بازده سرمایه‌گذاری چیست؟

19 شهریور
بازده سرمایه‌گذاری چیست؟

بازده سرمایه گذاری چیست؟

بازده سرمایه گذاری یک نسبت سودآوری است که از تقسیم سود خالص بر ارزش خالص به دست می آید و برای ارزیابیِ عملکرد یک کسب و کار استفاده می شود.

بازده سرمایه گذاری ، یا ROI ، مرسوم‌ترین نسبت سودآوری است.

چند شیوه برای تعیین بازده‌ سرمایه گذاری وجود دارد، ولی پراستفاده‌ترین روش این است که سود خالص را بر دارایی‌های کل تقسیم کنید. لذا اگر
سود خالص‌تان ۱۰۰،۰۰۰ دلار و دارایی‌های کل‌تان ۳۰۰،۰۰۰ دلار است، آن‌گاه بازده سرمایه‌گذاری‌تان ۰.۳۳ یا ۳۳ درصد خواهد بود.

 

بازده‌ سرمایه گذاری لزوما همان سود نیست. بازده سرمایه گذاری با پولی که در شرکت سرمایه گذاری می‌کنید و بازدهی که بر مبنای سود خالص کسب و کار از آن پول به‌دست می‌آورید، سر و کار دارد. سود، از سوی دیگر، عملکرد کسب و کار را اندازه‌گیری می‌کند. بازده کسب و کار را با بازده روی حق‌مالکیت مالک اشتباه نگیرید. این مورد قلمی کاملا متفاوت است. تنها در یک کسب و کار فردمالکی است که حق مالکیت با سرمایه گذاری یا دارایی های کلِ کسب و کار برابر است.

شما می‌توانید بازده‌ کسب و کار را به چندشیوه‌ی مختلف به کار بگیرید تا سودآوریِ کسب و کارتان را بسنجید. برای این منظور، می‌توانید عملکرد سیاست‌های قیمت‌گذاری‌تان، موجودی‌ها، کالاهای سرمایه‌ای، و از این قبیل را اندازه‌گیری کنید. برخی روش‌های دیگر برای استفاده از بازده‌ سرمایه گذاری در شرکت‌تان بدین شرح هستند:

– تقسیم درآمد خالص، بهره، و مالیات‌ها به بدهی‌های کل برای اندازه‌گیری نرخ عایدی‌های سرمایه‌ی کلِ به کار گرفته‌شده.

– تقسیم درآمد خالص و مالیات بر درآمدها به سرمایه فردی و بدهی‌های ثابت برای تولید نرخ عایدی‌ها در سرمایه‌ی سرمایه‌گذاری‌شده.

– تقسیم درآمد خالص به جمعِ سرمایه‌ی کل و اندوخته‌ها برای محاسبه‌ی نرخ عایدی‌ها بر حقوق مالکیت فردی و حق‌ مالکانه‌ی سهام.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز85
دیروز480
این هفته1938
این ماه6314
مجموع148940

9
آنلاین
چهارشنبه, 29 خرداد 1398 05:22
توسعه یافته توسط مارال وب