فرآیند تصمیم گیری در مدیریت

30 آبان
فرآیند تصمیم گیری در مدیریت

پس از تحلیلی یک مسئله، شخص باید به فرآیند تصمیم گیری را آغاز کند. کپنر و ترگو نمونه ای هفت مرحله ای برای اتخاذ تصمیم عقلانی و منطقی پیشنهاد کرده اند. این مراحل با گام هایی که در تحلیل مسئله طی می شود، ارتباط نزدیکی دارد.

-نخست، اهداف مهم سازمان را که به مسئله مربوط است جستجو و تعریف کنید. مهمترین اهداف را برگزینید و بقیه را کنار بگذارید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، ابدا تصمیمی اتخاذ نخواهید کرد، زیرا متغییرهای بسیار زیادی را باید در نظر بگیرید. تصمیم گیرنده یا مدیر دورنما را در نظر می گیرد و با محدود کردن اهدافی که در ارتباط با مسئله باید مد نظر قرار گیرند، به مسئله می پردازد.

-دوم، این اهداف را بنابر اهمیت نسبی آنها طبقه بندی کنید "برخی از این اهداف باید تحقق یابند، برخی دیگر اهمیت دارند اما ضروری نیستند و اهداف دیگر هیچ تاثیری بر این تصمیم خاص ندارند و بنابراین می توان از آنها چشم پوشی کرد. یک مدیر اغلب بدون اندیشیدن، به جای آنکه اولویت را به اهداف مهم بدهد به اهداف کم اهمیت تر می دهد. با طبقه بندی اهداف می توانید این مشکل را از پیش پای خود بردارید.

-سوم، همه روش های ممکن برای حل مسئله را بیابید و تعریف کنید. این امر اغلب از آنچه می نماید دشوارتر است. مردم تمایل دارند یک مسئله را تعریف کنند، یکی دو راه حل را انتخاب و اعلام کنند که مسئله حل شده است. شاید بهتر باشد مسئله با انعطاف بیشتری تعریف شود به طوری که دامنه اندیشه های مربوط به آن مسئله از نظر تعداد بیشتر و از نظر حدود وسیع تر باشد. این امر می تواند کمک کند از یافتن بهترین راه حل مطمئن شویم. طی این فرآیند راه حل ها را می توان در ارتباط با اهداف طبقه بندی شده سنجید، و هر چه اهداف بیشتری تحقق یابد راه حل بهتر خواهد بود.

-چهارم، یکایک راه حل ها را با توجه به اهداف ارزشیابی کنید. این عمل از پیشنهاد کردن راه حل های دیگر رسمی تر است. زیر اهمیت درجه بندی شده هر هدفی که محقق می شود، باید سنجیده شود. راه حل هایی که اهداف کم اهمیت را تحقق می بخشند اما نمی توانند اهداف عمده را محقق سازند، باید به همین عنوان شناسایی شوند.

-پنجم، برای انتخاب راه حل پس از ارزشیابی کامل همه آنها، راه حل را برای اجرا انتخاب کنید

-ششم، نتایج انتخاب پیشنهادی، بویژه نتایج معکوس را کشف کنید، اجرای این تصمیم متضمن چه معنایی برای نظام است؟ آیا آثار سوء قابل شناسایی اند؟ آیا این آثار مهم هستند یا کم اهمیت؟ آیا برای انتخاب از آثار سوء می توان از فرآیند جبران استفاده کرد؟

-هفتم، مشخص کنید که چگونه از آثار سوء یا حداقل چگونه از تبدیل شدن آنها به مسائل بزرگ جلوگیری می کنید. سپس با تلفیق راه حل و اصلاحات تصمیم نهایی را بگیرید و سپس آن را اجرا کنید.

 

 

منبع: اوانز، جی.ادوارد(1387). فنون مدیریت برای کتابداران.ترجمه فرشته ناصری. مشهد: بنیاد پژوهش های اسلامی. 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز319
دیروز159
این هفته1237
این ماه1744
مجموع323946

32
آنلاین
پنج شنبه, 19 تیر 1399 20:17
توسعه یافته توسط مارال وب