سازوکارهای عملی استقرار چرخه مدیریت بهبود بهره وری

14 آذر
سازوکارهای عملی استقرار چرخه مدیریت بهبود بهره وری

سازوکارهای عملی 

در استقرار چرخه مدیریت بهبود بهره وری راهکارهای مختلفی وجود دارد که به بعضی از آنها که در عمل تجربه شده در زیر اشاره می شود:

نهادی کردن بهره وری در اندیشه

زیربنای استقرار چرخه مدیریت بهبود بهره وری این است که کارکنان یک سازمان تولید فکر کنند. کمبود سازمان ها در مقوله بهره وری، پول، تجهیزات، مواد و امکانات مادی نیست بلکه کمبود اصلی تولید فکر است. سازمان های موفق و بهره ور علاوه بر نظم بوروکراتیک، تدابیر خاصی برای استفاده از کلیه ظرفیت های فکری و عملی کارکنان خود اتخاذ کرده اند.

 

نهادی کردن صرفه جویی در کل سازمان

یکی از روش های استقرار چرخه بهبود مدیریت بهره وری این است که صرفه جویی در همه سازمان به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد. دستیابی به بهره وری مستمر از طریق صرفه جویی، با شعار حاصل نمی شود بلکه در این راستا بایستی ساختارهای صرفه جویی از طریق دو مکانیسم مناسبی طراحی کرد. معمولا ساختارسازی و تشویق در سازمان نهادی می شود.

 

استقرار نظام تحقیقات بهره‌وری

بهبود بهره وری بدون تحقیقات اصلا معنی ندارد. برای استقرار چرخه بهبود بهره وری لازم است ذهنیت و مولفه های درگیر بهره وری به طور دائم مورد تحقیق علمی قرار گرفته و راهکارهای علمی به کار گرفته شود. با استقرار نظام تحقیقات بهره وری اهداف زیر تحقق می یابد:  

  • محصولات جدیدی برای واحدهای تولیدی طراحی می شود.
  • کیفیت تولیدات ارتقا می یابد.
  • هزینه های تولید با نوآوری به شدت کاهش می یابد
  • مصرف انرژی بهینه می شود.
  • ضایعات تولیدی کاهش می یابد.

 

توسعه منابع انسانی

 توسعه منابع انسانی در هر کار سازمانی کارساز خواهد بود. زمانی که کارکنان سازمان از بالندگی لازم برخوردار باشند، بهره وری بهبود می یابد. در فرآیند توسعه منابع انسانی، کارکنان سازمان به مجموعه ای از کیفیت ها مجهز می شوند که این کیفیت ها موجب جامع نگری و تعادل میگردد. یکی از شاخص های انسان توسعه یافته سازمانی، بهره ور عمل کردن آنهاست و این بدین معنا است که توسعه یافتگی در تخصصی عمل کردن نیست بلکه در این است که فرد از تخصص خود به شکل بهره ور در سازمان استفاده کند.

 

 

منابع:

طاهر، بیتا (1394). "بررسی عوامل موثر بر بهره وری نیروی انسانی". ماهنامه کار و جامعه، شماره 190.

ایرج سلطانی؛ چرخه مدیریت بهبود بهره وری در سازمان های تولیدی، 1387 ،وبسایت اثیر، سایت جامع مدیریت.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز0
دیروز237
این هفته1840
این ماه4541
مجموع172674

3
آنلاین
یکشنبه, 31 شهریور 1398 00:01
توسعه یافته توسط مارال وب