امرییست که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه‌سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست . علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت‌های مختلف ساختمانی استفاده می‌شود بخشی از مصالح بطور تخصصی فقط در محوطه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اطلاع از این موارد می‌تواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه‌سازی باشد.

ساخت المانها در محوطه سازی

با توجه به مساحت وخواست کارفرما المان‌های متفاوتی در محوطه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از المان‌ها عبارتند از آلاچیق ، رواق ، آبنما، برکه ، استخر ، باربیکیو و...

آلاچیق در محوطه‌سازی

آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می‌شود ، اطلاق می‌گردد و حتی نوع کاربری آن که در مواردی بعنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می‌شود نیز تغییری در این نام ایجاد نمی‌کند . این در حالیست که در محوطه‌سازی برای انواع مختلف از آلاچیق ، بسته به کاربرد آن نام‌ها و تعاریف جداگانه‌ای وجود دارد .

 

آبنما در محوطه‌سازی

یکی از المان‌هایی که در چند سال اخیر برای محوطه‌سازی(لند اسکیپ)  شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته ، آبنما بوده است . ساخت آبنما می‌تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد . در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نورپردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

برکه در محوطه‌سازی

برکه به فضایی گفته می‌شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد . برکه در محوطه‌سازی (لند اسکیپ) معمولا برای فضاهایی با هدف آرامش ، طراحی و ساخته می‌شود می‌توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد . برکه‌ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه‌سازی ،می‌تواند نقش مهمی در ذخیره‌سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی ، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه‌سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می‌شوند ، در آب‌هایی که راکد هستند ( مثل برکه ) قادر به ادامه حیات‌اند.

استخر در محوطه‌سازی

از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح‌ترین ورزش‌ها مورد توجه بوده است، به همین دلیل ساخت استخر سال‌ها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه‌سازان قرار داشته. امروزه با تغییر شکل زندگی شهرنشینی معمولا استخر بعنوان بخشی ازمحوطه‌سازی ویلاها دیده می‌شود . ساخت استخر به دلیل چالش‌هایی چون آب‌بندی ، تصفیه و نگهداری ، از تخصصی‌ترین عناصر در محوط‌سازی است.

نهر در محوطه‌سازی

در فرهنگ کهن ما همیشه آب‌های روان چه در باغ‌های ایرانی که ساخت آنها به بیش از 2000 سال می‌رسد و چه در شرایط طبیعی از اهمیت و استقبال زیادی برخوردار بوده ، به همین دلیل داشتن چنین المانی در محوطه‌سازی می‌تواند فضایی متفاوت ایجاد نماید.

کف‌سازی در محوطه‌سازی

همواره یکی از اثرگذارترین بخش‌ها در محوطه‌سازی کفسازی‌هاست . کفسازی جزیی از بخش سخت محوطه‌سازی(hard scape) است که می‌تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده‌کنندگان ، تقسیم فضا، زیبایی،سازه فضایی،القای حسی خاص و ... در محوطه‌سازی داشته باشد . استفاده از مصالح مناسب محوطه‌سازی (لند اسکیپ)  در این بخش برای حفظ امنیت ، زیبایی ، استحکام و .. بسیار دارای اهمیت است.

نورپردازی درمحوطه‌سازی

در طراحی فضای سبز نور همواره به عنوان یک عنصر مهم و اساسی به شمار می‌آید زیرا کلیه نقاطی که در فضای سبز از اهمیت بخصوصی برخودارند نظیر درب ورودی ، حیاط جلویی استخر برکه‌ها ،آبشارها ،فواره‌ها ،مجسمه‌ها ، درختان و کلیه وسایل زینتی باید امکانات روشنایی را داشته باشد. تا زیبایی واقعی را به نمایش بگذارند.نور عامل مهم در تفکیک رنگ‌ها و تعریف راه‌ها و معابر در شب‌ها می‌باشد. در صورت نبود نور در شب طراحی فضای سبز امری کاملا بی معنی جلوه می‌کند.لذا نیاز به نور در شب به بیشترین حد خود می‌رسد .

تاسیسات برقی در محوطه‌سازی

استفاده از انرژی برق برای روشنایی عمومی، نور پردازی و راه اندازی تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی (لند اسکیپ) امری اجتناب ناپذیر است . اگر چه به دلیل حضور مهندسین در بخش ساختمان سازی ، استفاده از استاندارد های مهندسی برق در ساختمانها نهادینه شده ؛ اما در محوطه سازی به دلیل اجرای سنتی محوطه ها ، کمتر به این امر توجه شده.استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره برداری برق در محوطه سازی ، نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگهداری فضای سبز داراست .

تاسیسات مکانیکی در محوطه‌سازی

تاسیسات مکانیکی در محوطه‌سازی شامل آبرسانی ، تاسیسات آبیاری اتومات ، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما ، بخشی از علم تاسیسات است که کمتر در ساختمان مورد توجه قرار می‌گیرد . به همین دلیل برای داشتن تاسیسات مناسب در محوطه‌سازی ، آگاهی از نوع و عملکرد لوازم موجود در بازار و بکارگیری آنها در محل‌های مناسب امر اجتناب‌ناپذیر است.

برگرفته از سایت نگین آذین پارت

خواندن 711 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 20 فروردين 1396 ساعت 17:44
تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز390
دیروز663
این هفته1688
این ماه12346
مجموع240555

40
آنلاین
دوشنبه, 30 دی 1398 14:16
توسعه یافته توسط مارال وب