عوامل ضروری برای ایجاد یک سازمان یادگیرنده

17 آبان
عوامل ضروری برای ایجاد یک سازمان یادگیرنده

دورنماي تمام سازمانهاي يادگيرنده رسيدن به  موفقيت مطلوب و ايده آل است بنـابراين بـراي چنـين سازمانهايي موارد زير ضروري است.  

  • شناخت هدف: اولين گام در راه ايجاد سازمان يادگيرنده شناخت هدف است چون هر گونـه اقـدام عملي قبل از شناخت هدف منجر به شكست خواهد شد.هدف عبارت است از يك بينش مشترك در بين افراد سازمان كه در همه سطوح نمايـان مـي شـود و مديريت عالي سازمان، مسئول اطمينان يافتن از آن است.  
  • وجود رهبران انديشمند: اين عنصر در سازمان يادگيرنده از آن جهت اهميت دارد كه بـدون يـك رهبر متعهد به يادگيري، سازمان هرگز موفق نخواهد بود. در سازمانهاي يادگيرنده براي دستيابي به آنچه كه مورد توافق همگان است به رهبري خردمند و تحول آفرين نياز است. از آنجا كه سازمان يادگيرنده سـازماني است دانش آفرين و خلاق، بنابراين رهبر بايد به گونه‌اي عمل كند كه در درون سازمان ايـن خلاقيـت ايجـاد شود.  
  • وجود كاركنان يادگيرنده و خلاق: شرط لازم سازمان‌هاي يادگيرنده كاركنان و مـديران يادگيرنـده است. در سازمان‌هاي يادگيرنده افراد بايد به توانايي‌هاي خود وقوف كامل داشته باشـند و آنهـا را توسـعه و بهبود بخشند.
  • تفويض اختيار به كاركنان و آموزش آنها: در سازمان‌هاي يادگيرنده اختيارات به ميـزان زيـادي بـه افراد واگذار مي شود و به افراد احترام گذاشته مي شود و نسبت به آنها اعتماد كامل وجـود دارد. همچنـين‌ فضايي براي پيشرفت آنها فراهم مي شود و براساس توانايي فرد و استعــداد او بـه يادگيــري و رشـد او را برمي‌گزينند و آموزش مي‌دهند. اين سازمان ها در زمينه آموزش سرمايه گذاري سنگين مي نمايند. آموزش كاركنان براي درك نوع فعاليت‌ها و تفويض اختيار به آنها جهت تصميم گيري باعث مي شود كه افراد سـازمان احساس نوعي مالكيت بكنند و از كار كردن در سازمان برخود ببالند. سازمان يادگيرنده موجب مي شود كـه مسئوليت فرد در برابر سازمان افزايش يابد و از نظر عواطف و احساسات در وضعي قرار گيرد كه جهت تامين هدفهاي مورد نظر از هيچ كوششي فروگذار نكنند و با هر مشكلي دست و پنجه نرم كنند.
  • مشاركت كامل در اطلاعات: داده هاي رسمي درباره بودجه ، سود و هزينه ها در اختيار افراد قـرارمي گيرد. هر شخص آزادي عمل دارد تا با ساير افراد در درون سازمان اطلاعاتي را رد و بدل كند.
  • برخورداري از يك الگوي پوينده: سازمان يادگيرنده بايد به ساز و كارهايي مجهز باشد تا الگوهـاي ذهني خود را نسبت به مسايل شناسايي كرده و آنها را دائماً مورد ارزيابي و سنجش قرار دهد.بنابراين  براي اينكه سازمانها موفق باشند، لازم است الگوهاي ذهني واقع بينانه اي داشـته باشـند بـا اطلاعات ، آنها را به روز درآورند و بكوشند تا پويايي و انعطاف آنها همواره حفظ شود.  
  • به كارگيري علم و تجربه: سازمان يادگيرنده تركيبي از علم و تجربه را مورد استفاده قرار مي دهد تا به كمك اين دو تصميم هاي بهتري بگيرد، زيرا استفاده از دانش در تصميم گيري‌هـاي سـازماني، سـرعت،دقت و هزينه‌هاي كمتري را به سازمان ارزاني مي دارد و به كارگيري تجربه ها، تصميمات اتخاذ شده را واقـع بينانه و هماهنگ با محيط‌هاي مؤثر بر سازمان مي كند. در سازمان هاي يادگيرنده آنچه كـه بـراي يـادگيري لازم است ، علم و تجربه است و از تجربه در به كار گيري يافته هـاي گذشـته اسـتفاده مـي شـود. در ايـن سازمانها افراد بايد به كمك دانش و تخصص خود، گزينه‌هاي موفق را براي آينده برآورد كنند و با بهره گيري از تجربه به تصميمي منطقي و خردمندانه دست يابند.

 

 

منابع: 

 

  • عسكري،احمد(1383)،"ايجاد يك سازمان يادگيرنده"، نشريه علمي پژوهشي مديريت،تهران ، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي. شمارة 92-91 

 

خواندن 446 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 آبان 1396 ساعت 10:14

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز237
دیروز182
این هفته1840
این ماه4541
مجموع172674

11
آنلاین
شنبه, 30 شهریور 1398 23:29
توسعه یافته توسط مارال وب