سه اصل مهم مدیریتی که موفقیت را تضمین می‌کند

25 شهریور
سه اصل مهم مدیریتی که موفقیت را تضمین می‌کند
هر موضوعی که قابل اندازه‌گیری و سنجش باشد بهبود پیدا کرده و پیشرفت می‌کند. هیچ‌کس به درستی از این موضوع اطلاع ندارد که این جمله را اولین مرتبه توماس اس مانسون نقل کرد یا کارل پیرسون. اولین شخصی بود که این جمله را به زبان آورد. اما موضوعی که اهمیت دارد این است که جمله فوق اکنون به عنوان یکی از قوانین اصلی دنیای کسب‌وکار به رسمیت شناخته می‌شود.

قانون اول، قانون سنجش و اندازه‌گیری

کسب‌وکارها به خوبی به این حقیقت آگاه شده‌اند که این اصل در ارتباط با مدیریت اهداف، مقاصد و حتا الگوهای رفتاری به خوبی کار می‌کند. زمانی که نتایج به دست آمده از یک استراتژی، تاکتیک یا ابتکار عملی را با پارامترها یا داده‌هایی که از گذشته در اختیار داشته‌اید به لحاظ عملکرد و بهره‌وری مورد مقایسه قرار می‌دهید این فرصت را پیدا می‌کنید تا در صورت نیاز تغییراتی را در راستای بهبود شرایط و اوضاع اتخاذ کنید. اما در مورد "مهارت‌های نرم"  چگونه می‌توانیم عمل کنیم؟

مهارت‌های نرم به یکسری تفاوت‌های بسیار ظریف اشاره دارند که عمدتا فردی بوده و نشان می‌دهند آیا افرادی که درون یک تیم قرار دارند تمایل داشته‌اند تا به منظور بهبود معیارهایی که مدنظر شما بوده است تلاش کنند یا در این خصوص بی تفاوت بوده‌اند. مدیران بزرگ تجاری متفق‌القول هستند که پیشرفت در زمینه مهارت‌های سخت (hard skills) دشوار است، اما دستیابی به مهارت‌های نرم‌ دشوارتر است. مشکلی که بسیاری از کارآفرینان دارند این است که تنها روی قانون اندازه‌گیری و سنجش متمرکز می‌شوند، در حالی که برای دستیابی به اهداف تجاری باید دو قانون دیگر نیز مورد توجه قرار گیرند. دو قانون یاد شده به شکل کاملا محسوس روی فاکتورهای سنجش تاثیرگذار هستند.

قانون دوم، تقویت (هر عاملی که تقویت شود گسترش پیدا می‌کند)

اگر مهربانی را تقویت کنید، چرخه‌ای از رفتارهای محبت‌آمیز را میان اعضا تیم به وجود می‌آورد. این چرخه باعث می‌شود تا مهربانی بسط پیدا کرده به مشتریان رسیده و حتا به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید نیز گسترش پیدا کند. به همان نسبت اگر سخت‌کوشی را تقویت کنید، این ویژگی در میان اعضا تیم گسترش پیدا کرده و ممکن است در حوزه‌هایی این عامل خود را نشان دهد که شاید انتظار ورود به آن‌ حوزه‌ها نداشتید، به واسطه آن‌که ورود به آن حوزه‌ها کاری طاقت فرسا بود.

 

زمانی که تقویت مثبت را روی موضوعی متمرکز کنید که به دنبال دستیابی به آن هستید در حقیقت یک الگوی موفقیتی را پایه‌گذاری کرده‌اید. به جای آن‌که سعی کنید رفتار کارمندان خود را به شکلی تغییر دهید که متناسب با سلائق شما باشند، بهتر است از رویکرد ساده‌تری استفاده کنید. به‌طوری که محیطی را فراهم کنید تا کارمندان به رفتارهای رایج خود بیشتر دقت کرده و با انگیزه بالاتری کار کنند.

قانون سوم، افزایش آستانه صبر است

مهم‌ترین مشکلی که در عرصه مدیریت وجود دارد این است که چگونه خود را با کارمندانی که به لحاظ فکری، رفتاری و عملکرد با ما سازگاری ندارند، هماهنگ کنیم. برای غلبه بر این مشکل بهتر است رفتارهای غیرقابل تحمل را کنترل کرده و پیش از آن‌که به بحران جدی تبدیل شوند به این رفتارها دقت کنید تا باعث بروز مشکلات بزرگ نشوند.

برای غلبه بر مشکلات بزرگ آینده بهتر است از همین ابتدا مشکلات کوچک را حل کنید. مشکلات شبیه به رویش گیاهان هستند، اگر به آن‌ها بی توجهی کنید به سرعت رشد می‌کنند.

 

منبع: ماهنامه شبکه

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز306
دیروز304
این هفته2730
این ماه9136
مجموع140808

10
آنلاین
شنبه, 04 خرداد 1398 21:33
توسعه یافته توسط مارال وب