انواع استراتژی های رقابتی از دیدگاه مایکل پورتر

03 آبان
انواع استراتژی های رقابتی از دیدگاه مایکل پورتر

دسته‌بندی استراتژیک عمومی پورتر چندین سال بعد از مایلز و اسنو به وجود آمد. پورتر بیان نمود که شرکت‌ها برای غلبه بر نیروهای رقابتی و پیشی بر رقبا، می‌توانند سه گونه استراتژی اتخاذ نمایند. جدول 1 به تعریف هر کدام پرداخته میشود:

این سه گونه از استراتژی که پورتر آنها را استراتژیهای ژنریک نامیده است عبارت‌اند از: رهبری هزینه(کلی یا گسترده)، تمایز و تمرکز.

استراتژی رهبری هزینه‌ها: هدف یک استراتژی رقابتی از نوع هزینه، بازارهای انبوه است. این استراتژی به انجام این اقدامات نیاز دارد:

  • ساخت تجهیزات با مقیاس کارا
  • پیگیری و تلاش برای کاهش هزینه ها با بهره گیری از تجربه
  • کنترل هزینه های سربار و ثابت
  • خودداری در کسب عوایدات حاشیه ای از مشتری

حداقل‌سازی هزینه‌ها در حوزه‌هایی چون تحقیق و توسعه، خدمات، نیرو و کارکنان فروش، تبلیغات و غیره. پایین بودن هزینه‌ها باعث می‌شود که شرکت بتواند در برابر رقبا دفاع کند. همچنین می‌تواند در شرایط رقابت فشرده نیز به سود دست آورد. بالا بودن سهم بازار این شرکت به معنای آن است که شرکت مزبور قدرت چانه‌زنی بالاتری در برابر تامین کنندگان خود دارد، زیرا می‌تواند به مقدار زیاد خرید کند.

استراتژی تمایز: استراتژی متمایزسازی محصول عبارت است از تولید و عرضه محصول یا خدمتی که نسبت به محصولات یا خدمات شرکت‌های رقیب از تفاوت ویژه و ارزشمندی برخوردار است، هر چند قیمت آن نسبت به رقبا بالاتر باشد. در این حالت، طرح یا نام تجاری، تکنولوژی، ویژگی‌های ظاهری شبکه‌های توزیع یا خدمات قابل ارائه به مشتری می‌توانند خاص و منحصر به فرد باشند. ارزشمند بودن تفاوت محصول نسبت به محصولات رقبا توسط مشتریان تعیین می‌شود.

استراتژی تمرکز: در استراتژی تمرکز به یک گروه و یا یک بخش محدود از مشتریان ارائه خدمات می‌شود. یک سازمان متمرکز بر ارائه خدمات به یک گوشه خاص از بازار تمرکز می‌کند. این گوشه بازار بر حسب خط محصول یا موقعیت جغرافیایی تعریف می‌شود. سازمانی که از طریق استراتژی تمرکز به گوشه‌ای از بازار معطوف است، می‌تواند از استراتژی متمایزسازی یا رهبری هزینه در آن بخش از بازار استفاده کند. مزیت رقابتی یک سازمان متمرکز از صلاحیت متمایز آن در یکی از چهار زمینه کارایی، کیفیت، نوآوری و پاسخگویی در مقابل مشتری ناشی می‌شود و این مزیت، سازمان متمرکز را از گزند رقبا حفظ می‌کند و به آن قدرتی بیش از رقبا می‌دهد.

 

بر طبق نظر پورتر، عملکرد بالاتر از متوسط تنها با تعهد شرکت به حداقل یک استراتژی عمومی (کم هزینه، تمایز و تمرکز) میتوان بدست آورد. تنها خلوص استراتژیک منجر به عملکرد برتر می‌شود و ترکیب استراتژی‌ها منجر به "در میانه راه مانده" و عملکرد ضعیف میشود.  به گفتة پورتر یک شرکت می‌تواند به حالت "در میانه راه مانده" دچار شود به یکی از دلایل زیر: 1.هنگامی که به منظور توسعه دادن به یک استراتژی شکست بخورد و عملکرد آن ضعیف میگردد. 1 .به طور همزمان استفاده کردن از بیش از یک استراتژی عمومی. درحالی که پورتر اعلام کرد ترکیب هزینة پایین و تمایز ناممکن می‌باشد، اما طرفداران مکتب"استراتژی ترکیبی" این نظر را داشتند که ترکیب استراتژیها نسبت به استراتژیهای خالص باعث عملکرد بهتر شرکت‌ها می‌شود. محققان همچنان به بررسی تحقیقات بیشتر در زمینة موفقیت شرکت‌ها در پیروی از استراتژی‌های خلوص و یا پیروی از استراتژی ترکیبی می‌پردازند.

 

 

 

 

 منابع: 

Kim, L., Nam, D., & Stimpert, J.L., (2004). The Applicability of porter’s Generic Strategies in the Digital Age: Assumptions, Conjectures, and Suggestions, Journal of Management, 30(5).

Salavou, H., (2010). Strategy types of service firms: evidence from Greece, Management Decision, 48(7).

Salavou, H., &Halikias,J. (2009). Strategy types of exporting firms: a view on the basis of competitive advantage. European Business Review, 21(2).

 

[1] http://mrvisitor.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%82%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%A7/

خواندن 1744 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 آبان 1396 ساعت 09:36

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز1
دیروز237
این هفته1841
این ماه4542
مجموع172675

1
آنلاین
یکشنبه, 31 شهریور 1398 00:18
توسعه یافته توسط مارال وب