SQL

28 تیر
SQL

این نرم افزار یک سرور پایگاه داده رابطه ای است که توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده است. همانطور که از نام نرم افزار برمی آید زبان پرس و جوی اولیه مورد استفاده آن SQL است.

تا پیش از نسخه 7 که در سال 1998 منتظر شد، کدهای پایه ای اس کیو ال سرور توسط شرکت Sybase به مایکروسافت فروخته می شد. تقریبا همزمان با انتشار ویندوز NT مسیر دو شرکت از هم جدا شد و هر یک طراحی مخصوص به خود را پی گرفتند. بعدها Sybase نام محصول خود را به Adaptive Server Enterprise تغییر داد تا با مایکروسافت اس کیو ال سرور اشتباه گرفته نشود. نسخه های 7 و 2000 اس کیو ال سرور دارای تغییرات و توسعه هایی نسبت به کدهای پایه ای شرکت Sybase بود که پشتیبانی پردازنده ایتانیوم را به آنها اضافه می کرد.

در نسخه 2005 این کدها کاملا بازنویسی شدند. این نسخه مدیریت داده های XML را پشتیبانی می کرد. یکی دیگر از قابلیت های این نسخه توانایی خدمات به "وب سرویس" بود. وقتی درخواستی از طریق وب سرویس انجام می گرفت، نتیجه به صورت XML به درخواست کننده فرستاده می شد. 

نسخه 2008 در آگوست سال 2008 منتشر شد. هدف این نسخه این بود که مدیریت داده ها را بوسیله تکنولوژی SQL Server Always On خود-تنظیم، خود-نگهدارنده و خود-سازمان کند و در نتیجه زمان قطعی را به حدود صفر برساند. این نسخه همچنین زا داده های ساختاریافته و نیمه ساختار یافته مانند فرمت های رسانه ای دیجیتال( عکس، فیلم و صدا ) پشتیبانی می کرد. بنا به اظهارات یکی از مقامات مایکروسافت اس کیو ال سرور 2008 می تواند یک پشتیبان نگهداری داده برای انواع مختلفی از داده ها شامل ایمیل، زمان و تاریخ، فایل، اسناد و داده های جغرافیایی باشد و بر روی آنها جست وجو، تحلیل و به اشتراک گذاری انجام دهد.

هر نسخه از مایکروسافت اس کیو ال سرور دارای چندین نگارش مختلف می باشد. هر یک از این نگارش ها دارای قابلیت های خاصی هستند و برای مصارف به خصوصی طراحی شده اند. به عنوان مثال نام برخی از این نگارش ها را برای آخرین نسخه در ادامه می بینیم:

 

  • Datacenter: دارای تمام امکانات برای دیتاسنترهایی که نیاز به سطح بالای پشتیبانی از نرم افزارهای کاربردی دارند.

  • Enterprise: شامل موتور اصلی پایگاه داده و سرویس های افزودنی و برخی ابزارها برای ایجاد مدیریت کلاستر است.

  • Standard: موتور اصلی پایگاه داده را شامل می شود. تفاوت آن با نگارش تجاری در عدم وجود قابلیت هایی مانند اندیس موازی است و همچنین از تعداد گره های فعال کمتری پشتیبانی می نماید.

  • Web: این نگارش برای میزبانی پایگاه های وب طراحی شده است و هزینه کمتری دارد.

  • Workgroup: دارای موتور اصلی پایگاه داده و ناقد سرویس های اضافی می باشد.

  • Experss: نسخه رایگان نرم افزار که فقط موتور اصلی پایگاه داده را شامل می شود و تنها از یک پردازنده و 1 گیگابایت حافظه RAM پشتیبانی می نماید.

 

برخی سرویس های افزودنی مایکروسافت اس کیو ال سرور عبارتند از:

  1. Replication Services: این سرویس برای همزمان سازی پایگاه های داده مختلف به کار می رود. یک سرور تغییرات را منتشر کرده و گیرندگان آن را دریافت می کنند. این گیرندگان می توانند سرورهای دیگر موجود در شبکه و یا در سمت سرویس گیرنده باشند.

  2. Analysis Services: این سرویس قابلیت داده کاوی و پردازش تحلیل آنلاین را به مجموعه SQL سرور اضافه می کند.

  3. Reporting Services: این سرویس محیطی برای تولید گزارش را ایجاد می کند. این محیط از طریق یک رابط وب مدیریت می شود. گزارش ها پس از تولید می توانند به فرمت های ذخیره شوند.

  4. Full Text Search Service: سرویسی است که اجازه می دهد برروی متون ساختار نیافته درون پایگاه داده پرس و جو صورت بگیرد.

 

 

 

منبع: محمد حسین محمدی ؛ ” پایگاه داده”

تهران ، خ کارگر شمالی ، کوچه اشراقی ، خیابان هئیت ، ساختمان گرد آفرید، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تهران، پ 15 شماره تماس : 02166582371

درباره ما

امروزه بهره گیری از فناوری اطلاعات در امر یادگیری و یاد دهی یکی از ضرورت های انکارناپذیر است. کاربست فناوری در یادگیری و یاددهی در سطوح مختلف صورت می پذیرد. در آینده کسانی موفق خواهند بود که یاد بگیرند، چگونه یاد بگیرند. روند رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به عبارت دقیق تر فناوری های دانش کاربست آنها در فضاهای یادگیری را اجتناب ناپذیر نموده است. ادامه ..

آمار بازدید

امروز309
دیروز415
این هفته1672
این ماه16094
مجموع280292

11
آنلاین
سه شنبه, 12 فروردين 1399 15:52
توسعه یافته توسط مارال وب