5 ابزار برای مدیریت بهتر سازمان

11 شهریور
5 ابزار برای مدیریت بهتر سازمان

مدیریت موفق

بیشتر مدیران موفق، در راستای وظایفی که بر عهده دارند، به منظور اداره کارمندان و ایجاد انگیزه در آنان بایستی جعبه ابزار ذهنی به همراه داشته باشند. این ابزار معمولا عبارتند از: محرک های افزایش پرداخت، طرح هایی برای افزایش مزایای شغلی، طرح های پاداش ویژه و دیگر ابزار ایجاد انگیزه که موجب تشویق کارمندان در ایجاد عملکرد موثر و نهایتا کارآیی بیشتر آنها می گردد.

به هر حال ممکن است بسیاری از این ابزار مانند قوانین غیر متداول، هنوز مفید باشند ولی تاثیر آنها به اندازه سابق نیست. مدیران نیاز به ابزار فکری جدیدتری دارند، این ابزار می توانند در جهت بالا بردن روحیه کارمندان، ارتقا روند بهره وری و اقدامات اصلاحی در استانداردهای عملکرد موثر واقع شوند؛ این ابزار بریا دستیابی به این هدف، جدید نیستند و به بیان دیگر، اینطور نیست که قبلا وجود نداشته اند، بلکه از این نظر نو تلقی می شوند که معنا و مفهوم جدید هم برای کارکنان و هم برای مدیران دارند. در ادامه پنج وسیله ضروری برای جعبه ابزار مدیریت بیان خواهد شد:

وسیله شماره یک:

یک عینک دو طرفه استفاده از عینک دوطرفه به معنای نگرش از دریچه چشم کارمند به همه چیز است. این مسئله مستلزم کنار گذاشتن تعصبات شخصی و فرضیات کهنه و شاید حتی تغییرات در نحوه رفتار مدیریتی است. یکی از دلایل قطع ارتباطات ، درک نادرست مسائل می باشد. ما خوب میدانیم که با اعمال و کلماتمان، میخواهیم چه نیت و مقصودی را برسانیم، اما آنچه که نمیدانیم اینست که از این حرف ها و اعمال ما چه برداشتی می شود. مهارت های مورد نیاز برای درک و مشاهده مسائل، هم به عنوان مدیر و هم کارمند به سادگی بدست نمی آید. در حقیقت برخی از مدیران هرگز به این مهارت ها دست نمی یابند جیمز کوزس و باری پاسنر معتقدند که تفاوت بین مدیران موفق و مدیران ناموفق در توانایی با عدم توانایی درک آنان از نقطه نظرات کارمندان است نگرش به مسائل از دیدگاه کارمند می تواند مدیران را یاری دهد تا بتوانند چگونگی ایجاد هدف و تصویری از آینده برای کارمندان را ، دوباره ارزیابی نمایند.

اگر چه ممکن است مدیران بخواهند با همه کارکنان رفتاری منصفانه و عادلانه داشته باشند، اما باید بخاطر داشته باشند که هر یک از آنها دارای نقطه نظرات متفاوتی هستند.

وقتی که رضایت مدیران از میزان کارآیی عینک دو طرفه حاصل شد ممکن است بخواهند که در استفاده از آن، کارمندان را نیز سهیم نمایند. چنانچه کارمندان این فرصت را داشته باشند که از زاویه دید مدیر به مسائل نگاه کنند نیزا به رفتارهای جدید را درمی یابند و می توانند نسبت به قضایا، برداشت های صحیح تری داشته باشند.

 

وسیله شماره دو:

تیغ بزرگ تشریفات بری:در دنیای رقابت تجاری، شرکت ها جهت رقابت موثر تشریفات اداری را از بین می برند، حدود و مرزهای سلسله مراتب اداری را کم می کنند و زد و بندهای اداری کارمندان را تقلیل می دهند، کاهش برورکراسی همچنین ممکن است اثرات تردید در پیشرفت شغلی کارمندان را از طریق قطع برخی از نظارت های سنتی که در فعالیت های حرفه ای کارمندان اعمال می شود، کاهش دهند. از این رو مدیران نیاز به یک تیغ تشریفات بری در جعبه ابزار مدیریت خود دارند.

قطع مراحل عملیات سنتی، نیاز به یک تیغ تیز دارد، ضمنان قطع کامل، به جای پاره و خرد کردن ممکن است نه تنها خوب عمل نکند بلکه صدمه بیشتری نیز وارد آورد. تشویق بیشتر کارمندانی که خط مشی خاص خود را دارند، مدیران را مجاز می سازد که اهمیت بیشتری به نتیجه نهایی و اهمیت کمتری به مراحل کار بدهند، که این امر انگیزه ای قوی برای بسیاری از افراد خواهد بود.

 

وسیله شماره سه:

یک ارتباط سنج: آگاهی از میزان اطلاعات، نحوه و زمان کاربرد آن از جمله وظایفی است که انجام آن از مدیران انتظار می رود. متاسفانه بسیاری از مدیران نسبت به جو ارتباطات، واکنش منفی از خود نشان می دهند. در مواقع بروز مشکلات حاد، جو ارتباطات طوفانی است اما پس از رفع مشکلات، این جو خوب و مطبوع خواهد بود. مدیران نیاز به روش بهتری جهت بررسی جو ارتباطات دارند و از این رو نیازمند یک ارتباط سنج می باشند.

  • ارتباط سنج مورد نظر از چهار عنصر اصلی ساده مدیریتی تشکیل یافته است:
  • تعهد در قبال داشتن ارتباطات باز و صادقانه
  • تعهد در قبال گزارش های سریع و صادقانه از تصمیمات سازمانی
  • تماس مکرر مدیران با افرادی که سیستم ارتباطات غیررسمی را تسهیل می کنند
  • توجه زیاد مدیران نسبت به نگرانی های کارمندان

استفاده مناسب از ارتباط سنج به منزله پیش بینی تغییرات جو ارتباطات در روزهای آتی است، هنگامی که درجه ارتباط سنج بدلیل کاهش کمیت های هر یک از عوامل مذکور به سرعت تنزل یابد، طوفانی در ارتباطات در پیش خواهد بود و زمانی که این درجه به سرعت بالا رود نشاندهنده وجود تعداد کافی عناصر ارتباطی می باشد و احتمالا جو بهتری را بدنبال خواهد داشت.

 

وسیله چهار:

کبریت خشک برای روشن کردن تخیلات و خلاقیت کارمندان: تنها یک جرقه کافی است تا تخیلات و تصورات یا خلاقیت های افراد روشن شود، این کار نیاز به کبریت دارد ولی متاسفانه بعضی از مدیران کبریت خشک در دست ندارند. مدیران باید کارگران را وادار به چالش طلبی نمایند به عبارت دیگر آنان را به صحنه آورده و به آنان الهام بخشند، قدرت دهنده و روحیه دهنده باشند و رفتارهای مثبت کارگران را برانگیزانند؛ استفاده از آموزش و پرورش برای مدیران همچون کبریت یا سنگ آتش زنه و به منزله جرقه ای در دسترس و خاموش نشدنی می باشد.

 

وسیله شماره پنج:

کپسول تشویق: اکثر کارمندان از یک نوع احساس انزوا و  رقابت افراطی و شخصیت زدایی بدلیل وجود تکنولوژی، رنج می برند. اغلب شرایطی که کارگران باید تحت آن شرایط کار کنند توسط تولید با مراحل آن دیکته می شود. بدون توجه به ساختار شرایط کار، مدیران می توانند عقیده شخصی خود را در مورد توانایی کارمندا از طریق تشویق و تایید آنها در زمان مقتضی اعلام نمایند.

 

مدیریت موثرتر

این ابزار سادده منابع وسیعی را برای مدیران نو آور و علاقه مند فراهم می سازد. مدیرانی که از این منابع استفاده می کنند در ایجاد انگیزه در کارمندان و ایجاد مفاهیم و دیدگاه های جدید برای سازمان خود موفق خواهند بود.

 

 

 

منبع:

ریتاتوماس نوئل."جعبه ابزار مدیریت: پنج وسیله برای مدیریت بهتر". مترجم مریم رفتاری. 1371.

 

 

 

 

 

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز59
دیروز480
این هفته1912
این ماه6288
مجموع148914

13
آنلاین
چهارشنبه, 29 خرداد 1398 04:39
توسعه یافته توسط مارال وب