10 گام اساسی برای ایجاد تحول در سازمان

13 شهریور
10 گام اساسی برای ایجاد تحول در سازمان

گام‌هاي دهگانه براي ايجاد تحول سازماني

آنچه كه در گام‌هاي دهگانه تحول سازماني و ايجاد تحول به دنبال آن هستيم، رسيدن از وضع موجود به وضع مطلوب است و در آن با مشخص كردن مطلوبيت‌ها، ارزش‌ها، مباني، اصول و شناخت داشته‌ها و نداشته‌ها شامل عوامل داخلي و خارجي و تعيين راهكارهاي دستيابي و تحقق مطلوبيت‌ها همراه با نهادينه‌سازي و اجرايي نمودن آن و پيش‌بيني ساز و كاري براي ارزيابي و كنترل، اين مأموريت به انجام مي‌رسد.

گامهاي 10 گانه براي ايجاد تحول

1- شناخت    2- شناخت چيست‌ها  و چراهها          3- شناخت موانع، ضعف‌ها و...  4- مشخص كردن اهرم‌ها و...        5- آغاز حركت              6- برنامه ريزي براي ايجاد تحول    7- اجراي برنامه  8- تعيين  مقياس    9- تثبيت تحول                   10- به پايان رساندن تحول

 

  • شناخت یعنی :كاركنان را بشناسيد و همواره‌ ايشان را در كانون برنامه تحول قراردهيد چراكه كاركنان در كانون هر تحولي جاي دارند.

 

  • شناخت چیست ها و چراها: یعنی ماهيت‌ها و دلايل شناسايي شده و مسيركلي حركت، منطق و اهميت آن را تعيين كنيد.(چيست‌ها و چراها را بشناسيد)

 

  • شناخت موانع، ضعفها و...: یعنی موانع، ضعف‌ها،  خطرها، تهديدها، چالش‌ها و مسائل و عوامل بازدارنده و پيش برنده تحول را بشناسيد.

 

  • مشخص كردن اهرمها و نفوذها، فرصت‌ها،  قوت‌ها، امكانات،  منابع و نيرويي را كه در اختيار داريد مشخص كنيد.

 

  • آغاز حرکت یعنی حركت را باتوجه به موقعيت موجود و اهداف تعيين شده با درنظر گرفتن محتوا و شيوه كار آغاز كنيد.

 

  • برنامه ریزی براي ايجاد تحول: پس باید براي ايجاد تحول و تغيير با عنايت به همه مسائل برنامه ريزي كنند.

 

  • در اجراي برنامه: با انعطاف پذيري، خونسردي و استقامت برنامه را اجرا كنيد.

 

  • براي تعيين مقياس: در پيگيري پيشرفت مقياس‌هاي روشن معين كنيد و نظام‌هاي سنجش را پديد آوريد.

 

  • تثبيت تحول: یعنی ما تحول را از طريق نهادينه كردن، تثبيت و ماندگار كنيم.

 

  • به پايان رساندن تحول: تحول را به پايان رسانده بازنگري كرده و اقدامات تحول و بهبود دائمي را از نو آغاز كنيد. چراكه تحول در سازمان يك جريان مداوم و هميشگي است.
تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز85
دیروز480
این هفته1938
این ماه6314
مجموع148940

9
آنلاین
چهارشنبه, 29 خرداد 1398 05:23
توسعه یافته توسط مارال وب