5 گام مهم و اساسی در مدیریت فرآیند استراتژی

20 شهریور
5 گام مهم و اساسی در مدیریت فرآیند استراتژی

5 گام مهم در مدیریت فرآیند استراتژی

پنج گام در فرآیند استراتژی وجود دارد که سه مرحله اول حاوی سیستم برنامه، ریزی استراتژیک هستند و دو مرحله پایانی به ترتیب در برگیرنده نقش  نظارت ، کنترل ، سیستم آموزشی و انگیزه ها و سیستم جذب نیرو می باشند.

 

گام اول: 

هدف از اولین گام در سیستم برنامه ریزی هدف گذاری و مشخص کردن مسیر و جهت استراتژیک برای شرکت و قسمت ها و واحدهای آن است. تدوین اهداف، مستلزم بازارهاییی آزاد محیط های تجاری شرکت و توانایی آن در تعامل با اینگونه محیط ها است. در مرحله نتیجه گیری این بخش، میبایست بین تمام بخش های سازمان در مورد هدف و استراتژی های لازم برای نیل به آن اتفاق نظر وجود داشته باشد. در اینجا بهتر آن است بین مقاصد و اهداف تماییز قائل شویم، مقاصد به نیات استراتژیک شرکت در بلند مدت اشاره دارد. از طرف دیگر اهداف بیان دقیق توفیقاتی است که شرکت در مدت زمان مشخص مد نظر دارد اهداف دست یافتنی هستند و از این طریق شکرت به برآورده کردن مقاصدش نزدیک تر می شود مقاصد مبین چالش های مستمر هستند.

 

گام دوم:

گام دوم برنامه ریزی استراتژیک به بسط و گسترش استراتژی های مشخص شده در گام نخست پرداخته و به تعریف برنامه های چند منظوره که برای اجرای استراتژی های منتخب لازمند می پردازد. همکاری چند منظوره از ملزومات این مرحله است. در پایان مرحله برنامه ریزی استارتژیک یک برنامه بلند مدت اقتصادی برای شرت به عنوا نکل و هر یک از بخش ها و واحدهای تجاری و عملکرد شکرت تهیه می شود. فراتر از تمامی محاسبات مالی بر اساس عملیات های موجود برنامه مالی بلند مدت پوشش دهنده هزینه ها و عواید مرتبط با برنامه های استراتژیک تایید شده یک واحد سازمانی است. بازه زمانی برای این بنرامه های مالی انتخاب می شود ه در بر گیرنده زمان اولیه معمول مورد نیاز در اجرای برنامه های استارتژک شکرت است به هر حال یک برنامه مالی 5 ساله بسیار رایج بوده و هدف آن مطمئنشدن از این امر است که برنامه های استراتژیک تایید شده را می توان هم از طریق منابعی ککه در داخل سازمان ایجاد شده و هم منابع مالی خارج از سازمان، پشتیبانی مالی کرد.

 

گام سوم: 

گام سوم تخصیص بودجه هم بودجه های استراتژیک و عملیاتی یک شرکت را تعریف می کند بودجه استراتژیک کمک می کند به شناسایی سهم قسمت های کاربردی و واحدهای تجاری یک شرکتک بپردازیم سهمی که از قسمت های مختلف یک شکرت در یک سال مالی و در حمایت از برنامه های استراتژیک مصوب انتظار می رود این امر در برگیرنده ابتکارات محصول بازار نوین است. بودجه عملیاتی از سوی دیگر مهیا کننده منابع بخش های کاربردی و واحدهای تجاری و بخش های است تا بتوانند انرژی موجودشان ار حفظ کنند. این امر بر اساس سطوح فعالیت های برنامه ریزی شده کوتاه مدت است البته با توجه به روندهای گذشته، عدم موفقیت در برآورده کردن بودجه عملیاتی به عملکرد کوتاه مدت شرکت لطمه وارد می کند، در حالی که عدم موفقیت در برآورده کردن بودجه استراتژیک آینده شرکت را در خطر قرار می دهد.

گام چهارم:

چهارمین گام در فرآیندی استراتژی پایش، کنترل و یادگیری است. در این مرحله تاکید بر روی خروجی شرکت نیست بلکه در برآورده کردن یکی از مراحل کلیدی در بودجه استراتژیک و وفادار بودن به برنامه های طرح ریزی شده در انجام مخارج است. بعلاوه فرضیات کلیدی تشکیل دهنده این برنامه ها به صورت دوره ای تایید می شوند. به عنوان یکی از شاخه های الحاقی این فرآیندی تایید حتی اهداف که در مراحل مختلف مورد تایید قرار گرفته اند، در پرتو تغییرات ایجاد شده در منابع شرکت و محیط تجاری آن، مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرند.

گام پنجم:

پنجمین و آخرین گام در فرآیندی استراتژی، انگیزش و استخدام است. یک بخش از این گام ، آگاهی از انگیزه هاست همانطوری که با مدیران شرکت قرارداد بسته شده است. اگر به این نتیجه برسیم که سیستم انگیزش در ایجاد عملکرد مطلوب ناموفق بوده، در این مرحله بازطراحی سیستم انگیزش و بازاریابی نحوه گزینش در پست های مدیریتی در نظر گرفته شده است.

 

 

منبع: باب دوویت وران مییر." استراتژی - فرآینده، محتوا، زمینه- نگرش بین المللی". ترجمه: دکتر ناصر پورصادق و دکتر اصغر جهانگیری. تهران: نشر واژگان، 1394.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز163
دیروز182
این هفته1766
این ماه4467
مجموع172600

12
آنلاین
شنبه, 30 شهریور 1398 15:28
توسعه یافته توسط مارال وب