کارکرد دیدگاه سازمان یکپارچه و منسجم در کسب و کار چیست؟

11 ارديبهشت
کارکرد دیدگاه سازمان یکپارچه و منسجم در کسب و کار چیست؟

 

دیدگاه سازمان یکپارچه و منسجم در مورد تفسیر استراتژی سطح سازمانی با دیدگاه سازمان پورتفولیو کاملا متفاوت است . هواداران دیدگاه سازمان یکپارچه معتقدند که شرکت تجاری باید بیش از مجموعه فدراسیون های تجاری باشد که یک سرمایه گذار به طور مشترک آنها را در اختیار گرفته است. در حقیقت، سازمان باید کاملا مختلف باشد. تیم منسجمی از واحدهای تجاری که بر اساس یک هسته مرکزی گروه بندی شده اند. ادعا می شود که گردهم آوردن شرکت های تجاری مختلف در یک سازمان را تنها زمانی می توان توجیه کرد که سازمان مرکزی در مورد تشخیص هم افزایی های استراتژیکی مرتبط با شرکت چند کسب و کاری مفهوم واضح و مشخصی داشته باشد. تنها چندین هم افزایی عملیاتی متفرقه و پراکنده کافی نیست-باید منطق و سازمان مرکزی وجود داشته باشد که مزیت رقابتی قابل توجهی نسبت به آن دسته افراد داشته باشد که بر مبنای کسب و کار عمل می کنند. هم افزایی های چند کسب و کاری که در سازمان مرکزی ایجاد شده اند باید سازمان را قادر به شکست رقبای خود در قلمروهای تجاری مختلف کنند.

برای کسب موفقیت ضروری است که مدیران سطح کسب و کار به طور نزدیک کار کنند، وظیفه این مدیران اعمال نقاط قوت اصلی سازمان به واحدهای تجاری خاصشان است. نتیجه و پیامد این توسعه استراتژی مشترک و تشخیص هم افزایی این است که تمام واحدهای تجاری کاملا وابسته به هم و نیازمند همکاری مستمر باشند. بسیاری هم افزایی چند کسب و کاری متفاوت می توانند هسته سازمان را تشکیل دهند.

 

 

کارکرد استراتژی سازمان یکپارچه و منسجم

در تاریخچه مدیریت استراتژیک، یک شیوه خاص بسیار مورد توجه قرار گرفته که شایستگی اصلی سازمان مرکزی است. در چنین سازمانی، تنها برخی از قابلیت ها و شایستگی ها در سازمان مرکزی بوده و در واحدهای تجاری تعدیل یافته اند. استعاره ای که پراهالد و همل برای سازمان مطرح می کنند،  بر اساس پورتفولیوی سرمایه گذار نیست. بلکه درخت بزرگی است که تنه و شاخه های اصلی آن محصولات  اصلی هستند. شاخه های کوچک تر واحدهای تجاری بوده و برگ ها و گل ها  و میوه ها محصولات نهایی هستند، سیستم ریشه که مواد غذایی و ثبات و پایداری را فراهم می کند، شایستگی اصلی است. شاخه های واحد تجاری را می توان برید و به جای آن شاخه های جدید رشد کنند،  اما تمام آنها از همان درخت شکوفا می شوند.

 در حقیقت نقش سازمان مرکزی تامین تغذیه درخت است که بر اساس شایستگی های اصلی بوده و اطمینان می دهد که متصدیان شایستگی شرکت را می توان در مرزهای واحد تجاری به کار گرفت. منطق استراتژیک مربوط به تعدیل این منابع این است که سرمایه گذاری بالا در توسعه شایستگی را می توان در واحدهای مختلف، می توان سود بیشتری عاید سازمان کرد.

تمام واحدهای تجاری باید به شایستگی های اصلی سازمان کمک کرده و بدان بپیوندند، استقلال واحدهای تجاری ضرورتا محدود است. ناگزیر پاسخگویی به مشخصه های خاص هر واحد تجاری تحت تاثیر این تاکید بر هماهنگی و همکاری قرار می گیرد. با این حال برای حمایت از مدل شایستگی اصلی، از دست دادن پاسخگویی تجاری بیشتر با مزیت های استراتژیک به دست آمده جبران می شود.

 

چند مثال برای این استراتژی

در سازمان مرکزی علاوه بر شایستگی ها، هم افزایی های دیگری نیز در قلب شرکت چند کسب و کاری قرار دارند. برای مثال، سازمانها می توانند بر تنظیم انواع پیشنهادات محصول به گروه «مشتریان اصلی» تمرکز کنند. بسیاری شرکت های خدماتی حرفه ای مثل pricewaterhouseCoopers  و Gemini Ernst & Young Cap مشغول فعالیت های تجاری مختلف هستند و هدف آنها ارائه پکیج و بسته تکاملی از خدمات به بخش های انتخاب شده بازار می باشد.

مقایسه دو دیدگاه سازمان پورتفولیو در مقابل سازمان یکپارچه

بخش اصلی و مهم تشکیل گروه منسجمی از شرکت ها حول هسته مشترک، این است که رشد و توسعه از طریق مالکیت نسبت به ایجاد سازمان پورتفولیو بسیار مشکل تر است. ایجاد تناسب بین مالکیت با کل سازمان و ایجاد ارتباطات ضروری برای بهره‌مندی نیروهای جدید و کمک به هم افزایی های اصلی و مرکزی بسیار چالش برانگیز است. با در نظر گرفتن مثال و استعاره قبل و توسعه بیشتر آن، سازمان مرکزی پیوند دادن ریشه های بلوط و شاخه های نارون به درخت زیتون را بسیار دشوار می داند. در نتیجه مالکیت چندان متداول نبوده و شرکت رشد داخلی را ترجیح می دهد.

 

 

دیدگاه سازمان پورتفولیو

دیدگاه سازمان یکپارچه

تاکید روی مفهوم سازمان

 

اولویت پاسخگویی بر هم افزایی

اولویت هم افزایی بر پاسخگویی

 

رقابت سازمانی

 

مجموعه سهام تجاری

سازگار با دسته بندی تجاری

عوامل اصلی موفقیت

 

بدون ارتباط(واگرا)

کاملا مرتبط(متمرکز)

نوع اصلی هم افزایی

 

پاسخگویی واحد تجاری

هم افزایی چند کسب و کاری

سبک مدیریت سازمان

 

بهینه سازی جریان نقدینگی و تعادل

هماهنگی منابع، فعالیت ها و موقعیت ها

وظایف اولیه سازمان مرکزی

 

اعمال کنترل مالی

توسعه استراتژی مشترک

موقعیت واحدهای تجاری

 

تحفیض سرمایه و کنترل عملکرد

تعیین مسیر و مدیریت هم افزایی

هماهنگی بین Bus

 

مستقل(استقلال سطح بالا)

کاملا منسجم و یکپارچه

 

 

خواندن 191 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396 ساعت 18:05
تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز91
دیروز480
این هفته1944
این ماه6320
مجموع148946

13
آنلاین
چهارشنبه, 29 خرداد 1398 05:33
توسعه یافته توسط مارال وب